Ogólnopolski plener malarski „Chwałowickie impresje”

Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Jelczu-Laskowicach we współpracy ze Stowarzyszeniem Na Rzecz Rozwoju i Integracji Chwałowic po raz pierwszy organizują Ogólnopolski Plener Malarski „Chwałowickie impresje”.

Komisarzem pleneru jest Pani Elżbieta Czech – absolwentka Wydziału Plastycznego obecnej Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, mieszkanka Chwałowic prowadząca studio aranżacji wnętrz „Arto-complex”, gdzie realizuje swoje artystyczne zainteresowania w projektowaniu wnętrz i przedmiotów sztuki użytkowej.

Wśród zaproszonych artystów pleneru znaleźli się m.in. plastycy z Łodzi, Warszawy, Częstochowy, piastujący wysokie stanowiska na uczelniach artystycznych, mający w swoim dorobku liczne wystawy. Plener jest utrzymany w konwencji „mistrz i uczeń”. W praktyce oznacza to spotkanie profesjonalnych malarzy, grafików i fotografików z nieprofesjonalnymi miłośnikami sztuk plastycznych, dlatego nasza oferta jest skierowana również do osób dorosłych z Gminy Jelcz-Laskowice. 

Program pleneru obejmuje przede wszystkim malowanie barwnych i ciekawych malarsko okolic Jelcza-Laskowic (praca własna w terenie), wizyty w pracowniach lokalnych rzemieślników sztuki, spotkania w chwałowickim Klubie Książki, wyjazd do arboretum. Artyści odwiedzą „Galerię w Stodole” w Mokrym Dworze, której gospodarzem jest uznany rzeźbiarz Stanisław Wiącek. Zaplanowano także wizytę w Art&Flower Pub Pracownia 22 w Jelczu-Laskowicach, której gospodarzem jest miejscowy artysta plastyk Wojciech Roskosz.  

Założeniem pleneru jest rozwój kultury, możliwość konfrontacji postaw twórczych i warsztatu, integracja środowisk artystycznych, refleksja nad sztuką, rozwijanie wyobraźni, a także pragnienie uzyskania dzieł malarskich inspirowanych przyrodą, zabytkami, architekturą i życiem mieszkańców obszaru Gminy Jelcz-Laskowice.

Chcemy, aby plener był prawdziwym świętem malowania. Dzieci i młodzież zapraszamy na Letnią Akademię Sztuki „Mistrz i uczeń”. Prowadzimy zapisy na warsztaty plastyczne dla dzieci, które odbędą się przy Urzędzie Miasta i Gminy w Jelczu – Laskowicach w dniu 27.07.2018 r.  w godz. 10.00-12.00. Koszt warsztatów wynosi 25 zł (cena obejmuje materiały plastyczne).

Młodzież i osoby dorosłe zapraszamy na warsztaty plenerowe w ogrodzie botanicznym „Arboretum Wojsławice” w Niemczy, które odbędą się w dniu 26.07.2018 r. w godz. 9.00-17.00. Koszt warsztatów wynosi 50 zł (zapewniamy dojazd, materiały plastyczne oraz posiłek).

Osoby dorosłe, chcące zapisać się na całotygodniowy plener w charakterze „ucznia”, prosimy o zapoznanie się z informacjami w karcie zgłoszeniowej umieszczonej poniżej.

Plener potrwa 6 dni, ostatniego dnia, tj. w sobotę 28 lipca o godz. 20.00 odbędzie się uroczysty wernisaż w Urzędzie Miasta i Gminy ukazujący prace artystów, które powstały podczas tygodnia wytężonej pracy. W programie wernisażu przewidujemy aukcję prac, a o godz. 21.30 zapraszamy na koncert zespołu „Sprawa całkiem przyjemna”, który uświetni tą uroczystość. Koncert odbędzie się w kameralnym miejscu z tyłu pałacu UMiG (pod filarami), a w przypadku niepogody w sali konferencyjnej. Wstęp wolny.

Harmonogram Pleneru – plik do pobrania tutaj

Regulamin pleneru (dla zaproszonych artystów-gości) – plik do pobrania tutaj

Karta zgłoszenia na plener malarski (dla zaproszonych artystów-gości) – plik do pobrania tutaj

Karta zgłoszenia na plener malarski (dla osób dorosłych z gminy Jelcz-Laskowice) – plik do pobrania tutaj

Karta zgłoszenia na Letnią Akademię Sztuki „Mistrz i uczeń”– warsztaty dla młodzieży w Arboretum Wojsławice 25 lipca 2018- plik do pobrania tutaj

Karta zgłoszenia na Letnią Akademię Sztuki „Mistrz i uczeń” – warsztaty dla dzieci w Jelczu-Laskowicach 27 lipca 2018- plik do pobrania tutaj

Zobacz także: