V Festiwal Organowy – koncert 29 września 2018

Festiwal jest propozycją dla wszystkich chcących zakosztować wzniosłych przeżyć. Odgrywa on znaczącą rolę edukacyjną oraz społeczno-kulturową, przyczyniając się do wzrostu atrakcyjności kulturalnej regionu. Dotychczas odbyły się cztery edycje festiwalu, w trakcie których prezentowane były dzieła wielkich kompozytorów, a ich wykonawcami byli wybitni muzycy z kraju i zagranicy. W tegorocznej edycji dyrektorzy artystyczni starali się, by muzyka organowa nie była dominującą, dlatego też towarzyszą jej inne instrumenty oraz występy solistów i chóru. Na koncertach obecny będzie narrator, który wprowadzi publiczność w świat muzycznej wiedzy. Dzięki tym działaniom, muzyka organowa stanie się bardziej atrakcyjną dla tych, którzy nie obcują z nią na co dzień. Organy bowiem nie służą jedynie oprawie liturgicznej, lecz stanowią wszechstronny instrument, a muzyka organowa to nie tylko gatunek sięgający dalekiej historii, ale z powodzeniem rozwija się współcześnie.

Międzynarodowy Festiwal Organowy składa się z cyklu czterech koncertów w wykonaniu znakomitych artystów z Polski i Holandii.

W tym roku wystąpią dla nas:

11.08.2018 – Bogusław Rabka (organy), Joanna Zawartko-Kołodziej (sopran), Paweł Kołodziej (bas)

25.08.2018 – Martin Zonnenberg (organy)

15.09.2018 – Łukasz Romanek (organy), Jolanta Szybalska – Matczak (dyrygent), Chór Kameralny „Senza Rigore”

29.09.2018 – Elżbieta Karolak (organy), Magdalena Karolak (obój)

Funkcję dyrektorów artystycznych festiwalu pełnią równorzędnie Jan Drozdowicz – organmistrz, członek Światowej Federacji Budowniczych Organów oraz Łukasz Romanek – muzyk, pedagog, wicedyrektor Metropolitalnego Studium Organistowskiego we Wrocławiu, którzy z wielką starannością przygotowali program tegorocznego festiwalu dbając o wysoki poziom artystyczny.

Festiwal ma na celu popularyzację piękna kameralnej muzyki organowej w środowisku melomanów, zarówno muzyków profesjonalnych jak i amatorów. Specyficzny charakter Festiwalu Organowego polega na współbrzmieniu organów jako instrumentu przewodniego wraz z innymi instrumentami, śpiewem solistów lub zespołami wokalno-instrumentalnymi. Naszym celem jest także wspieranie twórczości muzyków i kompozytorów. Poprzednie edycje zgromadziły miłośników muzyki poważnej, ciesząc się dużym uznaniem krytyków i publiczności.

W sobotę 29 września o godz. 19:00 w kościele M. M. Kolbego w Jelczu-Laskowicach podczas ostatniego koncertu tegorocznego festiwalu artystki zagrają dla Państwa na dwóch instrumentach: organach oraz oboju. Na organach zagra dla Państwa Elżbieta Karolak, a na oboju Magdalena Karolak.

Elżbieta Karolak – organistka, profesor Akademii Muzycznej w Poznaniu. Szczególnie chętnie wykonuje muzykę dawną na instrumentach z epoki, muzykę francuską epoki romantyzmu oraz muzykę organową Feliksa Nowowiejskiego. Uczestnik międzynarodowego programu wymiany wyższych uczelni Erasmus/Socrates (listopad 2006 – Hochschule fuer Musik – Luebeck), juror konkursów organowych (Francja, Rosja, Polska).

Występuje na festiwalach organowych w Polsce oraz w innych krajach Europy (Dania, Szwecja, Niemcy, Holandia, Belgia, Szwajcaria, Francja, Hiszpania, Łotwa, Rosja, Litwa) i w Stanach Zjednoczonych. Współorganizatorka i juror Międzynarodowych Konkursów Organowych im. F. Nowowiejskiego w Poznaniu koordynatorka renowacji zabytkowych organów F. Ladegasta w poznańskiej Bazylice Farnej. Jest też autorką publikacji na temat zabytkowych organów na Pomorzu i w Wielkopolsce. Ma w dorobku nagrania CD na zabytkowych organach w Poznaniu i Wielkopolsce (m.in. z utworami F. Nowowiejskiego).

Elżbieta Karolak jest kierownikiem muzycznym Festiwalu Muzyki Pasyjnej i Paschalnej oraz członkiem rady artystycznej Staromiejskich Koncertów Organowych i Kameralnych w Poznaniu, członkiem zarządu Towarzystwa Przyjaciół Poznańskiej Fary i Towarzystwa im. F. Nowowiejskiego. Jej wychowankowie i studenci są laureatami nagród na konkursach krajowych i zagranicznych.

Magdalena Karolak – absolwentka Państwowej Podstawowej Szkoły Muzycznej im. H. Wieniawskiego oraz Państwowego Liceum Muzycznego im. M. Karłowicza w klasie oboju prof. Tomasza Gubańskiego. W wieku 16 lat podjęła studia w klasie oboju Heinza Holligera w Hochschule fuer Musik we Freiburgu, a następnie u Diethelma Jonasa w Lubece oraz Maurice’a Bourgue’a w Konserwatorium w Genewie (dyplom solistyczny w 2007 roku). Doskonaliła umiejętności w klasie obojów historycznych w Konserwatorium w Weronie pod kierunkiem Paolo Grazzi oraz w Mozarteum w Salzburgu w klasie Alfredo Bernardiniego. Jest laureatką czołowych nagród na konkursach międzynarodowych we Lwowie, Takasaki, Bernie, Pradze, Lubece i Vicenzy. W latach 2006- 2010 współpracowala z Orkiestrą Opery w Zurychu, a w latach 2010 – 2011 z Orkiestrą Sinfonia Varsovia. Grała pod batutą takich dyrygentów jak Nello Santi, Michael Gillens, Adam Fischer, Franz Welser-Moest, Marc Minkovski, Maxim Vengerov, Pierre Boulez czy Jerzy Semkow. Współpracuje z zespołami instrumentów historycznych: Il Giardino Armonico, Ensemble Matheus, Accademia Bizantina, Il Complesso Barocco, Il Pomo d’Oro, Capella Cracoviensis, Concerto Copenhagen, Capella Reial de Catalunya pod batutą Jordiego Savalla oraz I Barocchisti, wykonując repertuar barokowy, klasyczny oraz romantyczny na instrumentach z epoki. Występowala jako solistka u boku takich śpiewaków jak Cecilia Bartoli, Philippe Jaroussky, Sandrine Piau czy Franco Fagioli. Magdalena Karolak ma na swoim koncie nagrania płytowe dla takich wytwórni jak Decca, Naiv, Sony, Harmonia Mundi France, Ricercar oraz EMI Virgin Classics, a także nagrania radiowe i telewizyjne dla NDR i Mezzo. Prowadziła kursy mistrzowskie w Konserwatorium w Bourg-en-Bresse (Francja) i Uniwersytecie Muzycznym im. F. Chopina w Warszawie. Od roku 2017 prowadzi klasę oboju barokowego w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. W roku 2013 nakładem wydawnictwa Sony Deutsche Harmonia Mundi ukazała się płyta Magdaleny Karolak z koncertem obojowym Antonio Vivaldiego, z towarzyszeniem niemieckiej orkiestry barokowej La Folia. 

Organizatorzy festiwalu:

Urząd Miasta i Gminy Jelcz-Laskowice,

Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Jelczu-Laskowicach,

Parafia pw. Św. Maksymiliana Marii Kolbego w Jelczu-Laskowicach

Zobacz także: