VI Międzynarodowy Festiwal Wokalno-Organowy

 

VI Międzynarodowy Festiwal Wokalno-Organowy ma na celu popularyzację piękna kameralnej muzyki organowej w środowisku melomanów, zarówno muzyków profesjonalnych jak i amatorów. Specyficzny charakter festiwalu polega na współbrzmieniu organów jako instrumentu przewodniego wraz z innymi instrumentami, śpiewem solistów lub zespołami wokalno-instrumentalnymi. Naszym celem jest także wspieranie twórczości muzyków i kompozytorów. Organy bowiem nie służą jedynie oprawie liturgicznej, lecz stanowią wszechstronny instrument, a muzyka organowa to nie tylko gatunek sięgający dalekiej historii, ale z powodzeniem rozwija się współcześnie.

Dzięki ofiarności parafian Kościół jest wyposażony w wysokiej klasy trzydziestodwugłosowe organy. 

W tym roku zaszczytną funkcję dyrektorów artystycznych festiwalu pełnią równorzędnie Jan Drozdowicz – organmistrz, członek Światowej Federacji Budowniczych Organów oraz Łukasz Romanek – muzyk, pedagog, wicedyrektor Metropolitalnego Studium Organistowskiego we Wrocławiu, którzy z wielką starannością przygotowali program tegorocznego festiwalu dbając o wysoki poziom artystyczny.  

Wstęp na wszystkie koncerty w ramach festiwalu jest wolny.

Program koncertów:

11 sierpnia 2019 

Anna i Jan Kutkowscy – skrzypce

Aneta i Łukasz Romanek – organy 

Johann Sebastian Bach – Toccata i fuga d-moll BWV 565

S. Bach – Koncert na dwoje skrzypiec d-moll cz. I Vivace BWV 1043

Wolfgang Amadeus Mozart – Fantazja f-moll cz. I Allegro

S. Bach – Aria na strunie G BWV 1068

Gustav Merkel – Sonata organowa d-moll op. 30cz. I Allegro moderato

Johann Pachelbel – Kanon D-dur

Franz Schubert- Ave Maria

Secret Garden – Song

Charles Marie Widor – Allegro z VI Symfonii g-moll

Aneta Romanek jest absolwentką wrocławskiej Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego. Studiowała w klasie organów prof. Andrzeja Chorosińskiego oraz dr hab. Piotra Rojka. Swoje umiejętności doskonaliła na kursach interpretacji i improwizacji organowej, które prowadzili m.in.: Johann Trummer, Gijs van Schoonhoven, Peter van Dijk, Thierry Escaich, Naji Hakim, Dariusz Bąkowski-Kois oraz Tomasz Adam Nowak.  Brała udział w konkursach organowych w Rumi, Krakowie, Warszawie oraz w Poznaniu. Otrzymała wyróżnienie na Ogólnopolskich Przesłuchaniach Uczniów Klas Organów w 2012 roku. Koncertowała jako solistka w Polsce oraz w Czechach, a także występowała z orkiestrą Narodowego Forum Muzyki. Jest konferansjerem muzycznym Międzynarodowego Festiwalu Non Sola Scripta we Wrocławiu oraz Międzynarodowego Festiwalu Organowego w Jelczu-Laskowicach.

Łukasz Romanek ukończył wrocławską Akademię Muzyczną im. Karola Lipińskiego. Studiował w klasie organów prof. Magdaleny Czajki oraz  prof. Andrzeja Chorosińskiego i dra Piotra Rojka. Doskonalił swoje umiejętności na kursach interpretacji i improwizacji organowej prowadzonych przez najwybitniejsze osobistości świata muzyki organowej. Koncertuje jako solista i kameralista w wielu kościołach i salach koncertowych w Polsce, a także w Holandii i Niemczech. Obecnie posługuje jako organista i dyrygent chóru w parafii p.w. św. Maurycego we Wrocławiu. Jest również pedagogiem w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II stopnia im. Henryka Melcera w Kaliszu, gdzie prowadzi klasę organów oraz zajęcia z improwizacji organowej. W latach 2011-2017 pełnił funkcję wicedyrektora Metropolitalnego Studium Organistowskiego we Wrocławiu. Artysta w swoim dorobku posiada płytę CD z muzyką organową i wokalną, którą nagrał w 2013 roku wspólnie z sopranistką Joanną Zawartko-Kołodziej

Aneta i Łukasz Romanek

Jan Kutkowski – naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku sześciu lat w Szkole Muzycznej I st. w Oławie. Następnie uczęszczał do Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. Karola Szymanowskiego we Wrocławiu, ucząc się w klasie skrzypiec mgr Magdaleny Płociennik. W 2012 roku ukończył Akademię Muzyczną im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, w klasie skrzypiec prof. Michała Grabarczyka oraz dr hab. Doroty Kwiecińskiej-Erenz. Swój warsztat gry doskonalił również na Międzynarodowych Kursach Mistrzowskich w Zell an der Pram, Łańcucie oraz Kudowie Zdroju, pod okiem wybitnych pedagogów:  Idy Haendel, Tomasza Tomaszewskiego, Romana Lasockiego, Bartosza Bryły, Michała Szykulskiego oraz Szymona Krzeszowca. Brał udział w licznych Konkursach Skrzypcowych, zarówno ogólnopolskich jak i międzynarodowych. Był koncertmistrzem Orkiestry Kameralnej oraz Symfonicznej OSM II st. im. Karola Szymanowskiego we Wrocławiu, Polsko-Niemieckiej Młodej Filharmonii Dolny Śląsk, oraz Orkiestry Symfonicznej Poznańskiej Akademii Muzycznej. Współpracował z Filharmonią Poznańską, Orkiestrą Symfoniczną „Collegium F”, a także z Poznańską Orkiestrą Kameralną „Orchestra Nova” . Występował jako solista i kameralista w Czechach, Słowacji, Węgrzech, Niemczech, Francji, Rumunii  oraz Rosji. W latach 2012-2016 był  koncertmistrzem Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus, z którą dokonał wielu nagrań, m.in. kompletu Symfonii Krzysztofa Pendereckiego pod batutą kompozytora, a także wiele koncertował w kraju i za granicą jako muzyk- koncertmistrz, a także solista. Podczas pracy w tym znakomitym zespole mógł doskonalić swój warsztat współpracując z najlepszymi dyrygentami i solistami z Polski i świata. Gra na instrumencie Marcina Czternastka z 1926 roku.

Jan Kutkowski

Anna Kutkowska naukę rozpoczęła w wieku 6 lat w szkole muzycznej w Oławie a następnie kontynuowała ją w klasie Magdaleny Płociennik oraz Tomasza Stockiego w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II st. im. Karola Szymanowskiego we Wrocławiu. Obecnie studentka III roku Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, w klasie skrzypiec dr hab. Doroty Kwiecińskiej-Erenz. Jest laureatką ogólnopolskich konkursów skrzypcowych m.in. Ogólnopolskiego Konkursu Bachowskiego im. Stanisława Hajzera w Zielonej Górze (2013, 2015), Ogólnopolskiego Młodzieżowego Konkursu Instrumentów Smyczkowych w Elblągu (2015) oraz Przesłuchań CEA (2016). Anna Kutkowska gra także w trio fortepianowym, wraz z którym odniosła szereg sukcesów m.in. zdobyła II miejsce na IX Międzynarodowym Konkursie Zespołów Kameralnych w Rzeszowie (2014) oraz III miejsce na XXXIV Konkursie Zespołów Kameralnych we Wrocławiu (2015). Uczestniczyła w międzynarodowych kursach mistrzowskich, doskonaląc swój warsztat artystyczny pod okiem takich profesorów jak Michał Grabarczyk czy Tomasz Tomaszewski. Współpracuje z najlepszymi orkiestrami młodzieżowymi w Polsce takimi jak: Polska Orkiestra Młodzieżowa LYO, Santander Orchestra oraz International Lutosławski Youth Orchestra, której była koncertmistrzem. Za osiągnięcia artystyczne była stypendystką Prezydenta Miasta Wrocławia. Gra na niemieckim instrumencie z XVIII w.

Anna Kutkowska

Anna Kutkowska

25 sierpnia 2019 

Anna Łęcka – sopran

Adam Klarecki – organy

Johann Sebastian Bach (1685-1750) – Schafe Können Sicher Weiden z kantaty Was mir behagt, ist nur die muntre Jagd BWV 208

Johann Pachelbel (1653-1706)  – Ciacona f-moll  

Georg Friedrich Haendel (1685-1759) – Aria Ombra mai fu z oratorium Xerxes

Antonio Vivaldi (1678-1741) – Gloria – Aria Domine Deus, Rex coelestis

S. Bach – Charles Gounod (1818-1893) Ave Maria

Mendelssohn-Bartholdy (1809-1847) – VI Sonata Organowa d-moll op. 65

Chorał z wariacjami

Gabriel Fauré (1845-1924)  – Requiem op. 48 – Pie Jesu

Wojciech Kilar (1932-2013) – Wokaliza z filmu Dziewiąte wrota

George Gershwin (1898- 1937) – Summertime – aria z opery Porgy and Bess

Jehan Alain (1911-1940) – Litanie

Adam Klarecki urodził się w 1969 roku w Świdnicy na Dolnym Śląsku. Państwową Szkołę Muzyczną II st. ukończył w klasie Jana Adamowicza w Wałbrzychu. Studia na wydziale instrumentalnym odbywał w Akademii Muzycznej im Karola Lipińskiego we Wrocławiu, najpierw w klasie prof. Romualda Sroczyńskiego, a później w klasie prof. Andrzeja Chorosińskiego. Dyplom uczelni uzyskał w 1994 roku. Brał udział w licznych kursach interpretacji organizowanych przez uczelnie muzyczne. Swoją działalność koncertową rozpoczął w 1993 roku. Prowadzi ją w kraju i za granicą (Włochy, Czechy, Słowacja, Finlandia, Niemcy). Od 1995 roku mieszka we Włocławku, gdzie pełni funkcję organisty Bazyliki Katedralnej. Prowadzi klasę organów w Państwowej Szkole Muzycznej II st. we Włocławku oraz w Diecezjalnym Studium Organistowskim. Jest organizatorem cyklu koncertowego „Katedralne Koncerty Organowe” we Włocławku. Należy do inicjatorów festiwalu organowego w kościele farnym w Chełmnie, bierze udział w organizacji koncertów organowych w innych kościołach regionu. W 2004 roku ukończył Mistrzowskie Studia Podyplomowe u prof. Andrzeja Chorosińskiego w Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Jesienią 2011 roku nagrał płytę dokumentującą brzmienie organów katedry we Włocławku.

Adam Klarecki

Anna Łęcka – sopranistka pochodząca z Torunia. Jest absolwentką Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, w klasie śpiewu solowego prof. Magdaleny Krzyńskiej. W dzieciństwie kształtowała się scenicznie śpiewając i tańcząc w zespole „Mała Rewia”, w Toruniu, a także w zespole „Kiepurki” z Sosnowca. Z zespołem nagrała solowy teledysk dla TV Katowice, a także album z solowymi piosenkami w towarzystwie czołowych amerykańskich muzyków. Jako studentka brała udział w kursach mistrzowskich prowadzonych przez wybitnych artystów-pedagogów. Swój dyplom wykonała na deskach Opery Nova w Bydgoszczy w partii Atalanty z opery Xerxes G. F. Haendla. Od 2007 roku występuje na koncertach i międzynarodowych festiwalach muzyki organowej i kameralnej. Jako solistka, współpracuje również z zespołami kameralnymi w repertuarze operowym i operetkowym. Artystka jest stypendystką Prezydenta Miasta Torunia w dziedzinie kultury.

Anna Łęcka

8 września 2019 

Jakub Kapała – organy

Wyrzyski Chór Męski

J.S.Bach – Preludium i fuga G-dur BWV 550 (organy)

Dupre – Alma redemptoris (organy),

Wyrzyski Chór Męski –  repertuar sakralny,

Mendelssohn – Preludium c-moll,

G.Bunk -Allelujah op.54 nr 8,

Wyrzyski Chór Męski – program współczesny.

Jakub Kapała – Organista, student Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie prof. dr. hab. Dariusza Bąkowskiego-Kois. Laureat wielu konkursów organowych, z których najważniejszymi są:
• II miejsce na VI Akademickim Konkursie Organowym „Romuald Sroczyński in memoriam” (Poznań 2018)
• I miejsce na VI Ogólnopolskim Konkursie Organowym im. Bronisława Rutkowskiego (Kraków 2017)
• I miejsce oraz Nagroda Specjalna za wyjątkową kreację artystycznę na XIII Białostockim Festiwalu Młodych Organistów (Białystok 2016)
• I miejsce na Konkursie Organowym Centrum Edukacji Artystycznej (Warszawa 2016)
W latach 2007-2017 śpiewał w Chłopięcym Chórze Katedralnym Pueri Cantores Tarnovienses, z którym występował w Polsce i wielu krajach Europy (m. in. Włochy, Szwecja, Macedonia) i
współpracował jako akompaniator. Uczestniczył w licznych kursach mistrzowskich, które prowadzili światowej sławy organiści, m. in. Olivier Penin, Tobias Horn, Sven-Ingvart Mikkelsen, Francisco Scarcella, Thomas Lennartz, Ignace Michiels, Jos van der Kooy, Ines Madre, Berhnard Haas, Jan Lehtola. Absolwent Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. I.J. Paderewskiego w Tarnowie (klasa organów mgr. Wiesława Kaczora, dyplom z wyróżnieniem) oraz Diecezjalnego Studium Organistowskiego w Tarnowie. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2016, 2017) oraz Prezydenta Miasta Tarnowa (2017, 2018).

Jakub Kapała

Wyrzyski Chór Męski powstał w 1999 roku. Założycielem i dyrygentem zespołu jest  dr Piotr Jańczak absolwent i pracownik naukowy Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.  Chór należy do czołowych zespołów amatorskich w Polsce. Podczas swojej intensywnej działalności artystycznej zdobył ponad 70 nagród  na międzynarodowych i ogólnopolskich konkursach chóralnych. Prowadzi szeroką działalność koncertową w kraju i za granicą. Elastyczność interpretacyjna zespołu pozwala na prezentowanie szerokiego spektrum repertuaru. W programie zespołu znajdują się utwory epoki średniowiecza,  renesansu, romantyzmu, utwory kompozytorów współczesnych, formy muzyki ludowej, filmowej oraz rozrywkowej. Specjalny program chór prezentuje z utworami patriotycznymi. W ostatnim okresie działalności zespół skupił się na poznawaniu bogatych dzieł muzyki cerkiewnej.  Magiczna duchowość i niezwykła harmonia muzyki prawosławnej sprawia, że koncerty te są wyjątkowo bogate w doznania emocjonalne. W dorobku zespołu znajduje się także wiele utworów wokalno-instrumentalnych takich jak Landerkennung Edwarda Griega, Carmina Burana Carla Orffa, czy Msza Koronacyjna Wolfganga Amadeusza Mozarta. Ważnym wydarzenie w życiu zespołu był udział w premierze Missa Film Stetinum wraz z Chórem Słowiki 60 ze Szczecina, Orkiestrą Filharmonii Szczecińskiej i solistami. Koncert odbył się w Filharmonii Szczecińskiej w 2016 roku. W zasobach zespołu odnajdziemy wiele nagrań płytowych oraz telewizyjnych. 28 października 2018 roku zespół wystąpił z utworem „Stand by me” na zaproszenie Programu 2 TVP w popularnym polskim magazynie telewizyjnym „Pytanie na śniadanie”. Prezesem chóru jest Pan Adam Nowak absolwent Instytutu Edukacji Artystycznej Uniwersytetu Jana Kazimierza w Bydgoszczy.

Wyrzyski Chór Męski

22 września 2019 

Jan Van Mol – organy

Sarah Van Mol – sopran

Jacques-Nicolas LEMMENS (1823 – 1874)

aus “Ecole d’orgue”: Fanfare

François-Auguste GEVAERT (1828-1908)

Salve Regina

Joseph CALLAERTS(1830 – 1901)

“Pièces” op. 20: Pastorale, Toccata

Peter BENOIT (1834-1901): Tota pulchra es, Ave Maria

Alphonse MAILLY (1833 – 1917)

Pâques Fleurie, Toccata

Flor PEETERS (1903 -1986): Speculum Vitae, Nacht, Morgen, Mittag, Abend

Jan Van Mol – organista i klawesynista oraz wirtuoz gry na fisharmonii. Był tytularnym organistą w kościele św.Pawła w Antwerpii i nauczycielem w Królewskim Konserwatorium w Antwerpii. Jako jeden z pierwszych odkrył autentyczną grę na historycznych fisharmoniach. Grał koncerty w całej Europie i na całym świecie m.in. RPA, Filipiny, Brazylia, Argentyna, Urugwaj, Japonia. W ostatnich latach, np. w katedrze św. Pawła w Londynie, Bazylice św. Klotyldy w Paryżu, Saratov Concert Hall i Selby Abbey w Zagrzebiu. Nagrał około 20 płyt CD, preferując użycie mniej znanych kompozycji organowych. Jest fundatorem i Prezydentem grupy organowej „Calcant”. Jej Celem jest promowanie kultury muzyki organowej i religijnej. Jan Van Mol otrzymał wiele nagród, jest także laureatem międzynarodowego konkursu organowego w Avila (Hiszpania). Odbył wiele podróży studyjnych w kraju i za granicą. 

Jan Van Mol (Belgia)

Jan Van Mol (Belgia)

Sarah Van Mol studiowała grę na fortepianie w szkole muzycznej w Schoten (Belgia), a następnie śpiew i grę na organach w artystycznym gimnazjum w Antwerpii. Odbyła profesjonalne szkolenie w Antwerpii w Królewskim Flamandzkim Konserwatorium. Późniejsze kursy mistrzowskie odbyła między innymi u Roberta Alderson, Susan Roper, Guy de Mey i Gidon Saks. Jako solistka występowała nie tylko we własnym kraju, ale także w Niemczech, we Francji, Holandii, Anglii oraz w Polsce. Posiada nagrania CD  między innymi „Tota Pulchra Es” (flamandzka muzyka z wokalnym trio Voces Aequales), płyta CD z muzyką Antonio Lotti, a także z Voces Aequales, wersetem w „Miné Orgelmuzik. Ze swoim ojcem Jan Van Mol również zrealizowała solową płytę „Le ciel a visité la terre ”. Jest profesjonalnie związana ze znakomitym Chórem „Vlaams Radio Koor” i śpiewa regularnie z zespołami takimi jak „Currende” , „Euterpe Baroque Consort” , „De Nederlandse Bachvereniging”, „Het Goeyvaerts Consort” , „Anima Eterna”.  Obecnie jest wykładowcą w Akademii Muzycznej w Lier.

Sarah Van Mol (Belgia)

Sarah Van Mol (Belgia)

Zobacz także: