VII Międzynarodowy Festiwal Wokalno-Organowy | Henri Ormiéres – organy & kwartet smyczkowy Evviva l’arte

Więcej

9 sierpnia 2020 19:00

VII Międzynarodowy Festiwal Wokalno – Organowy jest jednym z najważniejszych corocznych wydarzeń artystycznych odbywających się na terenie Jelcza-Laskowic. Z każdym rokiem koncerty gromadzą coraz większe rzesze miłośników, a wśród nich zarówno profesjonalistów, jak i amatorów muzyki. Bogaty repertuar, współbrzmienie organów połączone z różnorodnymi instrumentami oraz śpiewem solistów lub zespołów wokalno-instrumentalnych są elementami charakterystycznymi dla naszego festiwalu. Koncerty udowodnią, że organy nie służą bowiem jedynie oprawie liturgicznej, lecz stanowią wszechstronny instrument, a muzyka organowa z powodzeniem rozwija się współcześnie.

W tym roku będzie to prawdziwa różnorodność stylów, muzycznych emocji, obsady. Będziemy mieli okazję wysłuchać koncertu „Poznańskich Słowików” Chóru Chłopięcego i Męskiego Filharmonii Poznańskiej  – muzycznego ambasadora polskiej kultury na świecie. Przekonamy się,  jak pięknie mogą zabrzmieć organy z kwartetem smyczkowym w wykonaniu Kwartetu Smyczkowego Evviva L’arte, który przeniesie nas w podróż do świata dzięków i emocjonalnych wrażeń. Bez wątpienia wielkim wydarzeniem będą recitale organowe wspaniałych artystów z Francji i Czech: Michała Novenko oraz Henriego Ormiéresa.  Mamy nadzieję, że zaproponowany program będzie dla Państwa źródłem wielu zachwytów i wzruszeń.

Koncert 9 sierpnia 2020, godz. 19:00 – Henri Ormiéres (Francja) – organy, kwartet smyczkowy Evviva l’arte! (muzyka filmowa)

Henri Ormiéres

Urodził się w Carcassonne w południowej części Francji. Ukończył z wyróżnieniem Conservatoire de Bordeaux w klasie organów Francisa Chapeleta. Studiował również kompozycję, a także grę na fortepianie u Patrice’a Holinera i klawesynie u Blandine Verlet w Paryżu. Występuje regularnie z wieloma chórami i orkiestrami m.in. z Paryża i Tuluzu. Henri Ormieres jest organistą tytularnym kościoła Saint-Vincent w Carcassonne a także dyrektorem Chóru Saint-Louis, z którym wykonuje wielkie dzieła literatury chóralnej. Regularnie występuje we Francji, a także w Belgii, Hiszpanii, Włoszech, Niemczech i Stanach Zjednoczonych.

Evviva l’arte! – kwartet smyczkowy

Cztery dziewczyny, cztery osobowości, cztery żywioły i jedna pasja – muzyka! Kwartet smyczkowy Evviva l’arte to podróż do świata dźwięków i emocjonalnych wrażeń, dopełnionych miłą dla oka i duszy niesamowitą dawką energii. Cechą wyróżniającą kwartet spośród innych jest niewątpliwie granie utworów samodzielnie aranżowanych. To zazwyczaj kompozycje z pogranicza rocka i łagodnej alternatywy, które poprzez opracowanie na kwartet smyczkowy zyskują niepowtarzalne brzmienie i zupełnie nowy charakter. Dotychczas swoimi występami uświetniały wieczory otwarcia Europejskiej Stolicy Kultury i ośrodków konferencyjnych, Klasykę na Wyspie, brały dział w projektach chóralnych jako instrumentalne dopełnienie, nie wspominając już o niezliczonej ilości ślubów, niezapomnianych dla wszystkich uczestników ceremonii. Kwartet smyczkowy wystąpił w teledysku grupy Video.

Już kolejny rok o dobór artystów zaproszonych do wzięcia udziału w wydarzeniu, a także wysoką wartość artystyczną całego wydarzenia zadbali dyrektorowie artystyczni Jan Drozdowicz – organmistrz, członek Światowej Federacji Budowniczych Organów oraz Łukasz Romanek – muzyk, pedagog, wicedyrektor Metropolitalnego Studium Organistowskiego we Wrocławiu.

Kościół pw. Św. M.M. Kolbego wyposażony jest w wysokiej klasy trzydziestodwugłosowe organy. Dzięki temu instrumentowi podczas każdego odbywającego się tam koncertu prezentowane jest pełne spektrum walorów, pozwalające słuchaczom na głębokie przeżywanie muzyki.