VII Międzynarodowy Festiwal Wokalno-Organowy | 09, 23 sierpnia, 06, 20 września 2020 | Kościół pw. M. M. Kolbego

VII Międzynarodowy Festiwal Wokalno – Organowy jest jednym z najważniejszych corocznych wydarzeń artystycznych odbywających się na terenie Jelcza-Laskowic. Z każdym rokiem koncerty gromadzą coraz większe rzesze miłośników, a wśród nich zarówno profesjonalistów, jak i amatorów muzyki. Bogaty repertuar, współbrzmienie organów połączone z różnorodnymi instrumentami oraz śpiewem solistów lub zespołów wokalno-instrumentalnych są elementami charakterystycznymi dla naszego festiwalu. Koncerty udowodnią, że organy nie służą bowiem jedynie oprawie liturgicznej, lecz stanowią wszechstronny instrument, a muzyka organowa z powodzeniem rozwija się współcześnie.

Już kolejny rok o dobór artystów zaproszonych do wzięcia udziału w wydarzeniu, a także wysoką wartość artystyczną całego wydarzenia zadbali dyrektorowie artystyczni Jan Drozdowicz – organmistrz, członek Światowej Federacji Budowniczych Organów oraz Łukasz Romanek – muzyk, pedagog, organista w parafii św. Maurycego we Wrocławiu.

Kościół pw. Św. M.M. Kolbego wyposażony jest w wysokiej klasy trzydziestodwugłosowe organy. Dzięki temu instrumentowi podczas każdego odbywającego się tam koncertu prezentowane jest pełne spektrum walorów, pozwalające słuchaczom na głębokie przeżywanie muzyki. 

W tym roku będzie to prawdziwa różnorodność stylów, muzycznych emocji, obsady. Będziemy mieli okazję wysłuchać koncertu „Poznańskich Słowików” Chóru Chłopięcego i Męskiego Filharmonii Poznańskiej  – muzycznego ambasadora polskiej kultury na świecie. Przekonamy się,  jak pięknie mogą zabrzmieć organy z kwartetem smyczkowym w wykonaniu Kwartetu Smyczkowego Evviva L’arte, który przeniesie nas w podróż do świata dzięków i emocjonalnych wrażeń. Bez wątpienia wielkim wydarzeniem będą recitale organowe wspaniałych artystów z Francji i Czech: Michała Novenko oraz Henriego Ormiéresa.  Mamy nadzieję, że zaproponowany program będzie dla Państwa źródłem wielu zachwytów i wzruszeń.

Międzynarodowy Festiwal Wokalno-Organowy składa się z cyklu czterech niedzielnych koncertów w wykonaniu znakomitych artystów z Polski i z zagranicy. W tym roku wystąpią:

09 sierpnia 2020 – Henri Ormiéres (Francja) – organy, kwartet smyczkowy Evviva l’arte! – muzyka filmowa

23 sierpnia 2020 – Jacek Szymański – tenor, Paweł Seligman – organy

06 września 2020 – Monika Gruszczyńska – sopran, Michal Novenko (Czechy) – organy

20 września 2020 – Łukasz Romanek – organy, Chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej „Poznańskie Słowiki“ – dyrygent Maciej Wieloch

Wstęp na wszystkie koncerty w ramach festiwalu jest wolny. 

Koncert 9 sierpnia 2020, godz. 19:00 – Henri Ormiéres (Francja) – organy, kwartet smyczkowy Evviva l’arte! 

Henri Ormiéres

Urodził się w Carcassonne w południowej części Francji. Ukończył z wyróżnieniem Conservatoire de Bordeaux w klasie organów Francisa Chapeleta. Studiował również kompozycję, a także grę na fortepianie u Patrice’a Holinera i klawesynie u Blandine Verlet w Paryżu. Występuje regularnie z wieloma chórami i orkiestrami m.in. z Paryża i Tuluzu. Henri Ormieres jest organistą tytularnym kościoła Saint-Vincent w Carcassonne a także dyrektorem Chóru Saint-Louis, z którym wykonuje wielkie dzieła literatury chóralnej. Regularnie występuje we Francji, a także w Belgii, Hiszpanii, Włoszech, Niemczech i Stanach Zjednoczonych.

Evviva l’arte! – kwartet smyczkowy

Cztery dziewczyny, cztery osobowości, cztery żywioły i jedna pasja – muzyka! Kwartet smyczkowy Evviva l’arte to podróż do świata dźwięków i emocjonalnych wrażeń, dopełnionych miłą dla oka i duszy niesamowitą dawką energii. Cechą wyróżniającą kwartet spośród innych jest niewątpliwie granie utworów samodzielnie aranżowanych. To zazwyczaj kompozycje z pogranicza rocka i łagodnej alternatywy, które poprzez opracowanie na kwartet smyczkowy zyskują niepowtarzalne brzmienie i zupełnie nowy charakter. Dotychczas swoimi występami uświetniały wieczory otwarcia Europejskiej Stolicy Kultury i ośrodków konferencyjnych, Klasykę na Wyspie, brały dział w projektach chóralnych jako instrumentalne dopełnienie, nie wspominając już o niezliczonej ilości ślubów, niezapomnianych dla wszystkich uczestników ceremonii. Kwartet smyczkowy wystąpił w teledysku grupy Video.

 

Koncert 23 sierpnia 2020, godz. 19:00 – Jacek Szymański – tenor, Paweł Seligman – organy

Paweł Seligman – organista, kameralista

Odbył szereg warsztatów, kursów mistrzowskich i lekcji otwartych z zakresu gry i improwizacji organowej oraz wykonawstwa muzyki dawnej. Kierownik artystyczny festiwali „Wieczory Muzyczne w Leśnicy” oraz „Wieczory Muzyki Organowej i Kameralnej w Pogórzu”. Pomysłodawca i kierownik artystyczny Cieszyńskiego Maratonu Bachowskiego – imprezy organowej o zasięgu ogólnopolskim. Współpracuje jako akompaniator m.in. z Chórem Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej, Akademickim Chórem Politechniki Śląskiej, Chórem „Echo” z Zebrzydowic. W 2016 roku został odznaczony srebrną odznaką honorową Polskiego Związku Chórów i Orkiestr za działalność na rzecz amatorskiego ruchu chóralnego. W 2019 roku odznaczony Srebrną Odznaką Honorową „Za zasługi dla województwa śląskiego”.

 

Jacek Szymański – tenor

Absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie śpiewu solowego legendarnej śpiewaczki H. Mickiewiczówny. Stypendysta klasy mistrzowskiej Studia Operowego w Kopenhadze. Śpiewał w Centralnym Zespole Artystycznym Wojska Polskiego w Warszawie. Wieloletni solista Państwowej Opery Bałtyckiej w Gdańsku. W dorobku artystycznym posiada około 30 pozycji oratoryjno – kantatowych, formy kameralne, cykle pieśni oraz 40 partii operowych i operetkowych. Brał udział w licznych tournée zagranicznych z polskimi filharmoniami i operami. W „Roku Moniuszkowskim” (2002), brał udział w archiwalnym nagraniu opery „Hrabina” Stanisława Moniuszki dla Polskiego Radia i Telewizji. Za działalność artystyczną i organizacyjną uhonorowany został wieloma prestiżowymi nagrodami i wyróżnieniami. W maju 2018 r. został  odznaczony nagrodą Ariona za wybitne zasługi na polu kultury.

 

Koncert 6 września 2020, godz. 19.00: Monika Gruszczyńska – sopran, Michal Novenko (Czechy) – organy

Monika Gruszczyńska – sopranistka

Rodowita Wrocławianka, która z wynikiem bardzo dobrym ukończyła studia na Wydziale Wokalno–Aktorskim w Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Finalistka Ogólnopolskiego Konkursu Muzycznego im. Karola Kurpińskiego. W swojej karierze artystycznej wystąpiła na wielu znanych i renomowanych festiwalach, m.in. Międzynarodowym Festiwalu „Wratislavia Cantans”,  Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Wiedeńskiej i Festiwalu Operetkowym w Ciechocinku. Będąc studentką,  w maju 1999 r. zadebiutowała na scenie Teatru Muzycznego – Operetki Wrocławskiej, śpiewając w spektaklu Emmericha Kalmana – „Księżniczka Czardasza”. Śpiewała z wybitnościami muzyki operowej i rozrywkowej. Współpracuje z wieloma dyrygentami a także orkiestrami filharmonii polskich. Ma na swoim koncie koncerty w Niemczech, Austrii,  Belgii,  Anglii,  Szwajcarii,  Francji, Hiszpanii i Watykanie.

 

Michał Novenko – organista

Studiował w Konserwatorium Praskim oraz w Akademii Muzyki i Sztuki w Pradze, zdobywając dyplomy z gry na organach, kompozycji, dyrygentury i teorii muzyki. Otrzymał liczne nagrody w dziedzinie improwizacji organowej i kompozycji. Brał udział w kursach mistrzowskich J. Guillou (Paryż), H. Rillinga i F. Donatoniego. Jest profesorem w Konserwatorium Praskim i prowadził międzynarodowe kursy mistrzowskie w USA, Wielkiej Brytanii, Francji, Afryce Południowej. Wielokrotnie brał udział na festiwalach organowych w Polsce. Jest również jurorem konkursów organowych. Dokonał wielu nagrań płytowych, radiowych i telewizyjnych, prezentując ponad 120 różnych organów i propagując zabytkowe instrumenty.

 

Koncert 20 września 2020, godz. 19:00 – Łukasz Romanek – organy, Chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej „Poznańskie Słowiki“ – dyrygent Maciej Wieloch

Chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej „Poznańskie Słowiki”

Chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej jest prawdziwym muzycznym ambasadorem polskiej kultury na świecie. Jesienią 1939 roku w Poznaniu Stefan Stuligrosz założył mały chór chłopięco-męski, który śpiewał podczas mszy św. w dwóch poznańskich kościołach. Przez 80 lat zespół tworzyło blisko 1700 śpiewaków. „Poznańskie Słowiki” dają rocznie kilkadziesiąt koncertów. Chór śpiewał we wszystkich niemal krajach europejskich, a także w USA, Kanadzie, Korei Płd. i Japonii. Najczęściej wszakże chór współpracuje z Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej. Poznańskie Słowiki przekonują indywidualnym brzmieniem i wyrazem. Głosy śpiewaków są wyjątkowe i łączą się w bardziej ciepłe, wielowarstwowe, emocjonalne i głębokie brzmienie. Słowiki dostarczają przeżycia płynące ze świata pomysłów kompozytorów i świata muzycznych doznań, przenoszą słuchaczy w inny świat.

Łukasz Romanek ukończył wrocławską Akademię Muzyczną im. Karola Lipińskiego. Studiował w klasie organów prof. Magdaleny Czajki oraz  prof. Andrzeja Chorosińskiego i dra Piotra Rojka. Doskonalił swoje umiejętności na kursach interpretacji i improwizacji organowej prowadzonych przez najwybitniejsze osobistości świata muzyki organowej. Koncertuje jako solista i kameralista w wielu kościołach i salach koncertowych w Polsce, a także w Holandii i Niemczech. Obecnie posługuje jako organista i dyrygent chóru w parafii p.w. św. Maurycego we Wrocławiu. Jest również pedagogiem w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II stopnia im. Henryka Melcera w Kaliszu, gdzie prowadzi klasę organów oraz zajęcia z improwizacji organowej. W latach 2011-2017 pełnił funkcję wicedyrektora Metropolitalnego Studium Organistowskiego we Wrocławiu. Artysta w swoim dorobku posiada płytę CD z muzyką organową i wokalną, którą nagrał w 2013 roku wspólnie z sopranistką Joanną Zawartko-Kołodziej. 

Zobacz także: