Teatr Polska

Ogólnopolski program TEATR POLSKA umożliwia widzom z mniejszych miejscowości kontakt z ofertą teatrów z różnych zakątków kraju. Spektakle prezentowane w objeździe to propozycje o wysokich walorach artystycznych, skierowane do różnych grup odbiorców i różnorodne w formie.

W ramach programu teatry otrzymują dofinansowanie, by dotrzeć ze swoimi spektaklami do ośrodków, w których nie ma teatru instytucjonalnego. Inspiracją dla powstania programu były objazdy teatralne organizowane w okresie międzywojennym przez Redutę Juliusza Osterwy i Mieczysława Limanowskiego, które przybliżały mieszkańcom małych miasteczek najważniejsze osiągnięcia polskiego teatru tamtego okresu.

Program TEATR POLSKA organizowany jest od 2009 roku przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W minionych latach w Jelczu-Laskowicach gościliśmy m.in. Teatr Ad Spectatores z Wrocławia, Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego z Wałbrzycha, Teatr Animacji z Poznania i Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego z Kalisza.

Ponadto w dniu prezentacji spektakli odbywają się bezpłatne warsztaty teatralne wprowadzające w tematykę spektaklu, który prowadzi zazwyczaj jeden z aktorów grupy przyjezdnej.