Etno Brzmienia – Muzyka Świata (2020 – 2022)
Etno Brzmienia to najnowsza propozycja koncertowa Centrum Kultury. W 2020 roku zaprosiliśmy trzy zespoły grające muzykę płynącą z różnych zakątków świata, m.in. kumbię, muzykę afrykańską, latino, flamenco. Były niepowtarzalną okazją, by usłyszeć rozmaite instrumentarium m.in. harfę afrykańską, balafony, kongi, cajón. Na scenie, oprócz rodzimych muzyków, zobaczymy m.in. Kubańczyków, Hiszpanów, Francuzów, Austriaków oraz Afrykanów.
Program koncertów:
– 14 sierpnia 2020 (piątek) o godz. 20:00 – Kumbia Mać
– 21 sierpnia 2020 (piątek) o godz. 20:00 – AfroTuba
– 28 sierpnia 2020 (piątek) o godz. 20:00 – Los Duendes
Jako pierwszy, 14 sierpnia 2020, zagrał zespół Kumbia Mać, istniejący od 2015 roku. Zespół tworzy grupa przyjaciół, którzy wspólnie grają cumbię – muzykę powstałą w rejonie karaibskiego wybrzeża Kolumbii z muzycznego i kulturowego połączenia rdzennych mieszkańców, przywiezionych z Afryki niewolników oraz Hiszpanów podczas epoki kolonialnej.
Kumbia Mać pierwszy koncert zagrała w Księgarni Hiszpańskiej Elite we Wrocławiu. Od tamtej pory wystąpili również w wielu innych wrocławskich klubach m. in. w Casa de la Musica, Mleczarni, Kalaczakrze, Starym Klasztorze, Zaklętych Rewirach czy Firleju. Dużą popularnością cieszyły się także koncerty w warszawskim klubie Dzik oraz łódzkim Niebostanie, gdzie wystąpili gościnnie podczas 7. urodzin Warsaw Balkan Madness.
W 2016 i 2017 roku we współpracy z Kinem Nowe Horyzonty zespół brał udział w promocji Tygodnia Kina Hiszpańskiego. W 2018 roku Kumbia Mać zagrała w ramach 6-tej edycji festiwalu Beer Geek Madness. W 2016 i 2017 pojawili się na festiwalu Internation Boat of Culture w Łodzi, a w 2019 m. in. na festiwalach: Podwodny Wrocław, CzarnOff czy Folklorum. Swoją przygodę zaczynali jako grupa 5 osób, jednakże zespół stale się rozwija szukając inspiracji w różnych zakątkach świata. Obecnie Kumbia Mać to 8 fantastycznych osób z 4 różnych krajów: z Polski, Hiszpanii, Francji, a ostatnio również z Kuby.
21 sierpnia 2020 (piątek) o godz. 20:00 – AfroTuba
Zespół AfroTuba powstał pod koniec 2014 roku z inicjatywy duetu Balafon Brothers we Wrocławiu. Jest owocem ich długoletniej znajomości oraz przeróżnych korelacji z wrocławskimi muzykami. Ich muzyka to fuzja różnych gatunków, a nazywają ją etno-fusion.
Sekcja rytmiczna czerpie inspiracje z rytmów i pieśni griotów z Afryki Zachodniej, które zgromadzili podczas podróży po Czarnym Lądzie i Europie. Sekcja dęta zaś ze Słowiańszczyzny, Bałkanów, Ameryki Łacińskiej i muzyki nowoczesnej. Różnorodne punkty odniesienia oddaje energetyczna i zróżnicowana formuła muzyczna autorskich kompozycji. AfroTuba zabiera nas w muzyczną podróż po zakamarkach globu, szerzy ideę pokoju na nim, propaguje jedność i serdeczność.
Rytmiczne i melodyjne kompozycje zainspirowane kulturą perkusyjną Afryki, porywają publiczność do wspólnej zabawy. Sekcja dęta z finezją koloruje przestrzeń wokół długimi dźwiękami i harmonicznymi interwałami. Całość okraszona elektroniką w nowoczesnym opracowaniu wprowadzają w słuchacza nutkę zadumy. Energia i radość grania jaką muzycy wyzwalają na scenie to przeżycie, na które publiczność nigdy nie pozostaje obojętna.
Występ zespołu AfroTuba uświetnił międzynarodowej sławy Griot z Afryki Zachodniej: Jalikebba Kuyateh. Grioci od setek lat zajmują się muzyką, są strażnikami tradycji, powiernikami i opowiadaczami historii. Muzyk gra na korze (harfie afrykańskiej) – instrumencie zrobionym z tykwy powleczonej skórą oraz drewna. Wg etnologów powstała w Gambii około XVI wieku.
Jalikebba Kuyateh – urodził się i wychował w muzycznej rodzinie Griotów w Gambii. Dynamiczny styl z którego wywodzi się muzyk nazwano Afromandeng. Swoją grą na Korze oraz donośnym śpiewem inspiruje producentów i muzyków do tworzenia nowych kompozycji. Jego twórczość porusza tłumy i sprawia, że muzyka dociera prosto do serca słuchających, rzadko kto pozostaje na nią obojętny. Jalikebba od 11 lat grywa koncerty na europejskim kontynencie. Można go usłyszeć na albumach pt: Janfala, Nafullo, Gambia Musolu. Mocny głos Jalikebby i afrykańska harfa, idealnie dopełniają brzmienia AfroTuby.
28 sierpnia 2020 (piątek) o godz. 20:00 – Los Duendes
Los Duendes jest międzynarodowym zespołem, grającym muzykę z pogranicza flamenco, latino, z elementami improwizacji, który powstał w 2018 r. we Wrocławiu. „Duende” to elf, krasnal, małe magiczne stworzenie zamieszkujące przestrzeń na pograniczu rzeczywistości i fantazji, obecny w legendach wielu kultur od zarania dziejów. W kulturze flamenco „mieć duende” znaczy posiadać specjalny talent do śpiewu czy grania na instrumencie. To dusza artystyczna odzwierciedlona w sztuce. Magiczny i autentyczny pierwiastek. W programie utwory własne oraz m. in. z repertuaru Vicente Amigo, Raya Heredii (Ketama), Antonio Carmony czy Niñi Pastori. Skład zespołu Los Duendes: Borja Soto (Hiszpania): śpiew, Piotr Łyszkiewicz (Polska): instrument dęte, Rainer Maria Nero (Austria): gitara, Osmar Pegudo (Kuba): instrumenty perkusyjne.
Liderem zespołu jest Borja Soto, obecnie jedyny hiszpański śpiewak flamenco zamieszkujący w Polsce, pochodzący z Sewilli. Występuje w Polsce od 2013 roku w różnych formacjach podczas takich wydarzeń jak: Niedokończony dom/ pieśni europejskie w ramach cyklu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016, Jazz w Pałacach – Zamek Moszna, Duende Festival w Poznaniu, Polska Platforma Tańca, Folk Inspirations Łódź, Ethno Jazz Festival Wrocław, Europejska Stolica Kultury – inauguracja 2016, Święto Muzyki w Bukowcu, Międzynarodowy Festiwal Folkloru w Zielonej Górze, BRAVE Together. Dyrektor artystyczny cyklu koncertowego Wieczory Flamenco.
Rainer Maria Nero jest austriacko-polskim gitarzystą, kompozytorem i wykładowcą. W latach 2008-2011 studiował na Uniwersytecie Muzyki i Sztuk Scenicznych w Wiedniu pod kierunkiem znakomitego Alexandra Swete. W latach 2014-2016 studiował w Murcji (Hiszpania) pod okiem gitarzysty flamenco, Carlosa Piñany, z którym od tego czasu gra koncerty na całym świecie. W 2015 artysta wydał swoją debiutancką płytę Castles of Spain, utrzymaną w stylu klasycznym. Dwa lata później, wraz z założonym przez siebie zespołem Flamensky, stworzył płytę flamenco Fantasias y Danzas, na której znajdują się wyłącznie autorskie kompozycje. W październiku 2019 wydał kolejny album zatytułowany Conmover.
Piotr Łyszkiewicz to saksofonista, kompozytor, producent muzyczny. Współpracował z Marcinem Świetlickim, Arturem Rojkiem, Melą Koteluk, Krzysztofem Zalewskim, raperem Jamesem Izcrayem, Barbarą Wrońską, Oksaną Predko, Kasią Klimczyk, Abduloulayem Badjim, producentami muzycznymi Bartoszem i Markiem Dziedzicem, zespołami The Dumplings oraz Sorry Boys. Członek Mitch & Mitch, P.K.P. Trio, Second Exit, Tango & Cash, 3 Jets. Ma za sobą współpracę z zespołami: Małe Instrumenty, The Kurws, Ziemia Planeta Ludzi, Ballady i Romanse.
Osmar Pegudo Álvarez jest kubańskim perkusistą. Pobierał naukę gry na perkusji u znanych muzyków na Kubie, takich jak Changuito czy prof. Enrique Lazaga. W latach 2008–16 grał w kilku orkiestrach, z których najważniejsze to Estrellas Cubanas i Grupo Cuba Libre. W 2017 roku przyjechał do Polski jako muzyk orkiestry José Torres i Havana Dreams. Bierze udział w ważnych projektach muzycznych ze znanymi polskimi i zagranicznymi artystami, jak Project Santana Live autorstwa Leszka Cichońskiego, Moisés Bethencourt czy The Cuban Latin Jazz.
Zespół Los Duendes wystąpi w towarzystwie tancerki Anny Mendak.
Anna Mendak „Samira” – tancerka brzucha i flamenco, z wykształcenia psycholog. Od ponad 25 lat, występuje na scenie w różnych projektach artystycznych jako „Samira”, dając niezliczoną ilość występów w obu uprawianych przez siebie stylach tańca. Jest jedną z prekursorek i najbardziej znanych i cenionych tancerek oraz instruktorek flamenco i tańca orientalnego w Polsce. Prowadzi kursy oraz warsztaty na zaproszenie wielu szkół tańca na terenie całego kraju oraz w trakcie najbardziej znaczących festiwali tańca w kraju i zagranicą.
W latach 2008 – 2009 była dyrektorem artystycznym Festiwalu Tańca Brzucha „Nova Orient” w Katowicach. W 2015 roku była choreografem głównej bohaterki egipskiego baśniowego serialu „Arabian Nights” emitowanego przez telewizję arabską. Wraz z zespołami oraz solowo wystąpiła na wielu festiwalach folkowych, gitarowych i tanecznych, wielokrotnie gościła na antenie radia i telewizji.