Szachy

Spotkanie przy szachownicy to czas na naukę i zabawę, która przeradza się w zmianę zachowania. Dzięki grze dzieci rozwijają umiejętności, które wymagane są od nich w szkole, w tym naukę logicznego myślenia oraz umiejętność koncentracji. Celem spotkania nie jest wygranie na szachownicy, lecz poprawa jakości myślenia.

Gra w szachy kształtuje:

– rozwój wyobraźni – każda partia jest inna, trzeba ją sobie zaplanować, stworzyć wizję wygranej pozycji i do niej dążyć. Cały ten proces odbywa się w myślach zawodnika. Konkretne figury przestają być drewnianymi figurkami, a stają się postaciami, dzięki którym możemy realizować nasze plany.

– rozwój pamięci i uwagi – zawodnik siadający do partii nie ma czasu na powolne wdrażanie się w grę – od pierwszego ruchu musi być w pełni skupiony i gotowy na reakcję przeciwnika. Siła gry zależy od umiejętności przeliczania możliwych wariantów rozgrywanej pozycji. Zawodnicy, którzy dobrze pamiętają warianty debiutowe zaoszczędzają cenny czas na grę środkową i końcową.

– twórczość – gra w szachy tak jak życie wymaga oryginalności. Nie da się nauczyć wszystkich schematów i grać na pamięć. Każda partia to oryginalne dzieło, tak jak życie każdej z osób tworzone jest jej ruchami.

– logiczne myślenie – każdy ruch zawodnika spotyka się z reakcją przeciwnika. Gra w szachy uczy, że wszystko ma swoje konsekwencje. Opieszałość w rozwoju własnych figur skutkuje opóźnieniem możliwości ataku oraz brakiem możliwości obrony, brak zabezpieczenia króla naraża zawodnika na konsekwencję szybkiej przegranej, a brak uwagi w liczeniu wariantów wymiennych na konsekwencję straty figur w sytuacjach ofensywnych. Tak jak w życiu każdy ruch może się spotkać z przykrą konsekwencją jeśli nie przemyślimy go dokładnie.

– konsekwencję i wytrwałość w działaniu – granie bez planu jest tylko odpieraniem ataku przeciwnika, bez pomysłu na własną realizację. Gra w szachy uczy planowania i wytrwałości. Zaplanowana wygrana daje niesamowitą satysfakcję i wiarę w siebie. Ta sfera jest chyba najistotniejsza dla kształtowania osobowości. Poznanie własnych możliwości i wiara w sukces jest motorem, który pozwala nam realizować marzenia.

– umiejętności przegrywania – nie ma szachistów, którzy wygrywają wszystkie swoje partie, tak samo nie ma osób którym wszystko udaje się za pierwszym razem. Doznanie porażki jest ważnym doświadczeniem, które uczy pokory i szacunku do przeciwnika, ale również rozwija i daje szansę na sukces w kolejnym podejściu.

– umiejętności społecznych – gra w szachy jest grą z przeciwnikiem wymagającą przestrzegania powszechnych zasad społecznych takich jak szacunek, tolerancja, asertywność.

-

Koszt warsztatów: 50 zł/ miesiąc

TERMIN zajęć: piątki grupa I 16:00-17:00, grupa II 17:00-18:00, dzieci 6+

Regulamin Pobierz