Międzynarodowy Festiwal Wokalno-Organowy

Festiwal jest propozycją dla wszystkich chcących zakosztować wzniosłych przeżyć. Odgrywa on znaczącą rolę edukacyjną oraz społeczno-kulturową, przyczyniając się do wzrostu atrakcyjności kulturalnej regionu. Na koncertach obecny jest narrator, który wprowadza publiczność w świat muzycznej wiedzy. Organy bowiem nie służą jedynie oprawie liturgicznej, lecz stanowią wszechstronny instrument, a muzyka organowa to nie tylko gatunek sięgający dalekiej historii, ale z powodzeniem rozwija się współcześnie.

Międzynarodowy Festiwal Wokalno-Organowy składa się z cyklu czterech koncertów (w miesięcznych odstępach czasowych) w wykonaniu znakomitych artystów z Polski i z zagranicy. Organizatorem festiwalu jest Miejsko-Gminne Centrum Kultury oraz parafia pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Jelczu-Laskowicach.

Festiwal ma na celu popularyzację piękna kameralnej muzyki organowej w środowisku melomanów, zarówno muzyków profesjonalnych jak i amatorów. Specyficzny charakter Festiwalu Organowego polega na współbrzmieniu organów – jako instrumentu przewodniego- wraz z innymi instrumentami towarzyszącymi oraz śpiewem solistów. Naszym celem jest także wspieranie twórczości muzyków i kompozytorów.

Zaszczytną funkcję dyrektorów artystycznych festiwalu pełnią Jan Drozdowicz – organmistrz, członek Światowej Federacji Budowniczych Organów oraz Łukasz Romanek – muzyk, pedagog, wicedyrektor Metropolitalnego Studium Organistowskiego we Wrocławiu, którzy z wielką starannością przygotowują program festiwalu dbając o wysoki poziom artystyczny.

Dzięki ofiarności parafian Kościół jest wyposażony w wysokiej klasy trzydziestodwugłosowe organy. Festiwal gromadzi wielu miłośników muzyki poważnej, ciesząc się uznaniem krytyków i publiczności. Wstęp na wszystkie koncerty w ramach festiwalu jest wolny.

W roku 2023 świętowalismy jubileusz 10-lecia festiwalu. Z tej okazji gościliśmy gwiazdy światowego formatu: Małgorzatę Walewską wraz z Piotrem Rachoniem, Marka Torzewskiego z towarzyszeniem Łukasza Romanka, Alicję Węgorzewska wraz z Bogdanem Kierejszą i Robertem Grudniem. Jubileuszowe świętowanie wieńczył koncert NFM Orkiestry Leopoldinum.