„Świtezianie” – koncert na Święta Bożego Narodzenia | 25 grudnia 2020 | on-line

Zapraszamy na koncert zespołu ludowego „Świtezianie”, który odbędzie się on-line 25 grudnia 2020 o godz. 16:00 na kanale www.facebook.com/mgckJL oraz https://www.youtube.com/channel/UC7V7qMjkSgyD1gKAJ_dmGGg. Podczas występu zostaną zaprezentowane utwory, m.in. „Idą, idą kolędnicy”, „Szła kolęda”, „Nad Betlejem gwiazda lśni” oraz „Śliczna gwiazdka”, pochodzące z płyty pt. „Kolędy i pastorałki”. Krążek został wydany rok temu przez Urząd Miasta i Gminy Jelcz-Laskowice i zawiera ścieżki dźwiękowe z najpiękniejszymi utworami bożonarodzeniowymi.

Zespół powstał w 1985 roku, przy MGCK działa od 12 lat. Jego dorobek jest imponujący. Zespół uczestniczył w wielu przeglądach wojewódzkich i ogólnopolskich, m.in.: Dolnośląskim Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych im. ks. Jana Dzierżonia w Wojsławicach, Dolnośląskim Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych w Piotrowicach, Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika w Będzinie, Festiwalu Tradycji Dolnego Śląska w Operze Wrocławskiej, Międzygminnym Przeglądzie Grup Kolędniczych „Pastorałka” w Oleśnicy, czy w Przeglądzie Ludowych Zespołów Śpiewaczych „Śpiewanie nad wodą” w Mietkowie, podczas których uzyskali wiele nagród i wyróżnień. Zespół koncertował także na Ukrainie.

3 maja 2017 na uroczystej sesji Rady Miejskiej z okazji 30-lecia nadania praw miejskich Jelczu-Laskowicom, zespół „Świtezianie” został odznaczony przez burmistrza Bogdana Szczęśniaka statuetką Lwa Jelcza-Laskowic w kategorii Kultura.

9 czerwca 2019 zespół wygrał I nagrodę VII Przeglądzie Zespołów Ludowych „Biskupicki Złoty Kłos” w Biskupicach Oławskich. W czerwcu 2019 zespół zdobył także I miejsce na VI Festiwalu Kultury Ludowej w Wilkowie, a w listopadzie wyróżnienie za atrakcyjność przekazu scenicznego na „Wrocławskich Kluskwickach” – I Wrocławskim Przeglądzie Chórów i Solistów w repertuarze tradycyjnym. Ponadto zespół gościł na antenie Radia Wrocław w notowaniu „Listy Przebojów Ludowych”.

Płyta pt. „Kolędy i pastorałki” jest drugą płytą zespołu wydaną dzięki wsparciu Centrum Kultury.

 

Zobacz także: