2020 | Jelczańskie HERstorie

„Jelczańskie HERstorie” to projekt pokazujący wyjątkowe kobiety z miasta i gminy Jelcz-Laskowice. Pomysł powstał z ogromnej chęci wyeksponowania jak nietuzinkowe kobiety są wśród nas. Na wyciągnięcie ręki.

Do współpracy zaprosiłyśmy 12 niesamowitych Pań które inspirują, myślą i działają odważnie! Każda z nich ma swoją pasję. Nie chodzi nam tu stricte o pasję taką, która została przekuta w pracę zawodową. Nie promujemy kobiet biznesu ani celebrytek. Nasza „pasja i wyjątkowość” to pojęcie szersze. Chodzi raczej o pokazanie naturalności i pasji, która zaowocowała codziennymi działaniami. W projekcie pokazujemy ich niezwykłą wiarę, determinację, energię, odwagę, piękno! Są skromne na zewnątrz i bogate wewnątrz.

Wybrane przez nas Panie, mają szerokie spectrum zajęć. Są animatorkami lokalnych społeczności, wolontariuszkami, prezeskami, ekonomistkami, matkami, kochają zwierzęta, sport, sztukę, gotują, wojują i poruszają świat.

Każdy człowiek jest wyjątkowy, to rzecz oczywista. Ciężko o nieskazitelny obiektywizm przy doborze tak rozmaitych osobowości, które występują w naszym mieście, i które mamy przyjemność obserwować z punktu widzenia animatorek kultury. Wybrane przez nas osoby w pewnym stopniu są związane z działalnością centrum kultury lub otarły się o naszą instytucję. Ale nie tylko!

Jelczańskie HERstorie to projekt nie na tyle przełamujący tabu, co pokazujący prawdę i różnorodność. Tworzymy go za pomocą słowa i obrazu. Uczestniczki wzięły udział w sesjach zdjęciowych poprzedzonych indywidualnymi wywiadami z zaproszoną do projektu Izabelą Moczarną-Pasiek – fotografką z Wrocławia.

Iza Moczarna-Pasiek

Iza zaciekawiła nas swoją twórczością i szczerością przekazu przełamującą tabu. Artystka jako pierwsza w Polsce zajęła się wydaniem kalendarza amazonek. Fotografowała m.in. łyse kobiety, cierpiące na raka, panny z dziećmi, osoby puszyste. Mówi o sferach  wypchniętych poza margines społeczny, np. o starości, chorobie, powszechnie obowiązujących modelach kobiecości, akceptowalnych i nieakceptowalnych. Eksploruje kobiecość – jej ideę, symbole i atrybuty, manifestacje i przemilczenia.

W rezultacie powstała unikatowa wystawa, składająca się z fotografii i herstorii każdej kobiety. Zdjęcia zostały wykonane bez retuszu. W czasach sztuczności, jest to warte podkreślenia.

Wernisaż wystawy jest zaplanowany w Dzień Kobiet, tj. 8 marca 2020 o godz. 17:30 w siedzibie Centrum Kultury (I piętro CSiR, obok Kafka Kafe). Wstęp wolny. Wystawie będzie towarzyszyło wydanie katalogu, zawierającego wszystkie zdjęcia i herstorie.

Ciekawe jesteśmy kolejnych edycji Jelczańskich HERstorii! Planowana jest kolejna odsłona projektu rozszerzona o wyjątkowych mężczyzn. Może projekt spodoba się na tyle, że sami Państwo wytypują do kolejnych projektów następne osoby? A może w trzeciej edycji doczekamy się plebiscytu? Życzmy sobie wzajemnego, głębokiego poznania i dobrych relacji.

Zespół MGCK

Katalog „Jelczańskie HERstorie” (zawierający pełne opowieści) dostępny poniżej: