78. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego | 01 sierpnia 2022 | pl. Jana Pawła II

Powstanie rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 roku o godz. 17.00 (tzw. godzina W), trwało 63 dni. Zostało zorganizowane przez Armię Krajową w ramach akcji „Burza”. Miało na celu wyzwolenie miasta oraz reszty Polski spod okupacji Niemiec. W walkach poległo około 18 tysięcy powstańców oraz 150 tysięcy ludności cywilnej.

01 sierpnia obchodom 78. rocznicy Powstania Warszawskiego towarzyszyć będą dwa wzbogacające wydarzenia. 

O godz. 17:00 na placu Jana Pawła II w Jelczu-Laskowicach rozpocznie się oficjalna uroczystość, podczas której uczcimy godzinę „W” i wysłuchamy okolicznościowych przemówień. Zatrzymajmy się wtedy i pomyślmy o powstańcach, którzy stanęli do nierównej walki o wolność!

Kolejnym wydarzeniem upamiętniającym tę ważną kartę polskiej historii, będzie fascynujące plenerowe widowisko patriotyczne, które odbędzie się o godz. 21:00. Scenariusz spektaklu pod tytułem „123” inspirowany jest historią okresu zaborów Rzeczpospolitej Polskiej – wybitnymi postaciami i dowódcami, wydarzeniami przełomowymi i dokonaniami rodaków podczas okupacji ziemi ojczystej. Niewątpliwym walorem spektaklu będą żywe instrumenty perkusyjne, pieśni śpiewane przez aktorów, efekty pirotechniczne, żonglowanie płonącymi rekwizytami, tango na szczudłach. Aktorzy przeniosą widzów w odległy świat wydarzeń historycznych oraz zadziwią nieskrępowaną formą: akrobatyką, wielkimi lalkami, pantomimą, tańcem ognia. 

 

 

Zobacz także: