Artystyczne Ferie Zimowe

Myślą przewodnią zimowych zajęć i warsztatów są podróże. W 2016 roku artystycznie odwiedziliśmy Afrykę, w 2017 Japonię, a w 2018 r. Amerykę Południową. W 2019 roku wybraliśmy się w podróż przez cały świat.

Uczestnicy „Afrykańskich ferii” mogli doświadczyć Czarnego Lądu poprzez wykład podróżnika, naukę gry na bębnach djembe, afrykańskich tańców i pieśni, a także poprzez własnoręczne tworzenie biżuterii. „Afrykańskie ferie” zakończył koncert zespołu „Foliba” odnajdującego korzenie w transowym brzmieniu afrykańskiej muzyki perkusyjnej.

„Japońskie ferie” były zbiorem różnych bloków tematycznych. Pierwszy tydzień ferii zaczął się od spotkania z podróżniczką, członkowie Fundacji Przyjaźni Polsko-Japońskiej „NAMI” nauczyli grać dzieci w szachy japońskie shōgi, odbyły się warsztaty kaligrafii, szermierki japońskiej (kendo) oraz warsztaty plastyczne orgiami zgłębiające sztukę składania papieru. Drugi tydzień był teatralną podróżą po Japonii. Całość zakończył spektakl teatralny pt. „Rybak i Żuraw” Studia Artystycznego „Arlekin”. Była to klasyczna japońska baśń ukazująca dzieciom korzenie kultury dalekiego wschodu.

W 2018 roku wyruszyliśmy w daleką podróż inspirowaną kulturą Ameryki Południowej. W pierwszym tygodniu na warsztatach feryjnych nasi podopieczni poznali Brazylię dzięki grze na instrumentach perkusyjnych, maskom karnawałowym, zabawom z animatorami, warsztatom capoeira i kolorowym papugom. W drugim tygodniu dzieci uczestniczyły w zabawach ruchowych i plastycznych utrzymanych w konwencji teatru cieni w ramach warsztatów pt. „Teatralna podróż dookoła świata”. Odbyło się przedstawienie zagrane przez uczestników w stworzonej podczas zajęć scenografii i z użyciem samodzielnie przygotowanych rekwizytów. 

W 2019 roku odbyły się warsztaty m.in. taneczne, muzyczne, plastyczne i teatralne, nawiązujące do tematyki podróżniczej. Poprzez twórczą pracę uczestnicy zgłębili kulturę, m.in. Tybetu, Hiszpanii, Grecji i Stanów Zjednoczonych, ale nie tylko. Na warsztatach muzycznych poznali stare instrumenty (huculskie cymbały i tełenkę, bałkański tapan, bułgarską gajdę itp.), a na balu karnawałowym – klimat Rio de Janeiro. Odbyły się również warsztaty teatralne pt. „Nie udawaj Greka”, które zakończyły się pokazem. Drugi tydzień ferii zakończył koncert familijny „Baju baju z tatarskiego kraju”, promujący audiobook zawierający bajki pochodzące m.in. z Krymu, Tatarstanu i Baszkirii, oraz finisaż wystawy fotografii Krzysztofa Górskiego pt. „Świat w walizce”.