Podsumowanie roku 2020

Miniony rok z pewnością przejdzie do historii. Zostanie zapamiętany jako czas wielu ograniczeń, dystansu i izolacji. To rok zaskakujący, zmienny, pełen wyzwań i trudności, również dla Miejsko-Gminnego Centrum Kultury w Jelczu-Laskowicach. Był to czas, kiedy wydarzenia kulturalne były przekładane i odwoływane, by ostatecznie przenieść je do świata wirtualnego. To tam prowadzono większość warsztatów artystycznych dla dzieci i dorosłych, a także organizowano wydarzenia artystyczne.

Pomimo tych trudności, jelczańskiej kadrze kultury udało się:
– zrealizować ponad 50 wydarzeń kulturalnych zarówno na żywo jak i online,
– gościć pół tysiąca stałych uczestników na zajęciach i warsztatach,
– w ramach Akademii Złotego Wieku w zajęciach uczestniczyło 200 słuchaczy,
– placówka postawiona w nowej rzeczywistości nabyła wiele nowych umiejętności. Zrealizowano ponad 130 filmów edukacyjnych, które można oglądać na facebookowym fanpejdżu www.facebook.com/mgckJL.

W czasie ostatniego roku Miejsko-Gminne Centrum Kultury może się poszczyć bogatą działalnością promocji czytelnictwa. Pod jego patronatem zostało wydanych 5 publikacji. Trzy najważniejsze z nich to powieść z gatunku fantastyki pt. „Nimfa” Andrzeja Konefała (wyd. Oficynka) oraz komiks pt. „Niepokorni. Podziemna organizacja harcerska Jednostka Sokołów” wraz z płytą DVD „Buntownicy” z cyklu „13 minut w przeszłość”, które są efektem współpracy z wrocławskim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej oraz książka „Pod wspólnym parasolem”, która jest unikalnym zbiorem 19 wierszy i 33 form prozatorskich, przedstawiających doświadczenia wolontariuszy i osób, które codziennie poświęcają swój czas innym, towarzysząc im w chorobach i przeciwnościach losu. Powieść „Nimfa” to pierwszy utwór beletrystyczny, który zostały wydany pod patronatem MGCK. Autorem jest miłośnik literatury grozy oraz fan mistrza horroru Deana R. Koontza. Na co dzień zwykły mieszkaniec naszego miasta, oddany mąż i ojciec, który w domowym zaciszu tworzy kolejne powieści przyspieszające bicie serca. Współautorem kolejnej publikacji jest oławski historyk Tomasz Gałwiaczek. Opowieść, która została zaprezentowana w formie komiksu przedstawiała lokalnych bohaterów z Jelcza, Laskowic, Miłoszyc i Piekar z okresu końca II Wojny Światowej. Mimo, że byli zmęczeni wojną, nie chcieli pogodzić się z narzuconym Polsce dyktatem, stali się spadkobiercami starszych kolegów z Szarych Szeregów, Armii Krajowej, Powstania Warszawskiego. Publikacja pt. „Pod wspólnym parasolem” powstała we współpracy z Fundacją Zielony Parasol oraz Wrocławskim Centrum Rozwoju Społecznego. Książka, która właśnie ujrzała światło dzienne, jest podsumowaniem warsztatów literackich, zainicjowanych i prowadzonych przez Krystynę Paraszkiewicz-Pater, wrocławską aktorkę, poetkę, społecznika o wielkim sercu. Inicjatywa polegała na wielomiesięcznej pracy z wolontariuszami, bliskimi i przyjaciółmi osób z niepełnosprawnościami, osobami chorymi. Honorowy patronat nad książką objął Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, wspiera ją także prof. Alicja Chybicka – kierowniczka kliniki Przylądek Nadziei. Promocja książki odbyła się w wersji on-line, autorzy prezentowali fragmenty wierszy „na łamach” stron internetowych.

W ramach działań wydawniczych opublikowano także broszury nawiązujące do realizowanych projektów, m.in. I Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficzno-Literackiego „PANkreacje” oraz projektu „Jelczańskie HERstorie” pokazującego 12 wyjątkowych kobiet z miasta i gminy Jelcz-Laskowice. Pomysł herstoryczny powstał z potrzeby wyeksponowania nietuzinkowych kobiet, będących w naszym otoczeniu, które inspirują, myślą i działają odważnie. Co ciekawe, ze względu na dużą aprobatę społeczną tej inicjatywy, powstaje męska wersja projektu. O szczegółach będzie można dowiedzieć się niebawem. Ponadto zorganizowano kilka spotkań autorskich promujących m.in: tomik poezji Kacpra Słomki „55 światów” (wyd. Magna Polonia) i tomik poezji Krystyny Paraszkiewicz-Pater „Zdążyć”. Działalność MGCK popularyzująca czytelnictwo opierała się również na współpracy z Chwałowickim Klubem Książki (w 2020 r. goszczono pisarza Michała Rusinka).

Wśród najważniejszych zadań MGCK, znajduje się upamiętnienie obchodów ważnych okoliczności historycznych. Niewątpliwie była nim 75. rocznica wyzwolenia hitlerowskiego obozu pracy Fünfteichen (23 stycznia 2020 r.). Wydarzenie, którego MGCK było współorganizatorem, miało istotny charakter z punktu widzenia historii naszej gminy. Program uroczystości objął wernisaż wystawy historycznej, spektakl Teatru Formy „Głosy z Pięciu Stawów” oraz ceremonię upamiętniającą pod pomnikiem „Więźniom Gross Rosen”. Ekspozycja muzealna pt. „Obóz Funfteichen. Zakład zbrojeniowy Kruppa Berthawerk”, którą do dziś można oglądać w Izbie Historii, była aranżowana m.in. przez Elżbietę i Waldermara Czechów – instruktorów plastyki w MGCK.

Znakiem rozpoznawczym i dumą placówki są dobrze znane w środowisku lokalnym przyjazność i otwartość na inicjatywy. Przykładem jest realizacja projektu pt. „Jestem przeciw!” przy współpracy ze Szkołą Podstawową nr 2 w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Bardzo Młoda Kultura 2019-2021 Dolny Śląsk, w której MGCK było instytucją patronującą. Ideą „Jestem przeciw!” było przeciwdziałanie nienawiści w Internecie i uświadamianie skutków wynikających z tego zjawiska. Jelczańska akcja była przykładem dla regionu. Prezentowano ją podczas II Dolnośląskiego Forum Edukacji w Wałbrzychu.

Ważnym filarem działalności MGCK jest organizacja wydarzeń kulturalno- rozrywkowych. Najnowszą propozycją koncertową Centrum Kultury był cykl Etno Brzmienia – Muzyka Świata. Zaproszono zespoły AfroTuba, Los Duendes i Kumbia Mać, grające muzykę płynącą z różnych zakątków świata, m.in. kumbię, muzykę afrykańską, latino, flamenco. Koncerty były niepowtarzalną okazją, by usłyszeć rozmaite instrumenty, m.in. harfę afrykańską, balafony, kongi, cajón. Na scenie, oprócz rodzimych muzyków, można było zobaczyć m.in. Kubańczyków, Hiszpanów, Francuzów, Austriaków oraz Afrykanów.

Początek roku 2020 nie zapowiadał epidemii, a życie kulturalne płynęło z rozmachem. W Nowy Rok weszliśmy na galowo. 5 stycznia odbyła się Strauss Gala, i to stacjonarnie! Była to muzyczna podróż do krainy walca – Wiednia, gdzie od blisko 150 lat niezmiennie na balach króluje walc, a melodie operetkowe nuci niemal każdy jego mieszkaniec. Wieczór koncertowy wypełniła muzyka najsłynniejszych twórców przebojów operetkowych – Straussa, Lehara i Kalmana, wprost ze snu pełnego wirujących sukien, pięknych kobiet i flirtujących gentlemanów. Oprócz znakomitych solistów, wystąpiła jedna z najlepszych orkiestr świata – Royal Strauss Orkiestra.

Wyjątkowy był również 28. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Zebrano rekordową sumę ponad 90 tysięcy złotych dla dziecięcej medycyny zabiegowej, a impreza cieszyła się dużą popularnością dzięki zgranemu sztabowi, wolontariuszom, sołectwom, partnerom, sponsorom, a także działaniom sportowym. Zagrał Hurt!, Backstage Acoustic, MarVikal i wielu innych. Imprezową passę podtrzymała walentynkowa okazja. Wystawiono spektakl dla dzieci „W Pracowni Ambrożego Kleksa”, a dla dorosłych przestawienie taneczno-muzyczne „Dirty dancing po latach”. W marcu, z okazji Dnia Kobiet, Kabaret Młodych Panów przyciągnął prawdziwe rzesze fanów, wypełniając po brzegi wszystkie miejsca na trybunach. Wtedy jeszcze było wolno…

Majówka oraz Dzień Dziecka odbyły się on-line. W 33. rocznicę nadania praw miejskich, Dni Jelcza-Laskowic nie odbyły się w tradycyjnej, hucznej formie imprez masowych. Koncerty Bartka Deryło, Jadwigi Tomczyńskiej-Ambroziak i Maxa Ambroziaka publiczność obejrzała w domach, przed ekranami monitorów. Podniebną niespodzianką był samolot ciągnący baner lotniczy z napisem „Jelcz-Laskowice Razem”.

W okresie wakacyjnym, przy zachowaniu reżimu sanitarnego, zorganizowaliśmy kino samochodowe oraz letnie kino plenerowe. Podczas seansów pod chmurką, wyświetlono m.in. „Green Book” w reż. Petera Farelly’ego (ta pozycja została wybrana dzięki internautom poprzez ankietę), „Narodziny gwiazdy” w reż. Bradley’a Coopera oraz „Whitney” w reż. Kevina Macdonalda. Jako lokalizacje obrano trzy strategiczne miejsca w mieście, parki przy ul. Witosa i na osiedlu Jelcz, a także plac przy ul. Basenowej.

W minionym roku odbyła się VII edycja Międzynarodowego Festiwalu Wokalno-Organowego. Z każdym rokiem koncerty gromadzą miłośników klasyki. Współbrzmienie organów połączone z różnorodnymi instrumentami oraz śpiewem solistów lub zespołów wokalno-instrumentalnych są elementami charakterystycznymi festiwalu. Jego zamierzeniem jest wykazanie, iż organy nie służą jedynie oprawie liturgicznej, ale stanowią również wszechstronny instrument, a muzyka organowa to nie tylko gatunek sięgający dalekiej historii, lecz rozwija się współcześnie. Podczas tegorocznej edycji wystąpił m.in. Chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej „Poznańskie słowiki” – muzyczny ambasador polskiej kultury na świecie, Henri Ormiéres (z Francji), kwartet smyczkowy Evviva l’arte, Jacek Szymański, Paweł Seligman, Monika Gruszczyńska, Michal Novenko (z Czech). O wysoką wartość artystyczną wydarzenia zadbali dyrektorowie artystyczni Jan Drozdowicz – organmistrz oraz Łukasz Romanek – muzyk, pedagog, organista. To niewątpliwie ważne wydarzenie artystyczne zarówno dla mieszkańców Jelcza-Laskowic, jak i całego regionu.

W stałym kalendarzu imprez MGCK, znalazły się również koncerty kolęd Eleni, zespołu ludowego Świtezianie oraz MiłoGranie, z czego dwa ostatnie on-line. W grudniowym repertuarze pojawiły się spektakle „Kryształowa Królowa Śniegu” dla dzieci oraz „Giselle” – balet familijny prezentowany przez uznany na świecie Royal Lviv Ballet. Rozstrzygnięto III Konkurs Recytatorski „Nasze Małe Wierszowanie” Mikołaj w literaturze i piosence.

Misją Centrum Kultury jest także edukacja kulturalna, która stanowi ważny filar naszej aktywności. MGCK prowadzi działalność edukacyjną zarówno na terenie miasta, jak i sołectw, w zakresie poszerzania wiedzy i umiejętności seniorów, organizuje zajęcia warsztatowe, wykłady, zabawy integracyjne i wyjazdy do instytucji kultury. Odbiorcami naszych działań są dzieci, dorośli i seniorzy. MGCK dokłada wszelkich starań, aby ta instytucja była miejscem niezwykłych spotkań twórczych. Przykładem były Eko Ferie, a w nich m.in. wyjazd do Hydropolis, Sudeckiej Zagrody Edukacyjnej, Aktywne Lato w Mieście Dla Seniora, Wakacje Do Góry Nogami oraz wakacyjne warsztaty grafiki i cyjanotypii we współpracy z Muzeum Pana Tadeusza.

Część z zaplanowanych wydarzeń pokrzyżowała pandemia, ale pomimo tego dziękujemy, że byliście razem z nami!

Zobacz także: