„Z Centrum Kultury przez świat” – FERIE 2019

Serdecznie zapraszamy wszystkie dzieci i młodzież do udziału w warsztatach organizowanych przez Centrum Kultury podczas tegorocznych ferii zimowych.

Zapisy na zajęcia odbywają się w sekretariacie M-GCK,  pod dokonaniu opłaty.

Szczegółowy program ferii:

I TYDZIEŃ

28 stycznia 2019 – poniedziałek

Tajemnice Indian – warsztaty manualne z Pracownią Cuda Wianki 

I gr. 10.00-12.00

II gr. 12.00-14.00

Koszt: 20 zł / 1 os. / 1 warsztat, sala 122

Podczas warsztatów plastycznych dzieci wykonają łapacze snów – amulety plemienne Indian z Ameryki Północnej, popularne ozdoby o charakterze etnicznym.

Instruktor: Kamila Kiedrzyn

 

29 stycznia 2019 – wtorek

Warsztaty tybetańskie

10.00-12.00

Koszt: 20 zł / 1 os. / 1 warsztat, sala 122

Podczas warsztatów wszyscy uczestnicy poznają kulturę i zwyczaje Krainy Wiecznego Śniegu – Tybetu i jego mieszkańców. Posłuchają w jaki sposób Tybetańczycy obchodzą Nowy Rok, czyli Losar. Dowiemy się czym jest mandala, (spróbujemy ją sami wykonać) oraz do czego służą flagi modlitewne i mosiężne miski. Nauczymy się kilku słów w języku tybetańskim oraz jak pisać tybetańskie znaki. Zaparzymy także „butter tea” czyli tybetańską herbatę. Będziemy smakować wyjątkową, słoną herbatę, dotykać rekwizyty (maski, flagi, misy, młynki modlitewne) a na koniec sami zrobimy tybetańskie flagi i maski.

Instruktor: ETNO WARSZTATY

 

Ole! Warsztaty hiszpańskie

12.00-14.00

Koszt: 20 zł / 1 os. / 1 warsztat, sala 122

Podczas warsztatów zabierzemy Was do bardzo słonecznego kraju skąd pochodzą pomidory. Dowiemy się czy Krzysztof Kolumb odkrył tylko Amerykę, kim był Antonio Gaudi i dlaczego wymyślił „dziwne” ławki. Pojedziemy do Barcelony by podziwiać kolorowe mozaiki i domy Gaudiego, które wyglądają jak z bajki. Dowiemy się co to azulejospaellachurros oraz skąd wzięła się nazwa chuppa chups i co mają wspólnego lizaki ze słynnym artysta Salvadorem Dali. Na koniec każdy samodzielnie wykona metodą mozaiki słynną salamandrę. Będą hiszpańskie melodie i taniec, gorzka oliwa i przyprawy.

Instruktor: ETNO WARSZTATY

30 stycznia 2019 – środa

Warsztaty taneczne „W rytmie tańców z USA: rock’n’roll’ i country”

10.00-12.00

Koszt: 20 zł / 1 os. / 1 warsztat, sala 02

Zajęcia taneczne rozwijają koordynację ruchową, kreatywność oraz improwizację. Są połączeniem tańca ze świetną zabawą. Instruktor wprowadzi także różnego rodzaju ćwiczenia ruchowe. Dzieci nauczą się prostej choreografii, ćwicząc poznane kroki.

Instruktor: Wioletta Malinowska

Warsztaty plastyczne „Kolaż – mój pomysł na podróż”

I gr. 10.00-12.00

II gr. 12.00-14.00

Koszt: 20 zł / 1 os. / 1 warsztat, sala 122

Podstawową zasadą zajęć plastycznych jest twórcza zabawa, która przy pomocy różnorodnych technik i materiałów rozwija wyobraźnię, kreatywność oraz zdolności plastyczne dzieci. Zajęcia wprowadzą w świat pomysłowości i nieszablonowego myślenia. Zajęcia udowodnią, że sztukę tworzyć można z najbardziej zaskakujących materiałów.

Instruktor: Elżbieta Czech

31 stycznia 2019 – czwartek

Warsztaty instrumentalnePracownia Sztuk Tradycyjnych

 I gr. 10.00-12.00

II gr. 12.00-14.00

Koszt: 20 zł / 1 os. / 1 warsztat, sala 122

Warsztaty instrumentalne prowadzone będą w konwencji podróży w krainę starych instrumentów. W trakcie zajęć dzieci zobaczą i dotkną m.in. lirę korbową, lirę grecką, huculskie cymbały, huculską tełenkę, turecką zurnę, bułgarską gajdę, turecki saz, bałkański tapan. Usłyszą archaiczne brzmienia tych wciąż żywych instrumentów: pieśni dziadów-tułaczy, melodie pasterskie, dźwięki – zaklętych w instrumenty – demonów i ptaków. Dzieci i młodzież poznają genezę i ewolucję instrumentów, ich rolę i symbolikę, a także aspekty praktyczne tych instrumentów .

Druga część cyklu warsztatów muzyczno-instrumentalnych będzie poświęcona samodzielnemu konstruowaniu instrumentów, poznawaniu podstawowych pojęć muzycznych i – w oparciu o nie – tworzeniu muzyki. Zajęcia muzyczne pokażą dzieciom wartość współpracy między ludźmi w grupie w procesie tworzenia własnych utworów muzycznych.

Instruktor: Witold Kozłowski (Fundacja OVO)

01 lutego 2019 – piątek

Karnawał w Rio – bal przebierańców

14.00-16.00

Koszt: 20 zł / 1 os, sala 02

Zabawa integracyjna. Uczestnicy zajęć proszeni są o przyjście na bal w przebraniu nawiązującym do kultury wybranego kraju.

Instruktor: Wioletta Malinowska

II TYDZIEŃ 

 

04-08 lutego 2019

Warsztaty teatralne pt. „Nie udawaj Greka”

godz. 10.00-14.00

Koszt: 100 zł / 1 os. / 5 dni warsztatów zakończonych pokazem, sala 02

Inspiracją dla tegorocznych poszukiwań teatralnych będzie Grecja – kolebka kultury europejskiej i miejsce narodzin teatru. Podczas warsztatów odbędziemy podróż do starożytności i wspólnie stworzymy teatralną opowieść o mitycznych świecie olimpijskich bogów. Uczestnicy warsztatów podczas zabawy zaznajomią się z wybranymi greckimi mitami. Poznają podstawowe pojęcia teatralne. Wezmą udział w procesie budowania widowiska współtworząc scenariusz, muzykę, scenografię i kostiumy do przedstawienia. W finale zaprezentują efekt tygodniowej pracy w postaci odgrywanego przez uczestników warsztatów przedstawienia.

Instruktor: Kinga Maciejewska oraz Agnieszka Mielcarek

07-08 lutego 2019, godz. 14.00-18.00

Warsztaty druku 3D dla młodzieży od lat 11

Koszt: 20 zł / 1 os. / 1 warsztat, sala 122

Podczas zajęć pokażemy uczestnikom zasady działania drukarek 3D, modelowania 3D, skanowania 3D, obsługi drukarki 3D, a także końcowej obróbki wydrukowanych elementów. Zaprezentujemy urządzenia oraz materiały (filamenty, żywice, lakiery itp.) potrzebne do tego typu działań.

Instruktor : Printerspace.pl

 

9 luty 2019 (sobota), godz. 17.00

Koncert familijny Baju baju z tatarskiego kraju”

Wstęp wolny – bezpłatne wejściówki do pobrania w biurze M-GCK

 Koncert promuje audiobook pt. „Baju baju z tatarskiego kraju” zawierający bajki pochodzące m.in. z Krymu, Tatarstanu oraz Baszkirii. Utwory ukazują zmaganie dobra i zła, walkę z wewnętrznymi słabościami, piętnują chciwość, podłość, skąpstwo. Przewrotny morał, oryginale poczucie humoru to zdecydowane atuty tatarskiego bajkopisarstwa.

Płyta jest efektem spotkania trzech twórców. Polskotatarski poeta Musa Çaxarxan Czachorowski zinterpretował bajki. Jego głos – aksamitny i zarazem stanowczy, pełen pasji, aktorskiej energii – kreuje świat pełen emocji, od śmiechu do łez. Muzycy – Piotr Michałowski i Żenia Betliński – których połączyła wielka muzyczna wrażliwość, przygotowali własne autorskie kompozycje i aranżacje, inspirowane etniczną muzyką krymskotatarską, mongolską i orientalną, a także w dużej mierze muzyką współczesną z pogranicza awangardy i jazzu.

Realizatorzy:

Piotr Michałowski – gitary, instrumenty perkusyjne
Żenia Betliński – kontrabas

Musa Çaxarxan Czachorowski – interpretator bajek

Barbara Pawlic-Miśkiewicz – koordynacja projektu

Magdalena Maciołek – fotografie

Agnieszka Hawałej – projekt okładki, skład

Producent muzyczny – Piotr Michałowski

Realizacja nagrań /miks / mastering – Jacek Maciołek

 

 

10 luty 2019 (niedziela), godz. 16.00

„Świat w walizce” – finisaż wystawy fotografii podróżnika Krzysztofa Górskiego

Spotkanie z Krzysztofem Górskim o podróży z Azji, Kaukazu i Afryki, o ludziach, miejscach i wydarzeniach. Jego fotografie to pamiętnik, a być może odpowiedź na pytanie „jak żyć” – czy lepiej mieć, czy być.

Parter Centrum Sportu i Rekreacji Jelcz-Laskowice, wstęp wolny

Czas trwania wystawy: 15.01 – 10.02.2019

Zobacz także: