Fotorelacja z uroczystości odsłonięcia muralu

W niedzielę 16 września 2018 w Jelczu-Laskowicach dobiegł końca projekt „Murale Polskiej Niepodległości”. Odbyła się uroczystość odsłonięcia, na której symbolicznie przecięto biało-czerwoną wstęgę zawieszoną na ścianie 4-piętrowego bloku przy Alei Wolności 2-8. Pojawili się zaproszeni goście i uczestnicy projektu, wręczono podziękowania.
Imprezę uświetnił Teatr Uliczny „Scena Kalejdoskop”. Aktorzy przebrani w barwy narodowe paradowali na szczudłach i dali pokaz fire show, który podgrzał atmosferę wśród publiczności. Finał akcji odbył się przy Centrum Sportu i Rekreacji Jelcz-Laskowice, gdzie częstowano słodkim tortem. Niektórzy komentowali, że ma on smak wolności. Mural uważamy za odsłonięty, niech służy mieszkańcom przez kolejne 100 lat wolności.

Projekt graficzny został opracowany na podstawie pracy plastycznej Marii Lesieckiej – uczennicy 6 klasy Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Jelczu-Laskowicach. Praca wzięła udział w konkursie plastycznym „Nasza okolica w kolorach wolności”. Autorka zwycięskiego projektu, przedstawiającego marszałka Józefa Piłsudskiego za kierownicą legendarnego autobusu, twierdzi, że jej pradziadek dawniej jeździł podobnym autobusem, a malując pracę na konkurs chciała połączyć fakty historyczne z rodzinnymi. Projekt muralu z kartki na ścianę przeniósł Piotr Saul.

Malowanie wzbudziło wiele emocji. Jest on usytuowany w centralnej części miasta, a swoim wyglądem nawiązuje do historii Jelczańskich Zakładów Samochodowych, w których pracowało wielu mieszkańców miasta. Podczas malowania komentowano m.in. kształt lusterek i świateł autobusu.

Jednakże mural jest wypadkową wielu miesięcy pracy i działań edukacyjnych. Centrum Kultury zrekrutowało do udziału w projekcie uzdolnione osoby zainteresowane historią oraz sztuką. Koncepcja zakładała, że młodzież zostanie wyłoniona za pomocą dwóch konkursów: plastycznego oraz historycznego. Zaprosiliśmy młodzież w wieku 12-18 lat do udziału w konkursie historycznym pt. „W poszukiwaniu śladów wolności”, który odbył się w czerwcu 2018 r. oraz do udziału w XV edycji konkursu plastyczno-fotograficznego pt. „Nasza okolica”, którego głównym organizatorem był „Klub Opty”. Wyłonionych zostało 20 uczniów, którzy wzięli udział w działaniach animacyjnych na terenie Jelcza-Laskowic i Wrocławia. Były to warsztaty historyczne i zwiedzanie Centrum Historii „Zajezdnia”, wycieczka po Wrocławiu „Szlakiem wrocławskich murali”, zwiedzanie sal warsztatowych Akademii Sztuk Pięknych oraz warsztaty teoretyczno-praktyczne nt. malarstwa i sztuki street art, które poprowadził Piotr Saul.

Jest to pierwszy wielkogabarytowy mural w Jelczu-Laskowicach. Pozytywne reakcje mieszkańców zachęciły nas do tego, aby w przyszłych latach malować kolejne murale i budować wokół nich działania edukacyjne zgłębiające wartościowe treści kulturowe.

Projekt sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021.

 

Serdecznie dziękujemy za współpracę i wsparcie w realizacji projektu naszym partnerom:

– Narodowemu Centrum Kultury,

– Spółdzielni  Mieszkaniowej Lokatorsko-Własnościowej w Jelczu-Laskowicach,

– Centrum Historii „Zajezdnia” we Wrocławiu,

– Akademii Szuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu,

– dyrektorom szkół – PSP nr 1 w Jelczu-Laskowicach, PSP nr 2 im. Marii Skłodowskiej-Curie, PSP nr 3 im. B. Prusa, Zespół Szkół im. Jana Kasprowicza w Jelczu-Laskowicach, PSP im. Maratończyków Polskich w Miłoszycach, PSP Fundacji „Elementarz” im. J. Kochanowskiego w Wójcicach, PSP im. Jana Brzechwy w Minkowicach Oławskich,

– Klubowi „OPTY” ,

– firmie As-Bud i Caparol Color House oraz EMPRES,

– firmie „Tortissima” z Kopaliny.