Wernisaż wystawy „Nasze Wielkie Historie” pod honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Jelczu-Laskowicach – we współpracy z 14 instytucjami kultury z całej Polski – wzięło udział w programie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pn. „NIEPODLEGŁA”, powołanego z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, która przypada w 2018 roku. Inicjatorem połączenia sił 14 ośrodków kultury z całej Polski i złożenia wspólnego wniosku o dotacje do Biura Programu był Gminny Ośrodek Kultury w Suszcu. Aplikacja „Nasze Wielkie Historie” uzyskała przychylną opinię komisji i zajęła czwarte miejsce na 109 pozytywnie rozpatrzonych wniosków w ramach wyżej wymienionego programu.

Realizacja projektu „Nasze Wielkie Historie” rozpoczęła się w październiku 2017 roku. W 15 gminach Polski młodzi ludzie wraz z opiekunami z lokalnych ośrodków kultury postanowili odszukać historie sprzed 100 lat i pokazać, jakie drogi do niepodległości przeszła ludność w ich miejscowościach. Aby dobrze zacząć, wszyscy zbieracze i zbieraczki wzięli udział w warsztatach dotyczących historii Polski z okresu odzyskiwania niepodległości, a następnie z dokumentowania przekazów historycznych i zbierania ich.

Potem dużo się wydarzyło. Młodzi ludzie nie tylko przeprowadzili długie godziny rozmów z najstarszymi mieszkańcami swoich okolic, ale też przegrzebali księgi parafialne, archiwa, pamiętniki, domowe albumy ze zdjęciami i zasoby Internetu. Odwiedzili muzea i cmentarze, pomniki i miejsca związane z lokalną historią. Młodzież odnalazła wiele ciekawych i cennych historii, wspaniale dopełniających dzieje Polski sprzed 100 lat. W efekcie powstało wyjątkowe archiwum, oddające bogactwo i zróżnicowanie naszego państwa, a zgromadzone historie są prezentowane na stronie internetowej www.naszewielkiehistorie.pl oraz w formie specjalnej wystawy objazdowej.

Wernisaż wystawy zorganizowało Narodowe Centrum Kultury w Warszawie w listopadzie ubiegłego roku. Od tamtego czasu wystawa krąży po Polsce. Do Jelcza-Laskowic przyjedzie ze Zgierza (woj. łódzkie), następnie powędruje do Sanoka.

W dniu 7 czerwca 2018 r. (tj. czwartek) o godz. 18.00 zapraszamy na otwarcie wystawy w Jelczu-Laskowicach. Wernisaż odbędzie się w siedzibie Centrum Kultury (hala CSiR). Wystawa składa się z 15 plansz. Każda z nich reprezentuje inną miejscowość i przedstawia lokalną historię, opracowaną przez młodzież biorącą udział w projekcie.

Honorowy patronat nad projektem objęło Narodowe Centrum Kultury oraz Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr hab. Piotr Gliński, a dofinansowano go ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021 w ramach Programu Dotacyjnego pn. „Niepodległa”.

Celem projektu jest nie tylko rozwój wiedzy historycznej i pogłębienie patriotyzmu, ale też integracja uczestników pochodzących z różnych zakątków kraju. Udowadniamy, że choć dzielą nas kilometry, łączy nas wspólne dobro – niepodległa Polska!

Szczegóły na stronie http://naszewielkiehistorie.pl/

Zobacz także: