Wystawa malarstwa Krystiana Okolity

 

Krystian Okolita ur. 04.01.1979 w Strzelinie – artysta, miłośnik sztuki oraz społecznik od urodzenia związany z powiatem oławskim, a od 2019 r. ściśle związany z miastem Jelcz-Laskowice. Od 2016 r. absolwent Wyższej Szkoły Umiejętności Społecznych w Poznaniu na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna. Od czerwca 2019 r. związany z Komisariatem Policji w Jelczu-Laskowicach, gdzie jako dzielnicowy aktywnie wspiera  mieszkańców. 

Student Szkoły Malarstwa Klasycznego powstałej z inicjatywy fundacji Renaissance, która oprócz kształcenia zgodnie z akademicką szkołą plastyczną, ma na celu popularyzowanie aktywności kreatywnej i artystycznej. Pod okiem mentorki Natalii Buczackiej – absolwentki szkoły artystycznej w Odessie – pogłębia stale swój warsztat artystyczny i dopracowuje techniki malarskie, w szczególności ulubione malarstwo na płótnie farbami olejnymi. Miłośnik sztuki, który inspiracji szuka w najbliższym otoczeniu, głównie w pięknie natury. 

Mając na uwadze słowa Pabla Picassa „Wszyscy chcą rozumieć malarstwo, dlaczego nie próbują rozumieć śpiewu ptaków?”, Krystian Okolita w swojej twórczości pragnie zwrócić uwagę odbiorcy na to, co dla współczesnego człowieka powinno być w obecnych czasach najistotniejsze – tajemnicę życia zaklętą w naturze, jej pięknie i uniwersalnej, ponadczasowej wartości, która zawsze skłania do refleksji. 

Krystian Okolita „Cisza Oławskiej Odry” –  60 x 100 cm, olej na płótnie 

Obraz „Cisza Oławskiej Odry” (powyżej) został zakwalifikowany do wystawy pt. „Odra, rzeka, kanały, starorzecza” we wrocławskim Klubie Muzyki i Literatury. Wernisaż odbędzie się 12 czerwca 2021 o godz. 16.00.

Założeniem kuratorskim wystawy jest rzeka – symbol potęgi, siły wieczności. Jej ruch przypomina drogę, symbolizuje wędrówkę i przemijalność życia. Tak jak płyną wody rzeki, tak płynie nieprzerwanie nasze życie, w ciągle odnawialnym nurcie biorąc swój początek ze źródła (to narodziny ludzkiego życia) aż po kres, ujście do bezmiaru oceanu, morza (koniec życia – przejście w inny wymiar istnienia). Będąc w ciągłym ruchu postrzegana była jako istota żywa.

Wystawa, będąca zbiorem dzieł wielu artystów, będzie eksponowana w Galerii Klubu MiL do 26 sierpnia 2021 r. 

Szczegóły na stronie http://www.klubmil.pl/wystawy/wystawy-w-2021-roku  

 

 

Zobacz także: