11 listopada 2019 | Stanisław Moniuszko „Straszny dwór” – kameralny spektakl operowy

STRASZNY DWÓR – opera w trzech aktach – kameralnie.

Zapraszamy na muzyczną podróż do świata „Strasznego Dworu”, arcydzieła gatunku jakim jest opera. Przygotowaliśmy dla Państwa specjalny spektakl, który wprowadzi w piękny i elegancki świat muzyki i teatru operowego.

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości wybraliśmy operę Stanisława Moniuszki „Straszny Dwór”, przygotowaną specjalnie z okazji przypadającej w tym roku 200 rocznicy urodzin narodowego kompozytora.

Spektakl prezentuje najważniejsze muzyczne fragmenty i sceny połączone narracją, która przybliży treść narodowego dzieła najmłodszym, jak i najstarszym widzom. Opera została opracowana w wersji kameralnej i nieco skróconej.

Elementy scenografii, kostiumy z epoki, a przede wszystkim piękne głosy z pewnością przysporzą nowe rzesze miłośników opery. Wykonawcami tej wyjątkowej produkcji kameralno-koncertowej są znani polskiej scenie operowej soliści z opery śląskiej, wrocławskiej i krakowskiej.

„Straszny dwór” jest polską operą w czterech aktach, skomponowaną przez Stanisława Moniuszkę. Sztuka niegdyś była popularna wśród polskiej publiczności (ze względu na swoje cechy romantyczne i komediowe) i jednocześnie zakazana przez władze rosyjskie (opera powstała w okresie zaborów, a cechuje ją silne zabarwienie patriotyczne). Prapremiera miała miejsce w Warszawie, 28 września 1865 roku i do dnia dzisiejszego dzieło to jest uważane za najlepszą operę Moniuszki i zarazem najlepszy tego typu utwór polski XIX wieku.

Wykonawcy:

Hanna – Anna Ogińska

Jadwiga – Renata Dobosz

Cześnikowa – Aleksandra Stokłosa

Stefan – Maciej Komandera

Zbigniew – Zbigniew Wunsch

Miecznik – Włodzimierz Skalski

Narrator – słowo o muzyce – Oskar Jasiński

Zespół Kameralny MaesQuartett: fortepian, skrzypce, klarnet, kontrabas.

Spektakl odbędzie się w poniedziałek 11 listopada 2019, o godz. 18.00 w hali Centrum Sportu i Rekreacji w Jelczu-Laskowicach.

Informujemy, że wszystkie bilety na wydarzenie zostały już wyprzedane.

Zobacz także: