Koncert muzyki Baroku „Drgnienia lutni” | 25.11.2022r. godz. 17:30| kościół pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika

„Drgnienia Lutni – Festiwal muzyki baroku” 25.11.2022r. o godz. 17.30 w Jelczu-Laskowicach

Gorąco zapraszamy wraz z Fundacją Ars Restituta  na koncert „Drgnienia lutni” Festiwal muzyki Baroku, który odbędzie się o godz. 17.30 w piątek 25 listopada 2022r. w koście pw. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika przy ul. Witosa w Jelczu-Laskowicach.

Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Koncert „Drgnienia lutni” to niezapomniana muzyka S.L. Weissa wykonywana w unikatowy sposób, bo na lutni. Dźwięk tego instrumentu brzmi niesłychanie subtelnie zwłaszcza w otoczeniu i we wnętrzach zabytkowych i sakralnych. Takie  wydarzenie przenosi słuchaczy, ich percepcję, świadomość w sposób artystyczny, niemal duchowo, nadrealnie w czasy Baroku. Ten wyjątkowy koncert wykona prawdziwy muzyczny wirtuoz Stefan Jasinieft.

Koncert w Jelczu-Laskowicach jest częścią Festiwalu muzyki Baroku, który jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca. W skład festiwalu wchodzi realizacja w 2022 roku łącznie aż 15 koncertów muzyki S.L Weissa w wykonaniu różnych artystów.

Kultura muzyczna Baroku oraz dźwięk lutni wydają się już odległą historią. Niniejsze wykonania pragną historię tę przywrócić do życia i podać współczesnym w pociągającej, a wręcz zjawiskowej formie. Dlatego też wybór do wykonań muzycznych wnętrz kościelnych i pałacowych w których muzyka dawna uzyskuje należną jej mistyczną barwę i bezbłędną akustykę, tak naturalną dla dawnych architektów, a tak niedostępną współczesnym inżynierom. Główną ideą koncertów jest odnalezienie „jedności miejsca, przestrzeni i muzyki”. Muzyka S.L. Weissa brzmi w sposób niezwykły. Idąc za głosem współczesnych mistrzowi melomanów – naocznych świadków wspólnych improwizacji Weissa z Bachem – wykonania te były zjawiskowe. Obcowanie z muzyką Baroku ma uwrażliwić współczesnego odbiorcę, zwłaszcza młodzież i dzieci na tę możliwość wewnętrznego rozwoju odczuwania, wrażliwości, percepcji. Wkład twórczy Weissa w kulturę muzyczną epoki Baroku to wspaniały wkład w kulturę regionalną, narodową i światową. 

Warto dodać że Silvius Leopold Weiss urodzony w Grodkowie, mieście znajdującym się w 1687 r. pod władaniem Habsburgów, a dzisiaj w granicach Polski, był nadwornym muzykiem rodu Sobieskich. To dzięki polskiej rodzinie królewskiej wszedł na salony i został objęty mecenatem kulturalnym przez braci- królewiczów Jakuba, Aleksandra i Konstantego Sobieskich z Oławy a także królową Marysieńkę grywając w jej teatrze w Rzymie. Następnie Weiss związał się z dworem drezdeńskim elektora saskiego, będącego równocześnie królem Polski- Augusta II Mocnego. 

Projekt „Drgnienia Lutni- Festiwal muzyki baroku” ma za zadanie przywrócenie polskiemu społeczeństwu brzmienia wspaniałej muzyki doby baroku i przywrócenia pamięci o najwybitniejszym europejskim kompozytorze doby baroku- lutniście którym był Silvius Leopold Weiss. 

Patronat honorowy nad festiwalem objął Związek Szlachty Rzeczypospolitej z siedzibą w zamku Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu www.szlachtarzeczypospolitej.org.pl 

Zobacz także: