KONKURS POETYCKI – „Co widziały, co słyszały Dąb Słowianin i Matczyna Lipa
Zapraszamy do tworzenia wierszy lub opowiadań o ponad 400-letnich drzewach rosnących dumnie w gminie Jelcz-Laskowice. Przez ten czas Dąb Słowianin i Matczyna Lipca z pewnością dużo słyszały i dużo widziały. Jakie to były historie…? Liczymy na Państwa wyobraźnię oraz wiedzę. Konkurs ma na celu wyłonienie ciekawych tekstów dotyczących historii prawdziwej lub fikcyjnej związanej z wymienionymi drzewami.
TERMIN I MIEJSCE:
Termin zgłoszeń: 24.09.2024 r.
Ogłoszenie wyników: 26.09.2024 r.
Prezentacja zwycięskich utworów: w sobotę, 28.09.2024, podczas XI Spotkania w Dębinie przy Słowianinie.
DĄB SŁOWIANIN – rośnie w Debinie i od wielu stuleci zadziwia swoim wyglądem okolicznych mieszkańców. Na dzień dzisiejszy jego wiek szacowany jest na około 450 lat, jednak rozmiary jakie osiągnął, pozwalają snuć przypuszczenia, że jest znacznie starszy. Owalny kształt jego korony osadzonej na proporcjonalnie rozłożonych konarach, połączonych kilka metrów nad ziemią z ogromnych rozmiarów pniem, tworzą jego dostojny wizerunek. Jest najpiękniejszy nie tylko w gminie Jelcz-Laskowice i powiecie oławskim, ale i na Dolnym Śląsku oraz jednym z najpiękniejszych w Polsce. Swoimi początkami sięga czasów, gdy nasza ziemia jelczańsko-laskowicka należała do Piastów Śląskich. „Dąb Słowianin” rósł wraz ze zmieniającą się przez wieki historią, abyśmy obecnie mogli cieszyć się jego majestatycznym rozmiarem i przepięknym wyglądem. Jego potęgę najlepiej odczuwamy gdy dane jest nam przebywać w jego pobliżu. Rośnie obok historycznej drogi łączącej Oławę z Oleśnicą, będącej częścią szlaku drogowego z południa na północ Polski. Wrósł na stałe w okoliczny krajobraz, który bez niego trudny jest do wyobrażenia. Pod koniec drugiej wojny światowej zostało pochowanych pod nim kilkunastu żołnierzy radzieckich poległych podczas styczniowej ofensywy. Według opowieści najstarszych mieszkańców Dębiny, prochy tych żołnierzy zostały na początku lat pięćdziesiątych dwudziestego wieku przeniesione na cmentarz w Oławie. Dąb Słowianin, zdobył w 2014 roku tytuł Drzewa Roku.
MATCZYNA LIPA -rośnie na terenie strzelnicy przy ul. Turniejowej w Jelczu-Laskowicach. Jest na swoim miejscu od blisko 400 lat, mierzy 23 metry i nie jest szczupła – jej obwód sięga 490 cm. Rośnie na Matczynej Górze – najwyższym wzniesieniu znajdującym się w granicach miasta, z którego rozpościera się wspaniały widok na całą okolicę. Słowiańsko brzmiąca nazwa Matczyna Góra została wyszperana przez lokalnych historyków na mapach Dolnego Śląska z okresu drugiej połowy XIX wieku, kiedy to na polecenie władz pruskich nanoszono na mapy nazwy miejscowe obiektów geograficznych, przyrodniczych i historycznych. Matczyna Lipa jest pod ochroną, a w odległości niespełna trzech kilometrów w kierunku północno-wschodnim dostojnie rośnie jej brat, słynny Dąb Słowianin, który w 2014 roku zdobył tytuł Drzewa Roku.
Dolny Śląsk słynie z dużej liczby lip. Każda wieś i miasteczko sadziło te piękne drzewa wzdłuż swoich ulic, dróg oraz przed domami. Lipy, oprócz właściwości miododajnych, dawały również cień, tak bardzo potrzebny po ciężkiej pracy. Odpoczynek pod lipą dawał dużo wytchnienia, a piękny zapach i szum pracujących owadów wyciszał i wprowadzał ludzi w dobry nastrój. Podczas kwitnienia w koronie lipy roi się od pszczół zbierających kwiatowy nektar. Niektórzy do dziś wierzą, że drzemka w cieniu tego drzewa zapewnia prorocze sny, a gałązki zatknięte za święty obraz zapewniają spokój całemu dobytkowi. Z drzewa lipowego robiono kołyski, o czym pisała Maria Konopnicka: „Kołysz mi się kołysz, kołysko lipowa! Niechaj cię, Jasieńku Pan Jezus zachowa!”. W wierzeniach ludowych ten gatunek drzewa uznawany był za symbol kobiecości. Znanym do dzisiaj zwyczajem naszych przodków było sadzenie lipy, gdy rodziła się córka i dębu, gdy rodził się syn. Do tej pory łatwe w obróbce drewno lipowe jest wdzięcznym materiałem, z którego wykonuje się rzeźby, instrumenty muzyczne, a dawniej z łyka lipowego robiono buty. Lipa jest również ceniona za swoje właściwości lecznicze. W okresie wiosenno-letnim i letnio-jesiennym teren, na którym rośnie Matczyna Lipa, tętni życiem, a lokalna społeczność chętnie się tu zbiera i świętuje. Na Matczynej Górze cyklicznie odbywają się zawody strzeleckie i sportowe, a także uroczystości patriotyczne i koncerty.