11 listopada 2019 | Narodowe Święto Niepodległości

W formie muzycznej refleksji nad wolnością, staramy się przypominać wartości i ideały, które stały się fundamentem demokratycznej Polski. Przywołujemy pojęcia takie jak Wolność i Ojczyzna, próbujemy zastanowić się nad nimi w kontekście wyzwań współczesnego świata. Promujemy patriotyzm i świadomość obywatelską, budując jednocześnie postawy otwartości i tolerancji, wskazując na możliwe nowoczesne i kreatywne sposoby spędzania wolnego czasu, pełnego szacunku dla historii państwa polskiego. Narodowe Święto Niepodległości jest obchodzone corocznie 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918, po 123 latach zaborów (1795–1918). W poniedziałek 11 listopada 2019 zapraszamy do uczczenia 101 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Program obchodów w Jelczu-Laskowicach:
11.30 – uroczysty apel pod pomnikiem „Do Wolnej i Niepodległej” przy ul. Witosa
12.00 – msza w intencji ojczyzny w kościele pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika
13.00 (po mszy) – koncert Kameralnego Chóru Męskiego „Cantilena” z Wrocławia
18.00 – „Straszny dwór” Stanisława Moniuszki – kameralny spektakl operowy z okazji Roku Moniuszkowskiego (hala CSiR) – BILETY WYPRZEDANE

Stanisław Moniuszko „Straszny dwór” – kameralny spektakl operowy

Kameralny Chór Męski „Cantilena” został założony we wrześniu 1966 r. we Wrocławiu. Pół wieku pracy jednego z nielicznych już w Polsce chórów męskich zostało zauważone i docenione przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W roku 2007 chór został uhonorowany medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Zespół, który dziś nawiązuje do bogatych tradycji chóralnych Wrocławia, swoje sukcesy zawdzięcza współpracy ze znakomitymi dyrygentami m.in.: Edmundem Kajdaszem, Krzysztofem Teodorowiczem, Tadeuszem Zatheyem i innymi. Repertuar chóru jest bardzo zróżnicowany i obejmuje muzykę od wczesnego średniowiecza do czasów współczesnych, zarówno sakralną, jak i świecką. Szczególne miejsce w repertuarze zajmuje program pieśni patriotyczno-wojskowych oraz muzyka cerkiewna.

Chór jest inicjatorem cyklu koncertowego pod nazwą „Spotkania Muzyczne u Oblatów” , który od 1999 roku odbywa się we Wrocławiu w kościele pw. NMP Królowej Pokoju. Współorganizuje także Międzynarodowy Festiwal Muzyki Chóralnej Vratislavia Sacra. Chór od kilku lat współpracuje z Dolnośląskim Towarzystwem Muzycznym. Uczestniczy także w międzynarodowym projekcie VoCE – Głosy i ścieżki Europy powołanym dla uczczenia 100 rocznicy wybuchu I Wojny Światowej.

Od września 2018 roku dyrygentem Kameralnego Chóru Męskiego „Cantilena” jest Damian Koneczny. W roku 1998 rozpoczęło działalność Stowarzyszenie Kameralny Chór Męski Cantilena.

 

STRASZNY DWÓR – opera w trzech aktach – kameralnie.

Zapraszamy na muzyczną podróż do świata „Strasznego Dworu”, arcydzieła gatunku jakim jest opera. Przygotowaliśmy dla Państwa specjalny spektakl, który wprowadzi w piękny i elegancki świat muzyki i teatru operowego.

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości wybraliśmy operę Stanisława Moniuszki „Straszny Dwór”, przygotowaną specjalnie z okazji przypadającej w tym roku 200 rocznicy urodzin narodowego kompozytora.

Spektakl prezentuje najważniejsze muzyczne fragmenty i sceny połączone narracją, która przybliży treść narodowego dzieła najmłodszym, jak i najstarszym widzom. Opera została opracowana w wersji kameralnej i nieco skróconej.

Elementy scenografii, kostiumy z epoki, a przede wszystkim piękne głosy z pewnością przysporzą nowe rzesze miłośników opery. Wykonawcami tej wyjątkowej produkcji kameralno-koncertowej są znani polskiej scenie operowej soliści z opery śląskiej, wrocławskiej i krakowskiej.

„Straszny dwór” jest polską operą w czterech aktach, skomponowaną przez Stanisława Moniuszkę. Sztuka niegdyś była popularna wśród polskiej publiczności (ze względu na swoje cechy romantyczne i komediowe) i jednocześnie zakazana przez władze rosyjskie (opera powstała w okresie zaborów, a cechuje ją silne zabarwienie patriotyczne). Prapremiera miała miejsce w Warszawie, 28 września 1865 roku i do dnia dzisiejszego dzieło to jest uważane za najlepszą operę Moniuszki i zarazem najlepszy tego typu utwór polski XIX wieku.

Wykonawcy:

Hanna – Anna Ogińska

Jadwiga – Renata Dobosz

Cześnikowa – Aleksandra Stokłosa

Stefan – Maciej Komandera

Zbigniew – Zbigniew Wunsch

Miecznik – Włodzimierz Skalski

Narrator – słowo o muzyce – Oskar Jasiński

Zespół Kameralny MaesQuartett: fortepian, skrzypce, klarnet, kontrabas.

Spektakl odbędzie się 11 listopada 2019, o godz. 18.00 w hali Centrum Sportu i Rekreacji w Jelczu-Laskowicach.

Informujemy, że wszystkie bilety na koncert zostały WYPRZEDANE.

Zobacz także: