VIII Międzynarodowy Festiwal Wokalno-Organowy | 08, 22 sierpnia, 05, 19 września 2021 | Kościół pw. M. M. Kolbego

 

 

VIII edycja Międzynarodowego Festiwalu Wokalno-Organowego to prestiżowe wydarzenie, które na stałe zagościło w letnim kalendarium i jest jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w naszym regionie. Rokrocznie nasze koncerty gromadzą miłośników muzyki organowej, tak amatorów, jak i wytrawnych melomanów i znawców w tej dziedzinie. Pieczołowicie opracowany repertuar zawdzięczamy dyrektorom artystycznym Janowi Drozdowiczowi – organmistrzowi, członkowi Światowej Federacji Budowniczych Organów oraz Łukaszowi Romankowi – muzyk, pedagog, organista i dyrygent w kościele Św. Maurycego we Wrocławiu. Program łączy współbrzmienie organów z różnorodnymi instrumentami oraz śpiewem solistów lub zespołów wokalno-instrumentalnych. Koncerty opatrzone są narracją, która wprowadza publiczność w świat muzycznej wiedzy oraz historyczne tło.

W tym roku po raz kolejny zaproszeni artyści udowodnią, że muzyka organowa z powodzeniem rozwija się współcześnie i nie stanowi jedynie oprawy liturgicznej, ale jest instrumentem ze wszech miar uniwersalnym. Gospodarzem jest ksiądz proboszcz parafii pw. Św. M.M. Kolbego Janusz Nowicki. Kościół wyposażony jest w wysokiej klasy trzydziestodwugłosowe organy. Dzięki temu instrumentowi podczas każdego odbywającego się tam koncertu prezentowane jest pełne spektrum walorów, pozwalające słuchaczom na głębokie przeżywanie muzyki.

VIII edycja Międzynarodowego Festiwalu Wokalno-Organowego będzie poświęcona wybitnemu Polakowi, jakim był Kardynał Stefan Wyszyński. Wśród zaproszonych muzyków będą wybitni organiści, trębacz i wiolonczelista, a towarzyszyć im będą soliści, którzy goszczą w europejskich i światowych salach koncertowych. Wyjątkowym gościem drugiego koncertu festiwalu będzie Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”, który tworzy ponad 100 chórzystów i tancerzy. 

Wstęp na wszystkie koncerty w ramach festiwalu jest wolny.

Program VIII Międzynarodowego Festiwalu Wokalno-Organowego:


8 sierpnia

– sopran koloraturowy Maria Rozynek-Banaszak
– organista Daniel Strządała
– wiolonczela Krzysztof Karpeta

22 sierpnia

– Zespół Pieśni i Tańca Śląsk
– organista Łukasz Romanek

5 września

– sopran Angelika Rzewuska
– organista Jerzy Kukla

19 września

– kontratenor Marcin Ciszewski
– organistka Ewa Bąk
– trąbka Wojciech Musiał

 

Koncert 08 sierpnia 2021, godz. 19:00

– sopran koloraturowy Maria Rozynek-Banaszak,

– wiolonczela Krzysztof Karpeta,

– organista Daniel Strządała

Maria Rozynek-Banaszak – w recenzjach nazywana jest wschodzącą gwiazdą koloratury. Absolwentka z wyróżnieniem Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Poznaniu. Etatowa solistka Opery Wrocławskiej. W swoim dorobku ma przeszło kilkadziesiąt spektakli jako Królowa Nocy w Czarodziejskim flecie W. A. Mozarta. Na scenie wielokrotnie wykonywała również partie Adeli w Zemście Nietoperza J. Straussa, Rozyny w Cyruliku Sewilskim G. Rossiniego, Adiny w Napoju miłosnym G. Donizettiego, Olimpii w Opowieściach Hoffmanna J. Offenbacha, Kunegundy w Kandydzie L. Bernsteina, Musetty w Cyganerii G. Pucciniego, Frasquity w Carmen G. Bizeta, Marceliny w Fidelio L. van Beethovena, Clorindy w Kopciuszku G. Rossiniego. Z powodzeniem wykonuje także partie solowe w dziełach kantatowo-oratoryjnych od baroku do współczesności i wybrane kantaty.

Daniel Strządała – za swoje osiągnięcia artystyczne otrzymał dwukrotnie stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, stypendium Prezesa Rady Ministrów, a także dwukrotnie Stypendium Rady Miejskiej w Czechowicach-Dziedzicach. Również dwukrotnie został uhonorowany Nagrodą Burmistrza Czechowic-Dziedzic za szczególne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. Koncertuje w kraju i za granicą jako organista i klawesynista w charakterze solisty, improwizatora, kameralisty oraz muzyka orkiestrowego. Współpracuje z wieloma zespołami, m. in. NOSPR, Orkiestrą Symfoniczną i Chórem Filharmonii Śląskiej, Silesian Chamber Players, Chórem Resonans con tutti z Zabrza i Akademickim Zespołem Muzycznym Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Swoją aktywność muzyczną rozszerzył także o kompozycję i dyrygenturę. Jest laureatem szeregu nagród ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów organowych i klawesynowych, a także konkursów kompozytorskich i z zakresu teorii muzyki.

Krzysztof Karpeta – jego ogromną pasją jest muzyka kameralna. Jest założycielem i członkiem zespołu Polish Cello Quartet – jedynego w Polsce kwartetu wiolonczelowego zajmującego się wykonywaniem utworów napisanych oryginalnie na ten skład. Zespół współpracuje
z wybitnymi muzykami oraz kompozytorami z kraju i zagranicy. jest absolwentem PSM I i II st. im. Fryderyka Chopina w Opolu w klasie mgr A. Hryniów- Kościów oraz prof. S. Firleja. W latach 2010-2012 Krzysztof Karpeta był koncertmistrzem w orkiestrze Mannheimer Philharmoniker. Obecnie jest koncertmistrzem grupy wiolonczel Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. Od 2014 roku wspólnie z zespołem Polish Cello Quartet co roku organizuje Międzynarodową Akademię Wiolonczelową w Nysie. Akademia Wiolonczelowa skupia wokół siebie wybitnych profesorów z zagranicy i liczne grono młodych kursantów-wiolonczelistów, aktywnie promując przy tym twórczość kameralną napisaną na zespoły wiolonczelowe. W 2014 roku otrzymał wyróżnienie za wybitne osiągnięcia w dziedzinie sztuki przyznawane przez Kapitułę Stypendium im. Jerzego Grotowskiego, działającą w ramach Wrocławskiego Programu Stypendialnego. Krzysztof Karpeta jest wykładowcą Akademii Muzycznej we Wrocławiu, gdzie w 2017 roku uzyskał tytuł doktora sztuki.

 

Koncert 22 sierpnia 2021, godz. 19:00

– Zespół Pieśni i Tańca Śląsk,

– organista Łukasz Romanek

Łukasz Romanek – koncertuje jako solista i kameralista w wielu kościołach i salach koncertowych w Polsce, a także w Holandii i Niemczech. Studiował w klasie organów prof. M. Czajki oraz prof. A. Chorosińskiego i dr. P. Rojka. Doskonalił swoje umiejętności na kursach interpretacji i improwizacji organowej prowadzonych przez najwybitniejsze osobistości świata muzyki organowej. Obecnie posługuje jako organista i dyrygent chóru w parafii p.w. św. Maurycego we Wrocławiu. Jest również pedagogiem w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II stopnia im. Henryka Melcera w Kaliszu, gdzie prowadzi klasę organów oraz zajęcia z improwizacji organowej. Artysta w swoim dorobku posiada płytę CD z muzyką organową i wokalną, którą nagrał w 2013 roku wspólnie sopranistką J. Zawartko-Kołodziej.

Zespół Pieśni i Tańca Śląsk jest bez wątpienia ambasadorem polskiej kultury i ikoną folkloru. Każdy koncert to wielkie wydarzenie. Został założony 1 lipca 1953 przez Stanisława Hadynę oraz Elwirę Kamińską. Obecnie zespół tworzy ponad stu artystów – chór, balet i orkiestra. Najwyższy poziom, który prezentuje zespół zaowocował koncertami na całym świecie oraz międzynarodowym uznaniem. Repertuar „Śląska” to nie tylko ogromne widowiska, ale także wyjątkowe koncerty edukacyjne oraz prezentacje muzyki klasycznej i sakralnej. W swoim dorobku Zespół ma także kilkanaście płyt. W repertuarze Zespołu znajduje się kilkanaście różnorodnych form artystycznych – od wielkich widowisk przynoszących barwną i dynamiczną panoramę folkloru wszystkich regionów kraju, poprzez wielce efektowne koncerty edukacyjne, aż po prezentacje muzyki klasycznej i sakralnej. W swoim dorobku Zespół ma także kilkanaście płyt, w tym 11wydanych w Złotej Kolekcji „Śląska”– wydawnictwa będącego doskonałą kolekcją narodowej muzyki i pieśni. Pięć z nich posiadają status Złotej, jedna Platynowej Płyty.

 

Koncert 5 września 2021, godz. 19:00

– sopran Angelika Rzewuska,

– organista Jerzy Kukla

Angelika Rzewuska – koncertowała na międzynarodowych festiwalach w Polsce, Niemczech i Stanach Zjednoczonych. Jest absolwentką Szkoły Muzycznej II stopnia im. F. Chopina w Gdańsku. Uzyskała wyróżnieniem dyplom w klasie śpiewu solowego dr hab. L. Górskiej. Ukończyła z wyróżnieniem studia licencjackie na wydziale wokalno – aktorskim, kierunek – śpiew solowy w klasie dr hab. A. Fabrello w Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku. Podczas studiów otrzymała stypendium dla najlepszych studentów.
Obecnie jest studentką studiów magisterskich w Uniwersytecie Muzycznym F. Chopina w Warszawie, specjalizacja – muzyka dawna, w klasie śpiewu solowego prof. dr hab. J. Rappé. W 2016r. brała udział w XXXIV Zimowym Kursie Wokalnym, w klasie śpiewu solowego prof. dr hab. P. Łykowskiego. Uczestniczyła także w kursie interpretacji niemieckiej liryki wokalnej, prowadzonym przez Maestro Adiego Bara. Brała także udział w spektaklach operowych realizowanych przez Akademię Muzyczną w Gdańsku, m.in. kreowała rolę Pierwszej Wiedźmy w operze Dydona i Eneasz, H. Purcell’a oraz wystąpiła jako Hiacynt w operze Apollo i Hiacynt, W. A. Mozarta.

Jerzy Kukla – organista, organizator życia muzycznego, organmistrz, publicysta, dyrygent. Inicjator licznych polskich festiwali i cyklów koncertowych. W 2017r. otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Puławy za zasługi w dziedzinie upowszechniania kultury. Konsultant muzyczny oraz wykonawca intonacji wielu polskich prestiżowych instrumentów, m. innymi w Bazylice OO Jezuitów w Krakowie, Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, katedry w Oliwie oraz w Bazylice OO Paulinów na Jasnej Górze.
Studiował na Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie prof. M. Semeniuk- Podrazy i w Katowicach w klasie prof. J. W. Hawela. Uczestnik kursów mistrzowskich u M. Schneidera oraz G. Litaize. Koncertował w Polsce oraz Austrii, Czechach, Danii, Francji, Niemczech, Rosji, Rumunii, Słowacji, Szwajcarii, Ukrainie i Włoszech. Jego interpretacje utrwalono na 6 płytach CD.


Koncert 19 września 2021, godz. 19:00

– kontratenor Marcin Ciszewski,

– trąbka Wojciech Musiał,

– organistka Ewa Bąk

Ewa Bąk – akompaniatorka w kursie interpretacji muzyki operowej i pieśni w bałtyckim teatrze dramatycznym w Koszalinie. Została wyróżniona srebrną odznaką honorową Polskiego Związku Chórów i Orkiestr. Jest kierownikiem artystycznym cyklu koncertów organowych w Bystrej Krakowskiej, w Starym Bielsku oraz w Wiśle. Koncertuje w kraju i za granicą (Szwecja, Belgia, Niemcy, Czechy, Szwajcaria). Zajmuje się kameralistyką zarówno na fortepianie jak i na organach. Współpracuje z wieloma solistami instrumentalistami i wokalistami. Nagrała płytę w duecie z Marcinek Ciszewskim oraz z zespołem „Barok Tune”. W swym dorobku artystycznym ma koncerty z chórami z Japonii, USA, Austrii oraz z orkiestrą kameralną im. Arcyksiężnej Marii Krystyny Habsburg. Brała udział w licznych kursach, m.in. prowadzonych przez G. Boveta, H. Wulfa, J. Hofera, O. Latry, G. Weinbergera, B. Gferera, W. Zerera, L. Lohmana, M. Novenko, P. van Dijka, J. Gembalskiego, M. Toporowskiego, M. Kruzel-Sosnowską.

Marcin Ciszewski – należy do ścisłego grona pierwszych polskich kontratenorów, którzy posiadają istotny udział w rozwoju sztuki wokalnej nurtu autentyzmu w Polsce, przełomu XX i XX! wieku. Już w czasie studiów występował na wielu estradach filharmonicznych w kraju, wykonując głównie repertuar oratoryjno-kantatowy. Śpiewa! głosem tenorowym i kontratenorowym, dlatego proces kształcenia przebiega! dwutorowo. Debiutował w Warszawskiej Operze Kameralnej i Filharmonii Narodowej. Rozpoczął też współpracę z wieloma zespołami muzyki dawnej, m.in. IL Tempo. Dolnośląska Orkiestra Barokowa, Cappella Gedanensis, Parnassos, Musica Antiqua Koln – Reinhardta Goebela oraz Ars Nova Jacka Urbaniaka. Artysta ukończył studia jako tenor, kontratenor i Haute-Countre , co jest ewenementem w skali światowej. Wystąpił w takich salach jak m.in. Concertgebouw (Amsterdam), Tonhalle (Zurich), Casino (Bazylea), Kultur Center Saal (Lucerna), Theatre Royal de Namur (Francja), Audytorium de Lyon, Opera de Besancon, Theatre du Capitole de Tulouse, Generale Theatre de Bourg-en-Bresse. Wykonuje muzykę wszystkich epok, jednak specjalizuje się w wykonawstwie muzyki dawnej. Od 2006r. współpracuje z wybitną polską organistką Ewą Bąk. Wspólnie wystąpili na ponad stu krajowych i międzynarodowych festiwalach organowych jako wyjątkowy artystyczny duet.

Wojciech Musiał – muzyk orkiestrowy w filharmonii kaliskiej, który koncertuje na całym świecie m.in. w Niemczech, Holandii czy Chinach. Współpracuje z ostrowskim Big – Bandem, który odnosi znaczące sukcesy w kraju i za granicą. Absolwent Szkoły Muzycznej I i II st. w Kaliszu w klasie trąbki mgr L. Wolniaka, a także Akademii Muzycznej w Łodzi w klasie A. Rokickiego i Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie P. Bugaja. Razem z orkiestrą Teatru Muzycznego w Szczecinie brał udział we wszystkich premierach, koncertach, wyjazdach zagranicznych i innych przedsięwzięciach Opery na Zamku np. w nagraniu ścieżki dźwiękowej do filmu „U Pana Boga w ogródku”, uczestniczył też w światowej premierze koncertu „Credo” tego kompozytora.

Zobacz także: