Jelczańskie HIStorie | wernisaż wystawy | 14 marca 2021 | MGCK

O dwunastu wspaniałych mężczyznach

W życiu są na różnych etapach, wykonują różne zawody, inni jeszcze poszukują. Łączy ich pasja, entuzjazm, radość z tego co robią. Tacy jak oni są potrzebni lokalnej społeczności, są potrzebni nam wszystkim.

Po sukcesie projektu „Jelczańskie HERstorie”, realizowanym przez Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Jelczu-Laskowicach, przyszedł czas na męską wersję tego pomysłu. Wtedy poznaliśmy wyjątkowe kobiety z gminy Jelcz-Laskowice. Teraz MGCK pokazało nietuzinkowych mężczyzn. Jest ich dwunastu, a ich historie zachwycają, zadziwiają, urzekają. Niektórzy są bardziej znani ze swojej działalności, inni mniej, ale nie tylko o tę aktywność chodzi. Mieliśmy okazję dowiedzieć się o emocjach, które towarzyszą temu co robią, o tym, czym się kierują i co jest dla nich ważne. Są mocno związani z gminą Jelcz-Laskowice, chociaż niektórzy mieszkają poza nią, bo tak ułożyło się życie. Wychodzą poza schematy, często idą pod prąd, ale zawsze odważnie i z radością.

Oto oni: Bartek Deryło – muzyk, wokalista, Piotr Kutela – lider Lokalnej Grupy Zwiadowców Historii, Tomasz Zając – sztangista z wieloma sukcesami, Dawid Wroniak – szef jelczańskiego związku „Strzelec”, Wojciech Połomski – autor książek o samochodach produkowanych w „Jelczu”, Jacek Mikołajczyk – działacz społeczny, propagator dębu „Słowianin”, Tomasz Kopczyński – wolontariusz związany z Centrum Wolontariatu Zielony Parasol, Zygmunt Walczak – trener – legenda jelczańskich kolarzy, Edward Kłapkowski – hodowca i miłośnik lilii, Grzegorz Klekot – pasjonat muzyki ludowej, Tomasz Murawski – muzyk i podróżnik, który kocha Afrykę, Wojciech Roskosz – artysta współczesny, malarz.

Ich historie zostały przedstawione w formie wydanego katalogu oraz wernisażu wystawy zdjęć dwunastu panów. Autorką tekstów jest Monika Gałuszka-Sucharska – wieloletnia dziennikarka Gazety Powiatowej – Wiadomości Oławskie, a autorem zdjęć – Marcin Watemborski – wrocławski fotograf portretowy, dziennikarz, redaktor prowadzący portal WP Fotoblogia. Jest biegły w fotografii cyfrowej, ale z zamiłowania podejmuje się zgłębiania technik analogowych i to właśnie w nich odnajduje spełnienie.

Tacy jak oni są światu potrzebni

Żeby życie miało smak, potrzebne są miłość, radość, pasja i działanie. W każdej społeczności są ludzie, którzy dają coś innym, często nie zdając sobie z tego sprawy. Czasem znamy ich dokonania, to nasi koledzy, znajomi, sąsiedzi. Idea „Małej Ojczyzny” to także zauważenie, że miejsce, w którym żyjemy, nasz mikrokosmos, jest bogaty w ludzi, których działania są ważne nie tylko w wymiarze jednostkowym. To istotne, gdy chce się poczuć tę wspólnotę, bo każdy z nas potrzebuje innych.

„Jelczańskie HIStorie” to projekt niezwykły. Lokalny, ale zarazem uniwersalny, bo takie są wartości, które ze sobą niesie i o których opowiedziało dwunastu wyjątkowych mężczyzn z gminy Jelcz-Laskowice. Każdy z nich ma inną historię, inne umiejętności i sukcesy. Szli pod górę, czasem z góry, często pod prąd, ale zawsze w zgodzie ze sobą. Kierunek wyznaczały pasja, aktywność, otwartość na innych, na świat, na piękno i ten błysk, który sprawia, że życie staje się barwniejsze i pełniejsze.

Bohaterowie projektu są na różnych etapach swojego życia, wykonują różne zawody, mają plany i marzenia. Odkrywają przed nami kawałek swojego świata, mówią, co jest dla nich ważne, skąd czerpią siłę i odwagę oraz dlaczego chcą zrobić coś dla lokalnej społeczności, dla innych. To budujące i daje nadzieję. Tacy jak oni są potrzebni „Małej Ojczyźnie” i … światu.

Katalog „Jelczańskie HIStorie”, zawierający pełne opowieści, dostępny jest powyżej. Kliknij, aby powiększyć. 

https://www.facebook.com/mgckJL/posts/4138231976201573

 

Zobacz także: