Spotkanie literackie z książką „Słońce świeci wszystkim”

W piątek 9 listopada 2018 o godz. 19.00 zapraszamy na spotkanie literackie z książką pt. „Słońce świeci wszystkim”, będącą zbiorem tekstów prozatorskich i poetyckich pacjentów kliniki „Przylądek Nadziei”. Spotkanie poprowadzi Krystyna Paraszkiewicz-Pater – wrocławska aktorka, pedagog teatru. Wstęp wolny. 

„Słońce świeci wszystkim” to projekt artystyczno-edukacyjno-terapeutyczny realizowany w formie warsztatów teatralno-literackich przez Krystynę Paraszkiewicz-Pater we wrocławskim Centrum Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży oraz Klinice Onkologii Dziecięcej „Przylądek Nadziei” we Wrocławiu. Uczestnikami są młodzi ludzie w wieku 14-20 lat, którzy poprzez działania artystyczne próbują opisać nasz świat i znaleźć w nim swoje miejsce. Efektem działań są zbiory tekstów literackich i poetyckich ich autorstwa, publikowane w formie książek, oraz przedstawienia poetycko-muzyczne z ich udziałem, prezentowane we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku.

Pierwszy projekt tego typu został zrealizowany w 2015 r. pod tytułem „Trochę inny świat”. Książka z wyborem tekstów uczestników warsztatów, opatrzona posłowiem prof. Jana Miodka, wydana została w ramach programu literackiego Europejskiej Stolicy Kultury i Światowej Stolicy Książki UNESCO Wrocław 2016. Premiera widowiska „Trochę inny świat” miała miejsce 13 października 2015 r. w ESK „Barbara”, a następnie wystawiane było w wielu placówkach kulturalnych Wrocławia i Dolnego Śląska.

Druga edycja projektu była realizowana pod tytułem „Słońce świeci wszystkim”. Publikacji książki z utworami uczestników warsztatów oraz posłowiem prof. Alicji Chybickiej podjął się Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak. Promocja książki i premiera opartego na niej spektaklu poetycko-muzycznego odbyła się 9 czerwca 2018 r. na scenie Centrum Kultury Wrocław-Zachód. W przestawieniu wystąpiła młodzież z Integracyjnej Grupy Teatralnej „Our Point” oraz aktorzy Teatru „Jesteśmy”.

Olga Maria Szelc: „Tej książki kupić nie można. Możecie ją jednak znaleźć we wrocławskich bibliotekach. Warto po nią sięgnąć – bo zawiera teksty wyjątkowe. Napisali je młodzi, wrażliwi ludzie, których życie bywa ciężkie i trudne. To osoby, zmagające się z poważnymi chorobami, niepełnosprawnościami, niezrozumieniem, odchodzeniem przyjaciół, własnym lękiem, a dodatkowo z czasem dojrzewania, który, jak wiemy, jest jednym z najtrudniejszych etapów w życiu człowieka. Pisarze i pisarki stoją na progu życia i dorosłości, zdając sobie sprawę, że nie wszystkim z nich będzie dane ten próg przekroczyć. Czy w związku z tym ta książka jest smutna? Owszem, jest w niej również smutek. Ale oprócz tego jest kolorowa, piękna, bogata w wyrażenie wszystkich uczuć – pierwszego zakochania, miłości do przyjaciół, troski o rodziców, tęsknoty, marzeń, pożądania przygody i świata, zachwytu tym światem. 
Młodzi autorzy przypominają nam o tym, co naprawdę jest ważne w życiu. 
Ono samo i inni ludzie wokół.
 Bo słońce świeci wszystkim.” 

Anita Iwańska:

„Napisać o sobie to dojrzeć

Zaakceptować swoje ciało.

Brak wiary w siebie.

To, że traktowano mnie jak wybryk natury.

(…)

Napisać o sobie to dać sobie prawo

do miłości.” 

 

Zobacz także: