Dożynki Gminne – Święto Plonów Ziemi

Dożynki są od wieków zakorzenionym w polskiej kulturze świętem plonów, wyrazem wdzięczności za hojność natury na zakończenie żniw i prac polowych, któremu towarzyszą ceremoniały dziękczynne. Dożynki w gminie Jelcz-Laskowice to impreza cykliczna, organizowana co roku w innej wsi. Gospodarze angażują pozostałe sołectwa tak, by wszyscy zaprezentowali swoje plony, produkty lokalne oraz rękodzieło.

Impreza składa się z części oficjalnej i artystycznej. Tradycyjnie ulicami wsi maszeruje barwny korowód dożynkowy w towarzystwie zaproszonych gości oraz kapel ludowych. Zgodnie ze zwyczajem odbywa się msza święta dziękczynna za plony, w której biorą udział władze samorządowe, mieszkańcy oraz goście. Po mszy następuje przekazanie chleba dożynkowego przez starostów uroczystości na ręce burmistrza oraz poświęcenie wieńców dożynkowych, które biorą udział w konkursie na najpiękniejszą kompozycję, wykonaną zgodnie z tradycją.

Konkursowe wieńce wykonane przez sołectwa są oceniane przez komisję, która – kierując się przyjętymi kryteriami – zwraca uwagę na jego walory estetyczne i bogactwo użytych materiałów (kłosy, owoce, warzywa, kwiaty, zioła). Zwycięski wieniec bierze udział w konkursie na szczeblu powiatowym, a następnie wojewódzkim.

Część artystyczna to czas na obtańczenie i ośpiewanie wieńców dożynkowych: zapraszamy zespoły pieśni i tańca oraz zespoły folklorystyczne z miast partnerskich, tj. z Gudensbergu (Niemcy) i Szczyrca (Ukraina). Imprezę zamykają wieczorne koncerty gwiazd polskiej sceny muzycznej. W minionych latach gościliśmy m.in.: Jacka Kawalca z zespołem Loola, zespół Czarno-Czarni oraz zespół BRATHANKI .