Komiks „Niepokorni. Podziemna organizacja harcerska Jednostka Sokołów” | Instytut Pamięci Narodowej

11 listopada 2020 to dzień wyjątkowy dla wszystkich Polaków. 102 lata temu Polska odzyskała niepodległość. Pamiętajmy, że walka o całkowitą suwerenność nie skończyła się 11 listopada 1918 r., lecz trwała wiele lat dłużej. Przedstawiamy Wam fragment lokalnej historii.

Opowieść, którą prezentujemy w formie komiksu, to nie fikcja. Był rok 1945. Dobiegała końca II Wojna Światowa. Bohaterowie historii byli mieszkańcami Jelcza, Laskowic, Miłoszyc i Piekar. Mimo, że byli zmęczeni wojną, nie chcieli pogodzić się z narzuconym Polsce dyktatem. Nie wszyscy doczekali się w zdrowiu i sile, uczciwej pamięci i uznania dla walki o wolną i suwerenną Polskę. Stali się spadkobiercami starszych kolegów z Szarych Szeregów, Armii Krajowej, Powstania Warszawskiego. Chcieli żyć w wolnej Polsce…    

Zachęcamy do lektury komiksu pt. Niepokorni. Podziemna organizacja harcerska „Jednostka Sokołów”, który jest efektem współpracy Miejsko-Gminnego Centrum Kultury w Jelczu-Laskowicach i Instytutu Pamięci Narodowej. Współautorem komiksu jest znany oławski historyk Tomasz Gałwiaczek.

Wydawca: Instytut Pamięci Narodowej, oddział we Wrocławiu 

Scenariusz: Tomasz Gałwiaczek

Rysunki i okładka: Damian Banasz

Płyta DVD „Buntownicy” z cyklu „13 minut w przeszłość” jest dostępna bezpłatnie w Centrum Kultury. Zainteresowanych prosimy o kontakt z sekretariatem MGCK, tel. 798-960-230.

Obejrzyj komiks tutaj: 

 

 

Zobacz także: