Lato z Centrum Kultury | informator

 

Miejsko-Gminne Centrum Kultury z wielką przyjemnością przygotowało szereg atrakcji kulturalnych: festiwali muzycznych, spektakli teatralnych, warsztatów artystycznych i animacji, a także spotkań z literaturą.

Tego lata w Jelczu-Laskowicach będą miały miejsce dwa gorące wydarzenia festiwalowe: Etno Brzmienia – Muzyka Świata oraz Międzynarodowy Festiwal Wokalno-Organowy.

Kulturalne wakacje w Jelczu-Laskowicach będą bogate w koncerty rodzimych artystów oraz gości z całego świata. W okresie od 8 sierpnia do 19 września odbędzie się VIII edycja prestiżowego Festiwalu Wokalno- Organowego, a w niej 4 niedzielne koncerty obfite w znamienitych artystów. Szczególnym gościem będzie światowej sławy Zespół Pieśni i Tańca Śląsk. Repertuar koncertu zostanie poświęcony Kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu, którego rok obecnie obchodzimy. Festiwal Wokalno-Organowy zaszczycą swoją obecnością także organiści w towarzystwie wiolonczelisty, trębacza, sopranistek i kontratenoru. Ich wykonania będą prawdziwą różnorodnością stylów muzycznych, emocji i obsady.

Wielokulturowy festiwal Etno Brzmienia – Muzyka Świata to stosunkowo nowa propozycja Centrum Kultury. W piątkowe sierpniowe wieczory (6, 13, 20) w parku przy ul. Witosa, wystąpią zespoły grające muzykę płynącą z różnych zakątków świata. W tym roku odbędzie się druga edycja festiwalu, na którą zaproszono tradycyjnych meksykańskich „Mariachi Los Amigos”, którzy zagrają muzykę z Ameryki Łacińskiej, zespół artystów „Dagadana” zza wschodniej granicy, którzy zagrają polsko-ukraiński jazz-folk oraz zespół polsko-afrykańskich artystów z African Music School. Wraz z muzykami wystąpią utalentowane dzieci pochodzące z Republiki Środkowoafrykańskiej. Ostatni z koncertów ma dodatkowe wartości, ponieważ wspiera budowę szkoły muzycznej w Afryce i promuje akcję „Zamiast broni – instrumenty”.

W lipcu MGCK zaprasza do samego serca miasta, na plac Jana Pawła II na dwa plenerowe widowiska teatralne. W piątek 16 lipca Teatr Klinika Lalek zaprezentuje „Kosmiczną podróż Guliwera“ z dedykacją dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Nietuzinkowe, wielkie elementy scenograficzne animowane przez profesjonalnych lalkarzy. Teatr Klinika Lalek powstał na wydziale lalkarskim szkoły teatralnej we Wrocławiu i odwiedził ze swoimi występami niemal cały świat. Współautorem scenariusza jest związany z Centrum Kultury i naszą okolicą niebywale utalentowany wrocławski aktor Stanisław Wolski.

Obchodom tegorocznej rocznicy Powstania Warszawskiego towarzyszyć będą dwa wzbogacające wydarzenia. 30 lipca w sali kameralnej MGCK zaplanowano spotkanie autorskie z poetką Ewą Nabiałczyk, promujące tomik pt. „Powstanie warszawskie”. Wiersze chwytają za serce, a także skłaniają do głębokiej refleksji nad minionymi wydarzeniami, losem zwykłych ludzi, którzy bardzo dobrze wiedzieli czym jest honor, odwaga i poświęcenie. Książka to pozycja obowiązkowa dla każdego patrioty, miłośnika historii a także ludzi kochających poezję.
Kolejnym wydarzeniem upamiętniającym tę ważną kartę polskiej historii, będzie fascynujące plenerowe widowisko patriotyczne, które odbędzie się 1 sierpnia 2021. Scenariusz spektaklu pod tytułem „123” inspirowany jest historią okresu zaborów Rzeczpospolitej Polskiej – wybitnymi postaciami i dowódcami, wydarzeniami przełomowymi i dokonaniami rodaków podczas okupacji ziemi ojczystej. Niewątpliwym walorem spektaklu będą żywe instrumenty perkusyjne, pieśni śpiewane przez aktorów, efekty pirotechniczne, żonglowanie płonącymi rekwizytami, tango na szczudłach. Aktorzy przeniosą widzów w odległy świat wydarzeń historycznych oraz zadziwią nieskrępowaną formą: akrobatyką, wielkimi lalkami, pantomimą, tańcem ognia. Widowisko odbędzie się o godz. 21:00.

W ramach edukacji kulturalnej, MGCK proponuje zajęcia twórcze nawiązujące do postaci wybitnych konstruktorów i wynalazców, patronów jelczańskich ulic: Stefana Bryły, Józefa Bożka, Stefana Drzewieckiego, Tadeusza Tańskiego oraz Franciszka Żwirko. Wakacyjna przygoda z MGCK to odkrycie tajemnic motoryzacji, budownictwa, żeglugi, lotnictwa oraz poznanie genialnych konstruktorów w animowanych opowieściach. W mediach społecznościowych MGCK można oglądać cykl animowanych filmów edukacyjnych „Co za historia! Wynalazcy w naszym mieście” wykonany przez Narodowe Muzeum Techniki w Warszawie. Projekt „Nasza okolica tropem wynalazców” prezentuje dziedzictwo i bogactwo polskiej myśli technicznej, wyrażając je artystycznie na warsztatach architektonicznych, modelarstwa, plakatu, cyjanotypii, teatralnych, lotniczych.

Są jeszcze wolne miejsca na warsztaty balonowe dedykowane młodzieży w wieku powyżej 12 lat. Na zajęciach będą budowane z bibuły latające modele balonów na ogrzane powietrze. Zwieńczeniem zajęć będzie przygotowanie balonów do lotu. Warsztaty poprowadzi Wojciech Stawieraj – Mistrz Polski w modelarstwie balonowym. W międzyczasie można będzie podziwiać wystawę statyczną modeli latających zdalnie sterowanych. Zaprezentowane zostaną modele samolotów takich jak cesna, starlet, mustang i szkolno-treningowych. Wstęp bezpłatny, obowiązują zapisy.

Dla młodych mieszkańców spragnionych ruchu odbywają się warsztaty animacyjno-taneczne „Taniec bez granic”, których instruktorem jest Vadym Zahilskiy. Zajęcia są bezpłatne dla dzieci i młodzieży. Odbywają się dwa razy w tygodniu od 1 lipca do 13 sierpnia 2021. Ich celem jest dobra zabawa, a przy tym wspólne odkrywanie polskiej i ukraińskiej kultury oraz tradycji. Są to pierwsze międzykulturowe zajęcia w Jelczu-Laskowicach. Uczestnicy razem stworzą performance, który zostanie zaprezentowany 13 sierpnia 2021 podczas koncertu z cyklu Etno Brzmienia – Muzyka Świata.

W letniej ofercie MGCK znajdują się także aktywności dla seniorów. „Wracamy do formy” to seria bezpłatnych zajęć poprawiających sprawność fizyczną. Wiele osób jest stęsknionych wspólnoty i możliwości spotkania się, dlatego Centrum Kultury daje niepowtarzalną okazję, by spotkać się z innymi w bezpiecznych warunkach, a jednocześnie zadbać o kondycję fizyczną i dobre samopoczucie. Przez wakacje odbywają się różnego rodzaju aktywności na świeżym powietrzu z zachowaniem reżimu sanitarnego.

Kulturalne wakacje z MGCK odbywają się także w gminie. W sołectwach trwają tygodniowe warsztaty animacyjno-ruchowe. Każda miejscowość obrała dogodny termin oraz tematykę zajęć. 

 

Zobacz także: