Opowieść taneczno-muzyczno-świetlna, czyli finisaż wystawy sztuki współczesnej „Aerofony”.

W niedzielę 19 września od godziny 19.00 odbędzie się uroczyste zakończenie tegorocznego festiwalu, któremu towarzyszyć będzie finisaż wystawy sztuki współczesnej pt. „Aerofony”. Wieczór rozpocznie się koncertem, na którym wystąpi jeden z najwspanialszych polskich kontratenorów Marcin Ciszewski, któremu towarzyszyć będą wybitni muzycy – organistka Ewa Bąk oraz trębacz Wojciech Musiał. Po koncercie na placu przed kościołem Małgorzata Kozłowska zabierze widzów w muzyczno-taneczno-świetlną opowieść. Tancerka zaprezentuje nietypową choreografię i umiejętności baletmistrzowskie, które do momentu rozpoczęcia finisażu są tajemnicą. Taniec zostanie wykreowany specjalnie na finisaż, angażując rzeźby i elementy świetlne. Nie sposób opisać ruch za pomocą słów, dlatego warto przyjść osobiście i zobaczyć to barwne widowisko.

Powstanie interesująca sytuacja artystyczna, w której podmiotem będzie obecność artysty w określonej czasoprzestrzeni wystawy. Miłośnicy sztuki ucieszą się z wielu jej wymiarów: prezentowanej muzyki (nie tylko organowej), sztuk wizualnych oraz tańca.

Organizatorzy udowodnią, że możliwe jest połączenie muzyki sakralnej i sztuki współczesnej. Obecni będą autorzy prac, którzy przełożyli budowę i klasyczne brzmienie organów na formę przestrzenną. Instalacje artystyczne prezentując się dumnie na terenie przyległym do kościoła im. M. M. Kolbego, popularyzują ten wspaniały festiwal muzyczny. „Aerofony” są zbudowane z plastikowych rur, które symbolizują piszczałki organowe. Powstały w hołdzie organom, będącym największym instrumentem muzycznym. Wyeksponowane dzieła to wolna interpretacja układu piszczałek. Twórcy zafascynowani organami, przełożyli ich budowę i klasyczne brzmienie na formę przestrzenną. Wystawa stanowi niekonwencjonalne połączenie muzyki sakralnej i sztuki współczesnej.

W sumie powstało 6 prac, wykonanych z plastiku oraz metalu. Każda z nich pokazuje odrębny charakter i styl artysty. Możemy zobaczyć m.in. instalację zawierającą elementy grające, obejmujące zagadnienia z zakresu wytwarzania fal akustycznych i syntezy dźwięku, nietypową kombinację metaloplastyki i florystyki, a także inne aerofony o rozmaitych kształtach i barwach, które potęgują doznania sztuki.

Warto podkreślić, że wystawie „Aerofony” towarzyszy wydanie katalogu, zawierającego fotografie prac, opisy i recenzje krytyków.

 

Autorzy aerofonów:

Elżbieta i Waldemar Czech – „Chwilami niebieski”

Ewa Kaźmierczak, Wojciech Roskosz – „Florafon”

Marzena Niżyńska, Jan Partyka – „Aero-ciąg-muzyczny”

Marcin Pawlicki – „Księga nut”

VirtualAtelier – „Konsonans I”, „Konsonans II”

 

Sponsorzy główni wystawy „Aerofony”: firma Dyka oraz PSB Mrówka

Sponsorzy festiwalu: Elica, Italmetal, Ronal Group, Spółdzielnia Mieszkaniowa Lokatorsko-Własnościowa.    

Zobacz także: