Biskupicki Złoty Kłos

„Biskupicki Złoty Kłos” to Przegląd Zespołów Ludowych oraz Targi Produktu Lokalnego. Impreza odbywa się w drugą niedzielę czerwca w Biskupicach Oławskich (gmina Jelcz-Laskowice).

W letniej atmosferze Biskupice Oławskie stają się miejscem spotkań ludzi, których połączyła wspólna pasja. Naszym celem jest konfrontacja i promocja dorobku artystycznego grup i zespołów ludowych kształtujących wizerunek naszego regionu. Corocznie na przełomie lutego i marca Dyrektor Miejsko-Gminnego Centrum Kultury ogłasza nabór do przeglądu. Zespoły ludowe chcące się zaprezentować, powinny zapoznać się z regulaminem i przesłać do nas kartę zgłoszenia w określonym terminie. Warto wziąć udział w konkursie. Na zwycięzców czekają nagrody od Dolnośląskiej Izby Rolniczej, Starosty Powiatu Oławskiego, Burmistrza Miasta i Gminy Jelcz-Laskowice oraz od sołectwa Biskupic Oławskich.

W tym samym czasie odbywają się Targi Produktu Lokalnego, które są okazją, aby poznać wyśmienite produkty wytwarzane tradycyjnymi metodami w okolicznych miejscowościach. To szansa na to, by posmakować kulinarnych specjałów, a także przyjrzeć się dorobkowi twórców rękodzieła i rzemiosła artystycznego. Naszym zamiarem jest, by te dwa przedsięwzięcia stworzyły całość, przez co możliwe będzie pokazanie młodemu pokoleniu spójnego obrazu tradycji ludowej.

Od 2015 roku honorowy patronat nad przeglądem obejmuje Ewa Mańkowska – Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego oraz Bogdan Szczęśniak – Burmistrz Jelcza-Laskowic.