Chór „Viva la musica”

Chór Akademii Złotego Wieku działający przy Miejsko-Gminnym Centrum Kultury w Jelczu-Laskowicach rozpoczął działalność w dniu 1 października 2015 r. Na początku był to zespół wokalno-taneczny składający się z piętnastu osób, prowadzony przez panią Małgorzatę Rzempołuch. Od 1 października 2016 r. zespół występuje pod nazwą ,,Viva la musica”.

Obecnie kierownikiem zespołu jest Pani dr Monika Gruszczyńska — solistka operetki, a także nauczycielka akademicka. Zespół „Viva la musica” tworzą osoby, które łączy wielka pasja do śpiewania i muzyki. W swoim repertuarze mają pieśni patriotyczne, przeboje z dawnych lat, utwory klasyczne, kolędy, ale również utwory muzyki rozrywkowej.

Po raz pierwszy zespół wystąpił po trzech miesiącach wspólnej pracy, wraz z dziecięcym zespołem Canzonetta zaśpiewał pieśń pt. ,,Magnum nomen Domini” w ramach programu artystycznego realizowanego pod hasłem ,,Artyści swojemu miastu”, odbywającego się w naszym Miejsko-Gminnym Centrum Kultury. Chór podczas swojej działalności uczestniczył w wielu uroczystościach m.in. w Przeglądzie Dorobku Artystycznego Seniorów w Lubaniu, w Jarmarkach Adwentowych organizowanych w Jelczu-Laskowicach, w charytatywnym Koncercie Noworocznym w Biskupicach Oławskich razem z dziecięcym chórem ,,Canzonetta”, w spotkaniu opłatkowym i wspólnym kolędowaniu z mieszkańcami Chwałowic, w spotkaniach z dziećmi z Niepublicznego Przedszkola ,,Mikołajek” w Miłoszycach, w koncercie kolęd w Kościele Filialnym pw. Świętej Trójcy w Miłocicach, w Dniu Kobiet organizowanym w Miłocicach oraz Miłoszycach. Chór ,,Viva la musica” wsparł, poprzez swój występ XXV finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbywających się w Jelczu-Laskowicach.

We wrześniu 2016 r. Chórzystki udały się do Szczyrca na Ukrainie wraz z męskim chórem Mannergesangsvereins Gleichen z zaprzyjaźnionego, partnerskiego miasta Gudensberg w Niemczech. Wówczas to panie miały możliwość zaśpiewania trzech utworów: ,,Halleluja”, ,,Dance me”, oraz pieśń przyjaźni ,,Lied der Freundschaft”, która zabrzmiała w dwóch językach. Występ został przyjęty przez publiczność owacją na stojąco. Warto przy tej okazji wspomnieć także o spontanicznym występie chóru na lwowskiej estradzie, który wykonaniem między innymi utworu ,,Hej sokoły” podbił serca publiczności i porwał ją do wspólnego śpiewu i zabawy. Wyjazd na Ukrainę obfitował także w działania charytatywne polegające na przekazaniu darów – wyprawek szkolnych dla uczniów oraz wyposażenia dla polskiej szkoły.

W listopadzie i grudniu 2018 chór „Viva La Musica”, działający pod kierownictwem Małgorzaty Rzempołuch przy Miejsko-Gminnym Centrum Kultury w Jelczu-Laskowicach, koncertował we Wrocławskim Centrum Kultury Agora, przedszkolu „Mikołajek” w Miłoszycach, szkole w Minkowicach Oławskich oraz brał udział w spotkaniu wigilijnym w Długołęce.

Chór „Viva La Musica” wraz z chórem „Canzonetta” z Minkowic Oławskich był częścią akcji „Zaśpiewajmy dla Niepodległej”, która odbyła się 10 listopada 2018 we Wrocławiu.

Podczas koncertów w CK Agora i szkole w Minkowicach Oławskich chórowi towarzyszyli zespół tańca ludowego „Długołęka”, chór „Canzonetta” oraz tancerze szkoły tańca „Olimpia”.

Występy były związane z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz Świąt Bożego Narodzenia.