SPEKTAKL ODWOŁANY – „Wiśniowy sad” Teatr im. S. Żeromskiego z Kielc | 24 października 2020 | MGCK

 

Odwołujemy spektakl „Wiśniowy sad” w wykonaniu Teatru im. Stefana Żeromskiego z Kielc, który miał się odbyć w sobotę 24 października o godz. 19:00, w ramach programu Teatr Polska. Otrzymaliśmy informację z teatru, że spektakl nie może zostać zrealizowany z uwagi na to, że wśród aktorów potwierdzono przypadki zakażenia koronawirusem. 
Osoby które kupiły bilety, prosimy o wnioskowanie o zwrot środków drogą mailową na adres biuro@mgck-jl.pl lub osobiście w sekretariacie MGCK. W treści wiadomości należy podać:
➡️ imię i nazwisko,
➡️ adres e-mail,
➡️ dane banku i numer rachunku bankowego, na który ma być dokonany zwrot środków,
➡️ informację gdzie został dokonany zakup (biuro MGCK czy strona internetowa),
➡️ forma płatności (gotówka, karta, Przelewy24),
➡️ skan lub zdjęcie zwracanych biletów wraz dowodem zakupu (paragon).

Ważne! Zwroty środków za bilety będą dokonywane wyłącznie na wskazany we wniosku rachunek bankowy.

W sobotę 24 października o godz. 19:00, w ramach programu TEATR POLSKA, będziemy gościć Teatr im. Stefana Żeromskiego z Kielc. Informujemy, że wszystkie bilety na spektakl zostały wyprzedane. 

Doceniony przez widzów i krytyków spektakl „Wiśniowy sad” powstał w oparciu o najnowsze tłumaczenie autorstwa Agnieszki Lubomiry Piotrowskiej. Pozwoliło to na odczytanie wielkiego dzieła Antoniego Czechowa przez pryzmat współczesnych doświadczeń ludzkich, ale bez utraty tego, co stanowi sedno dramatu – próby dopasowania się bohaterów do zmieniającej się rzeczywistości, tęsknoty za tym, co nieuchronnie odchodzi w przeszłość (tu, symbolicznie jest to rodzinny majątek ziemski, który – zlicytowany na poczet długów – przestaje być arystokratyczną enklawą, przechodząc w ręce syna pańszczyźnianego chłopa).

Z recenzji Tomasza Domagały (domagalasiekultury.pl):

„…Świetna jest oparta na znakomitym tłumaczeniu Lubomiry Piotrowskiej adaptacja, spektakl zamyka się w dwóch godzinach. Bardzo dobra scenografia Jana Kozikowskiego (upadły żyrandol, może prezydencki?), jeszcze lepsze jego kostiumy (polecam uwadze zwłaszcza paryskie stroje Raniewskiej). Reżysersko jest bardzo dobrze: mądry, konsekwentny pomysł na arcydzieło, […] spójna, dobrze umotywowana koncepcja reżyserska, zakładająca odarcie dramatu Czechowa z nieznośnego, taniego sentymentalizmu, w którym polskie adaptacje zdają się pławić oraz ciekawe pomysły na postaci, jak na przykład koncepcja Duniaszy czy Raniewskiej. Błyszczą aktorzy, a wśród nich przede wszystkim Joanna Kasperek jako Raniewska. […] Jej bohaterka intryguje, prowokuje, denerwuje. Żadnego sentymentalizmu. Wielka rola. Znakomity jest Krzysztof Ogłoza jako Jermołaj Łopachin. […] Rekowski zrobił w Kielcach bardzo dobry spektakl. Żadnej taniej konfekcji, żadnego Czechowa „po bożemu” (niech Bóg broni!). Zrobił spektakl z wielką wobec swoich – niekoniecznie pozytywnych – bohaterów empatią, powstrzymał się od ocen i przystawił widowni lustro….”.

Obsada: 

Joanna Kasperek – Lubow Raniewska
Anna Antoniewicz – Ania
Dagna Dywicka – Waria
Jacek Mąka – Leonid Gajew
Krzysztof Ogłoza – Jermołaj Łopachin
Wojciech Niemczyk – Piotr Trofimow
Łukasz Pruchniewicz – Boris Siemionow – Piszczyk
Beata Pszeniczna – Szarlotta Iwanowna
Bartłomiej Cabaj – Siemion Jepichodow
Ewelina Gronowska – Duniasza
Andrzej Cempura – Fris
Andrzej Plata – Jasza

Inni realizatorzy: 

Agnieszka Lubomira Piotrowska – tłumaczka
Jan Kozikowski – scenografia i kostiumy
Sławomir Kupczak – muzyka
Filip Szatarski – ruch sceniczny
Emilia Sadowska – video

Opis spektaklu: 

Rosyjska arystokratka Raniewska, wraca z Paryża do prowincjonalnej posiadłości, której istotną część stanowi tytułowy wiśniowy sad. Majątek staje się areną dla wewnętrznego konfliktu bohaterki, która waha się między sprzedażą a utrzymaniem ziem rodzinnych, jednocześnie próbując dokonać rozrachunku z bolesną przeszłością.

Sztuka jest obrazem podupadłej arystokracji, która staje w obliczu rozpadu relacji międzyludzkich i dewaluacji panującego systemu. To opowieść o ucieczce przed życiem w świecie, gdzie nikt nie potrafi wziąć odpowiedzialności za swój los, utrwalając fikcję i karmiąc się iluzją.

„Wiśniowy sad” oczami reżysera: „dla mnie to opowieść o marnowaniu wspólnego dobra, którym tu symbolicznie jest rodzinny majątek ze starym domem i sadem. Przyglądając się bohaterom Czechowa, zastanawiam się, dlaczego nie potrafimy porozumieć się w ważnych sprawach i podjąć wspólnego działania. Czy nie umiemy dostroić się do „nowych czasów”, zrozumieć, że zmieniający się świat wymaga innych zasad, idei? Czy poszukiwanie osobistego szczęścia i tzw. life style uniemożliwia zaangażowanie się w sprawy dotyczące także innych? Przecież wszyscy chcemy dobra…”

Czas trwania: 120 min (w tym przerwa)

Spektakl jest realizowany w ramach ogólnopolskiego programu TEATR POLSKA.  Jego celem jest ułatwianie dostępu do najlepszych spektakli teatralnych polskich teatrów mieszkańcom miejscowości, w których nie działa teatr instytucjonalny. Popularyzuje on sztukę teatralną oraz działa na rzecz niwelowania barier ekonomicznych w dostępie do teatru, szczególnie w miejscowościach oddalonych od dużych ośrodków teatralnych.

Ponadto po prezentacji spektaklu odbędzie się spotkanie z publicznością, które przybliży widzom tematykę „Wiśniowego sadu”.

Więcej informacji: http://teatrzeromskiego.pl/spektakle/wisniowy-sad

https://teatrpolska.pl/spektakle/352-Wisniowy-sad-Antona-Czechowa/

Program TEATR POLSKA jest organizowany od 2009 roku przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Projekt współfinansowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego. 

Zobacz także: