W środę 6 grudnia o godz. 18:00 zapraszamy do Centrum Kultury na niezwykłe widowisko familijne pt. „Kopciuszek”. Przedstawiamy Państwu sceniczną adaptację baśni w wykonaniu Kieleckiego Teatru Tańca, powstałą w oparciu o opracowanie literackie Charlesa Perrault’a oraz Wilhelma i Jacoba Grimm.

W oryginalnej wersji jest to opowieść o ubogiej dziewczynie szlachetnego serca, którą ciężko doświadczył los. Gdy była małą dziewczynką zaznała wielkiego cierpienia. Najpierw zmarła jej mama, tata ponownie się ożenił i również zmarł. Została sierotą, wzgardzoną przez Macochę i dwie przyrodnie Siostry, które traktowały ją jak służącą. Macocha upokarzała ją i zmuszała do wykonywania ciężkich prac domowych. Dziewczynka była zaniedbana i często ubrudzona sadzą. Dlatego też przyrodnie Siostry prześmiewczo nazwały ją Kopciuszkiem – od słowa „kopeć”, oznaczającego osad z sadzy z pieca. Kopciuszek znosił jednak z cierpliwością i pokorą wszystkie zniewagi. Pewnego razu Król zaprosił na bal wszystkie mieszkające w królestwie i sąsiednich krajach panny, podczas którego jego syn – Książę – miał wybrać sobie żonę. Macocha z córkami przybyła do pałacu, zabraniając Kopciuszkowi pójść z nimi. Kopciuszek był smutny, gdyż bardzo pragnął iść na przyjęcie i marzył o poznaniu Księcia. Niestety, dziewczyna nie miała ani odpowiedniego stroju, ani szykownego powozu, aby tam się udać. Z pomocą przyszła jej Wróżka, która wyczarowała dla niej piękną, balową suknię, błyszczące pantofelki i niezwykłą karocę. Dziewczyna pojechała na bal zjawiając się jako ostatnia. Dzięki temu zwróciła uwagę Księcia, który był nią oczarowany. Ku zazdrości wszystkich panien, Książę tańczył tylko z nią. Jednak czary życzliwej Wróżki miały stracić moc o północy. Dziewczyna zachwycona Księciem nieomal zapomniała o ostrzeżeniu wydanym przez Wróżkę. Wybiegając z pałacu zgubiła brylantowy pantofelek, który lśnił na schodach. Książę znalazł go i nazajutrz rozkazał odszukać tajemniczą pannę, oświadczając, iż poślubi tę, na którą będzie pasował pozostawiony bucik. Gońcy królewscy przemierzyli cały kraj, aż wreszcie trafili do domu Macochy, która pokazała im tylko dwie córki, ukrywając istnienie swojej pasierbicy. Uwagę gońców przykuła jednak siedząca za piecem pięknie śpiewająca dziewczyna. Poprosili ją, aby przymierzyła pantofelek. Ku zaskoczeniu wszystkich okazało się, że pasuje idealnie. Kopciuszek odjechał do królewskiego pałacu. Książę był uradowany, że odnalazł swoją ukochaną. Młodzi wzięli ślub, żyli długo i szczęśliwie jako prawi, hojni i sprawiedliwi władcy.

Historia Kopciuszka w artystycznym opracowaniu Elżbiety i Grzegorza Pańtaków dla Kieleckiego Teatru Tańca to taneczno-muzyczne widowisko, przeznaczone dla całych rodzin. Zostało zrealizowane środkami szeroko pojętego tańca jazzowego i neoklasycznego. Choreografowie poszerzyli libretto, w stosunku do tradycyjnej historii literackiej, o dodatkowe sceny i postaci. W spektaklu wprowadzono m.in. sceny na podwórzu domu Kopciuszka. Występują tam: kury, koguty, gęsi, kaczki, indyki oraz przebiegłe lisy, a z ogromnego jaja wykluwa się Kaczka Dziwaczka. Autorskim pomysłem choreografów jest także taniec Warzyw (Marchewki, Buraka, Pomidora, Pietruszki), które zostają ożywione przez roztargnioną Wróżkę, w trakcie prób wyczarowania z jednego z nich karocy. Specjalnie na potrzeby spektaklu stworzono blisko 200 kostiumów i fantazyjnych nakryć głowy. Wiele z nich to prawdziwe arcydzieła sztuki rzemieślniczej i rękodzielniczej – taneczne rzeźby, pełne barw i fantazyjnej formy. Oryginalna, momentami monumentalna scenografia, przenosi widzów w cztery miejsca, w których rozgrywa się historia. Są to: podwórze, dom Kopciuszka, rynek miasteczka i sala balowa w pałacu. Dobrany materiał muzyczny jest zbiorem utworów o różnorodnej stylistyce. Dzięki przyjęciu formuły łączenia muzyki klasycznej, filmowej oraz rozrywkowej, spektakl skierowany jest do szerokiego grona wielbicieli teatru tańca. Dodatkową muzyczną atrakcją jest udział dwóch skrzypaczek oraz dziecięcego chóru, wykonującego dwa utwory wokalne, z których jeden został specjalnie skomponowany na potrzeby spektaklu. Całość w formie dwuaktowego widowiska zachęca widzów do poddania się urokowi znanej wszystkim historii, która choć smutno się zaczyna jednak szczęśliwie się kończy. Ta historia daje nam nadzieję i pewność, że dobro zawsze zwycięży!

Widowisko jest dedykowane widzom od 5 lat. Czas trwania: ok. 120 minut. 

Bilety w cenie 60 zł są dostępne w sekretariacie MGCK oraz na stronie https://mgck-jl.pl/bilety/

 

 

 

JELCZAŃSKA BIESIADA, jakiej jeszcze nie było… 19 listopada 2023 o godz. 16:00 wspólnie będziemy śpiewać największe hity wraz z zespołem Zbyszka Lemańskiego 🎵 Całość koncertu przeplatana będzie dowcipem, humorem i konkursami. W programie przewidziany jest także występ zespołu Świtezianie, degustacja potraw, zabawa taneczna 🥳 Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, obowiązują wejściówki do pobrania na stronie https://www.mgck-jl.pl/bilety, osobiście w MGCK lub u sołtysów. 

 
 

Zapraszamy na barwną opowieść o dziejach Narodu Polskiego ilustrowaną najpiękniejszymi dziełami muzyki polskiej. Narratorem poprzez muzykę będzie Warsaw Impressione Orchestra.To niezwykle prężnie i wszechstronnie działająca polska orkiestra symfoniczna powstała w 2014 roku w Warszawie. Zespół tworzą muzycy na co dzień grający między innymi w orkiestrze Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie, Filharmonii Narodowej w Warszawie, Polskiej Orkiestrze Radiowej czy Sinfonii Varsovii oraz wyróżniający się studenci i absolwenci Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.​Muzycy koncertują w składzie kameralnym i symfonicznym od kilku lat, prezentując publiczności między innymi muzykę klasyczną, filmową i rozrywkową. Różnorodność programów i szeroki repertuar sprawiają, że orkiestra zapraszana jest na liczne koncerty i festiwale.

​Muzycy orkiestry występują również w mniejszych zestawieniach instrumentów np. Kwintet Smyczkowy, Kwartet Smyczkowy, Trio Smyczkowe, Kwintet Dęty Klasyczny, Kwintet Dęty Blaszany, Trio Stroikowe, Trio Instrumentów Dętych Blaszanych Duety itp.

​Orkiestra Impressione ma na swoim koncie koncerty pod batutą takich mistrzów jak: Tomasz Szymuś, Maciej Niesiołowski, Krzesimir Dębski, Ruben Silva, Piotr Wijatkowski, Jakub Zwierz, Tomasz Labuń i wielu innych.

​Z orkiestrą współpracują wybitni artyści ze świata muzyki klasycznej m.in. Rafał Bartmiński, Anna Radziejewska, Adam Sobierajski, Milena Lange, Adam Szerszeń, Magdalena Idzik, Damian Wilma, Anna Lubańska, Paweł Skałuba, Wiktoria Szubelak, Weronika Sura, Roksana Kwaśnikowska, Karol Radziwonowicz, Marek Bracha czy ze świata muzyki popularnej: Natalia Kukulska, Piotr Cugowski, Sławek Uniatowski, Natalia Niemen, Katarzyna Moś, Łukasz Zagrobelny, Katarzyna Cerekwicka i wielu innych.

Warsaw Impressione Orchestra często gości na scenach takich sal koncertowych jak : Opera Leśna w Sopocie, Centrum Kongresowe ICE Kraków, Zamek Królewski w Warszawie, Filharmonia Narodowa w Warszawie, Filharmonia Bałtycka w Gdańsku, Sala Ziemi w Poznaniu, Amfiteatr im. Marka Grechuty w Świnoujściu, Amfiteatr Bemowo im. Michaela Jacksona w Warszawie …

IMPRESSIONE – tłumacząc nazwę z języka włoskiego: WRAŻENIE. Połączenie młodzieńczej energii z doświadczeniem uznanych muzyków pozwala dostarczyć słuchaczom nadzwyczajnych wrażeń podczas koncertów. Jesteśmy pewni, iż pięknych wrażeń Państwu nie zabraknie. Koncert poprowadzi, z wrodzona klasą i elegancją, aktorka-Laura Łącz.