Spektakl „Mała draka o zwierzakach” Opolskiego Teatru Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki

W ramach tegorocznej edycji programu Teatr Polska, w sobotę 27 października o godz. 17.00 Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Jelczu-Laskowicach będzie gościć Opolski Teatr Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki ze spektaklem „Mała draka o zwierzakach”.

Na teatralnej scenie zagoszczą zwierzątka. Szczeżuja, pijawka lekarska, żółw grecki, piękne ptaki – kaczka hełmiatka, kulon i batalion – mogą być już niedługo obecne tylko na zdjęciach i obrazkach w podręcznikach zoologii… To gatunki, którym grozi wyginięcie! Skażenie środowiska, katastrofy ekologiczne i ludzka, niestety, chciwość i bezmyślność zagrażają naszym „braciom mniejszym”. W wesołych wierszach zostaną przybliżone nam, a przede wszystkim dzieciom, te swojskie i egzotyczne zwierzaki, opowiadając o nich zabawne historie. Spór między dwoma paniami, o to, które to zwierzę jest lepsze, a które ciekawsze (aktorki „ożywiają” przy okazji lalki, rekwizyty i przedmioty), to pretekst, by o sprawach ważnych w teatrze zajmująco opowiedzieć. Zadania tego podjęła się Ewa Piotrowska, reżyserka, która tematy „ekologiczne” czuje jak mało kto! Oprawą plastyczną widowiska zajęła się znakomita scenografka, miłośniczka starych i pięknych przedmiotów, Julia Skuratova. Zapraszamy do teatru wszystkich, a szczególnie dzieci od lat czterech!

Po spektaklu dzieci będą mogły wziąć udział w warsztatach – Ekologia przez Teatr, które będą miały charakter spotkania z widzem w formie moderowanego przez aktorki panelu. Część pierwsza to rozmowa z widzem dotycząca wrażeń i przemyśleń wywołanych obejrzanym wcześniej widowiskiem. Prowadzący zapytają czego widzowie dowiedzieli się o zagrożonych gatunkach, uczestnicy wspólnie obejrzą zdjęcia prawdziwych zwierząt, które inspirowały autorów spektaklu. Część druga będzie miała formę działań teatralnych z udziałem widzów teatralnych zarówno dziecięcych jak i dorosłych. Tematem będzie ekologia przez teatr. Uczestnicy poznają podstawowe elementy autoprezentacji oraz budowanie postaci teatralnej. Teatralna personifikacja martwego przedmiotu (lalki) jako sposób na tworzenie bohatera. Jego emocji, wrażliwości, zwróci uwagę na prawdziwe potrzeby i problemy żywych istot. Dzieci i dorośli poznają wszystkie elementy, z których zbudowany jest spektakl (scenariusz, scenografia, muzyka, lalki, aktor). Pozwoli to na wspólne, samodzielne próby domowej zabawy w teatr, co sprzyja budowaniu międzypokoleniowych, rodzinnych więzi. Na koniec teatralnego spotkania  widzowie zostaną zaproszeni do wpisywania się do „Księgi Zagrożonych Gatunków” z własnymi pomysłami na ratowanie ginących gatunków zwierząt i roślin.

Program Teatr Polska organizowany jest od 2009 roku przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Umożliwia widzom z mniejszych miejscowości kontakt z ofertą teatrów z różnych zakątków kraju. Spektakle prezentowane w objeździe to propozycje o wysokich walorach artystycznych, skierowane do różnych grup odbiorców i różnorodne w formie.

Bilety w cenie 10 zł dostępne w biurze M-GCK.

Zobacz także: