Relacja z I Ogólnopolskiego Pleneru Malarskiego „Chwałowickie impresje”

Sukcesem zakończył się I Ogólnopolski Plener Malarski „Chwałowickie impresje”, którego organizatorem było Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Jelczu-Laskowicach i Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju i Integracji Chwałowic.

W sobotę 28 lipca 2018 parter Urzędu Miasta i Gminy Jelcz-Laskowice zamienił się w galerię sztuki współczesnej. W prawym skrzydle budynku odbył się uroczysty wernisaż podsumowujący tygodniową pracę 16 artystów. Wśród zaproszonych malarzy znaleźli się m.in. plastycy z Łodzi, Warszawy, Częstochowy. Plener był utrzymany w konwencji „mistrz i uczeń”. W praktyce oznaczało to spotkanie profesjonalnych malarzy i fotografików z nieprofesjonalnymi miłośnikami sztuk plastycznych.

Szczególne podziękowania kierujemy do Burmistrza Jelcza-Laskowic Bogdana Szczęśniaka za finansowe wsparcie projektu, pomysłodawcom Państwu Elżbiecie i Waldemarowi Czech oraz Pani Annie Kowal – Prezes Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju i Integracji Chwałowic.

Artystom dziękujemy za przyjęcie zaproszenia na plener i wzięcie pod opiekę „uczniów”, a w szczególności Zdzisławowi Żmudzińskiemu – Profesorowi Nadzwyczajnemu z Wydziału Sztuk Pięknych Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie za liczne wskazówki i korekty, dzięki którym obrazy mogły przybrać właściwą kompozycję i kolor. 

Prace artystów przedstawiały głównie chwałowicką przyrodę, odzwierciedlenie w pracach miał także wyjazd do ogrodu botanicznego „Arboretum Wojsławice”. Artyści odwiedzili także „Galerię w Stodole” w Mokrym Dworze – autorską galerię sztuki uznanego rzeźbiarza Stanisława Wiącka.

Sporą część galerii stanowiły prace dzieci, które malowały podczas warsztatów w parku obok UMiG w ramach Letniej Akademii Sztuki „Mistrz i uczeń”. Plener był wydarzeniem integrującym dzieci, młodzież i osoby starsze, dlatego „Chwałowickie impresje” uznajemy za prawdziwe święto malowania.

Serdeczne podziękowania kierujemy również w stronę Pana Tomasza Matkowskiego (Techno-Light), który zadbał o odpowiednie oświetlenie wystawionych dzieł sztuki, ku uciesze zgromadzonych miłośników malarstwa.

Włodarzowi miasta najbardziej spodobała się praca łódzkiej artystki Elżbiety Gozdek pt. „Byłam wierzbą”. Obraz powędrował do rąk Burmistrza Bogdana Szczęśniaka.

Mamy nadzieję na przyszłoroczną kontynuację tej twórczej inicjatywy. W trakcie wernisażu obecny Burmistrz Jelcza-Laskowic zapowiedział wsparcie pleneru, a nawet poszerzenie go o wątek międzynarodowy.

5 sierpnia 2018 w godz. 16.00-21.00 prace będzie można oglądać na terenach zielonych przy kościele pw. św. Marcina w Marcinkowicach. Od 6 sierpnia 2018 wystawa zagości w holu Centrum Sportu i Rekreacji. Istnieje możliwość kupna obrazów po uprzednim skontaktowaniu się z Centrum Kultury.

Zobacz także: