Nasza okolica tropem wynalazców | lipiec 2021 | MGCK

Zachęcamy do podążania tropem wynalazców oraz wzięcia udziału w ofercie wakacyjnej MGCK. Przygoda z Bryłą, Bożek w labiryncie ruchu, podwodny świat Drzewieckiego, odlotowy warsztat o samolotach i pilotach… to wszystko i wiele więcej  już w lipcu w Jelczu-Laskowicach. 14 czerwca 2021 ruszą zapisy na letnie warsztaty teatralne, plakatu, cyjanotypii, modelarstwa i inne. Wakacyjna przygoda z MGCK to odkrycie tajemnic motoryzacji, budownictwa, żeglugi, lotnictwa oraz poznanie genialnych konstruktorów w animowanych opowieściach. 

Miasto Jelcz-Laskowice współtworzyło historię polskiej technicznej za sprawą działających na jego terenie Jelczańskich Zakładów Samochodowych, dlatego nazwy dużych ulic w mieście są hołdem dla polskich inżynierów. Punktem wyjścia jest wiedza o przedwojennych ojcach techniki. Są to: Stefan Bryła (inżynier budowlany, pionier spawalnictwa), Józef Bożek (niezależnie od Stephensona skonstruował pojazd o napędzie parowym), Stefan Drzewiecki (pionier żeglugi podwodnej i lotnictwa), Tadeusz Tański (geniusz motoryzacji) oraz Franciszek Żwirko (słynny lotnik i popularyzator  lotnictwa).

Projekt „Nasza okolica tropem wynalazców” prezentuje dziedzictwo i przemiany myśli technicznej, transponując je na artystyczny język sztuki. Zakłada wytworzenie animowanych filmów edukacyjnych oraz realizację licznych warsztatów artystycznych przedstawiających dokonania wynalazców, a także wydruk gry edukacyjnej memory z uwzględnieniem prac stworzonych przez uczestników warsztatów. Cykl filmowy wykona zespół merytoryczny Narodowego Muzeum Techniki w Warszawie, a jego publikacja w mediach społecznościowych MGCK jest przewidziana na drugą połowę czerwca.

Harmonogram warsztatów:

5-9 lipca 2021 – Warsztaty teatralno-ruchowe „Para buch, ciało w ruch! Bożek w labiryncie ruchu” 
10:00 – 14:00 – 1 warsztat 5-dniowy
Hasłem przewodnim będzie labirynt, a jego skomplikowana forma – powodem do poszukiwania nowych rozwiązań ruchowych. Poprzez praktykę teatralną i choreograficzną uczestnicy opracują hasła ujęte w projekcie, np: para, trajektoria, obrót, śmigło, ulica. Symbolika labiryntu jako miejsca tajemniczego, pozwoli na nowo odkryć ulice Jelcza-Laskowic. 
Instruktor: Sonia Śpiewak-Meres

7-8 lipca 2021 – Warsztaty cyjanotypii pt. „Podwodny świat, czyli Drzewiecki w odcieniach błękitu”
I gr. 10:00 – 12:00  –  1 warsztat 2-dniowy
II gr. 12:30 – 14:30   – 1 warsztat 2-dniowy
Cyjanotypia to jedna z najstarszych technik fotograficznych, która daje możliwość wykonania odbitek w charakterystycznym odcieniu błękitu. Uczestnicy stworzą własne obrazy wykorzystując listę wynalazków i czynów prekursorskich Drzewieckiego, np: okręty podwodne, dromograf, peryskop.
Instruktor: Dominika Chochołowska-Bocian

12-16 lipca 2021 – Warsztaty architektoniczne „Przygoda z Bryłą, preludium projektowania”
I gr. 10:00 – 12:00 – 1 warsztat 5-dniowy
II gr. 12:30 – 14:30 – 1 warsztat 5-dniowy
Uczestnicy poznają wybrane dzieła urbanistyczne Stefana Bryły: m.in.: kompleks budynków Muzeum Narodowego i Prudential w Warszawie, Drapacz Chmur w Katowicach, pierwszy na świecie drogowy spawany most na rzece Słudwi, inne mosty i budowle. Zgłębią kluczowe zagadnienia: proporcja, skala, złoty podział, człowiek witruwiański, szkic, perspektywa, przekrój, rzut, model przestrzenny. Zbudują bryły sześcienne i wykonają makiety budowli. Celem jest nabycie umiejętności przedstawiania obiektów w określonej skali i tworzenia kompozycji przestrzennych na płaszczyźnie oraz trójwymiarowo. 
Instruktor: Waldemar Czech

19-21 lipca 2021 – Warsztaty plakatu „Na wystawę zapraszają osiedlowi wynalazcy” 
I gr. 10:00 – 12:00 – 1 warsztat 3-dniowy
II gr. 12:30 – 14:30 – 1 warsztat 3-dniowy
Celem jest przybliżenie odbiorcom pojęcia plakatu – jego rodzajów i symboliki oraz przekazania wiedzy czym różni się od afiszu. Na warsztatach uczestnicy stworzą dla każdego wynalazcy indywidualny plakat, zarówno o nim samym jak i jego dziełach. Projekty plakatów będą wykonane w różnorodnej technice plastycznej: kolaż, monotypia, grafika. Z prac powstanie wystawa w holu siedziby MGCK. 
Instruktor: Waldemar Czech

22-23 lipca 2021 – Warsztaty modelarstwa „Tański zdobywa świat”
I gr. 10:00 – 12:00  –  1 warsztat 2-dniowy
II gr. 12:30 – 14:30   – 1 warsztat 2-dniowy
Opracowane na podstawie książki „Laboratorium w szufladzie” przez Wydawnictwo Naukowe PWN. Uczestnicy warsztatów poznają proste i umiarkowanie złożone konstrukcje. Odkryją, jak można je wyposażyć w autonomię działania, namiastkę inteligencji i elastyczność reagowania na zmienne środowisko. Autorzy pokażą jak budować i programować modele maszyn. Pogłębione ujęcie pozwoli poczuć smak eksperymentu. 
Instruktor: edukatorzy z Narodowego Muzeum Techniki w Warszawie

22-23 lipca 2021 – Warsztaty lotnicze „Całkiem blisko na lotnisko: Żwirko w akcji! Odlotowy warsztat o samolotach i pilotach”   
I gr. 10:00 – 12:00  –  1 warsztat 2-dniowy
II gr. 12:30 – 14:30   – 1 warsztat 2-dniowy
Adepci lotnictwa zbudują i puszczą w ruch proste konstrukcje latające. Nie lada gratką będzie możliwość obejrzenia drewnianego śmigła samolotu. 
Instruktor: edukatorzy z Narodowego Muzeum Techniki w Warszawie

Zajęcia są bezpłatne. Obowiązują zapisy w biurze MGCK. Wszyscy uczestnicy warsztatów otrzymają grę edukacyjną memory, uwzględniającą m.in. rysunki, fotografie i plakaty.

Projekt „Nasza okolica tropem wynalazców” jest finansowany przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu „Edukacja kulturalna 2021”. 

Wakacje odkrywców | lipiec-sierpień 2021 | gmina Jelcz-Laskowice

Zobacz także: