Zespół ludowy „Świtezianie”

Zespół „Świtezianie” powstał w 1985 roku debiutując w Turnieju Gmin „Kolorowe Wsie”. Nazwa zespołu została ustalona podczas Nocy Świętojańskiej nad jelczańskim stawem, nawiązuje do dawnej legendy związanej z jeziorem Świteź.

Zespół działa przy Miejsko-Gminnego Centrum Kultury w Jelczu-Laskowicach, został reaktywowany w 2007 roku, po 8-letniej przerwie, wraz z powstaniem M-GCK. Dziś tworzy go 18 osób: 10 pań, 6 panów i 2 dzieci. Wszyscy występują w tradycyjnych dolnośląskich strojach ludowych. Członkowie zespołu śpiewają i grają na akordeonie, skrzypcach, bębnie i dwóch gitarach. W swoim repertuarze posiadają pieśni ludowe i biesiadne. Kierownikiem zespołu jest Agnieszka Saj – muzyk i pedagog.

Swoimi występami uświetniają wiele imprez okolicznościowych. Uczestniczyli w wielu przeglądach wojewódzkich i ogólnopolskich, m.in.: Dolnośląskim Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych im. ks. Jana Dzierżonia w Wojsławicach, Dolnośląskim Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych w Piotrowicach, Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika w Będzinie, Festiwalu Tradycji Dolnego Śląska (jesienią 2013 roku w Operze Wrocławskiej), Międzygminnym Przeglądzie Grup Kolędniczych „Pastorałka” w Oleśnicy, czy w Przeglądzie Ludowych Zespołów Śpiewaczych „Śpiewanie nad wodą” w Mietkowie, podczas których uzyskali wiele nagród i wyróżnień. Zespół koncertował także na Ukrainie.

3 maja 2017 na uroczystej sesji Rady Miejskiej z okazji 30-lecia nadania praw miejskich Jelczu-Laskowicom, zespół „Świtezianie” został odznaczony przez burmistrza Bogdana Szczęśniaka statuetką Lwa Jelcza-Laskowic w kategorii Kultura.

Ponadto zespół gościł na antenie Radia Wrocław w notowaniu „Listy Przebojów Ludowych” – programie prezentującym dolnośląskie zespoły ludowe, ukazującym społeczno-muzyczną aktywność ludzi i zaznaczający wyjątkowość Dolnego Śląska na tle innych regionów Polski.

Udział zespołu Świtezianie w przeglądach zespołów ludowych w 2019 r.

XXIV Śpiewanie nad wodą – Przegląd Ludowych Zespołów Śpiewaczych w Mietkowie

VII Przegląd Zespołów Ludowych „Biskupicki Złoty Kłos” w Biskupicach Oławskich – I MIEJSCE

44. Przegląd „Pod Ślężą Śpiewanie”

VI Festiwal Kultury Ludowej w Wilkowie – I MIEJSCE

XI Lądeckie Ludowe Zdroje w Lądku Zdroju

Wrocławskie kluskwicki – Przegląd Chórów i Solistów – wyróżnienie za atrakcyjność przekazu scenicznego.

Zespół ma na swoim koncie wydanie dwóch płyt CD.