VII Międzynarodowy Festiwal Wokalno-Organowy | Monika Gruszczyńska – sopran, Michal Novenko – organy

Więcej

6 września 2020 19:00

VII Międzynarodowy Festiwal Wokalno – Organowy jest jednym z najważniejszych corocznych wydarzeń artystycznych odbywających się na terenie Jelcza-Laskowic. Z każdym rokiem koncerty gromadzą coraz większe rzesze miłośników, a wśród nich zarówno profesjonalistów, jak i amatorów muzyki. Bogaty repertuar, współbrzmienie organów połączone z różnorodnymi instrumentami oraz śpiewem solistów lub zespołów wokalno-instrumentalnych są elementami charakterystycznymi dla naszego festiwalu. Koncerty udowodnią, że organy nie służą bowiem jedynie oprawie liturgicznej, lecz stanowią wszechstronny instrument, a muzyka organowa z powodzeniem rozwija się współcześnie.

W tym roku będzie to prawdziwa różnorodność stylów, muzycznych emocji, obsady. Będziemy mieli okazję wysłuchać koncertu „Poznańskich Słowików” Chóru Chłopięcego i Męskiego Filharmonii Poznańskiej  – muzycznego ambasadora polskiej kultury na świecie. Przekonamy się,  jak pięknie mogą zabrzmieć organy z kwartetem smyczkowym w wykonaniu Kwartetu Smyczkowego Evviva L’arte, który przeniesie nas w podróż do świata dzięków i emocjonalnych wrażeń. Bez wątpienia wielkim wydarzeniem będą recitale organowe wspaniałych artystów z Francji i Czech: Michała Novenko oraz Henriego Ormiéresa.  Mamy nadzieję, że zaproponowany program będzie dla Państwa źródłem wielu zachwytów i wzruszeń.

Koncert 6 września 2020, godz. 19.00: Monika Gruszczyńska – sopran, Michal Novenko (Czechy) – organy

Monika Gruszczyńska – sopranistka

Rodowita Wrocławianka, która z wynikiem bardzo dobrym ukończyła studia na Wydziale Wokalno–Aktorskim w Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Finalistka Ogólnopolskiego Konkursu Muzycznego im. Karola Kurpińskiego. W swojej karierze artystycznej wystąpiła na wielu znanych i renomowanych festiwalach, m.in. Międzynarodowym Festiwalu „Wratislavia Cantans”,  Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Wiedeńskiej i Festiwalu Operetkowym w Ciechocinku. Będąc studentką,  w maju 1999 r. zadebiutowała na scenie Teatru Muzycznego – Operetki Wrocławskiej, śpiewając w spektaklu Emmericha Kalmana – „Księżniczka Czardasza”. Śpiewała z wybitnościami muzyki operowej i rozrywkowej. Współpracuje z wieloma dyrygentami a także orkiestrami filharmonii polskich. Ma na swoim koncie koncerty w Niemczech, Austrii,  Belgii,  Anglii,  Szwajcarii,  Francji, Hiszpanii i Watykanie.

 

Michał Novenko – organista

Studiował w Konserwatorium Praskim oraz w Akademii Muzyki i Sztuki w Pradze, zdobywając dyplomy z gry na organach, kompozycji, dyrygentury i teorii muzyki. Otrzymał liczne nagrody w dziedzinie improwizacji organowej i kompozycji. Brał udział w kursach mistrzowskich J. Guillou (Paryż), H. Rillinga i F. Donatoniego. Jest profesorem w Konserwatorium Praskim i prowadził międzynarodowe kursy mistrzowskie w USA, Wielkiej Brytanii, Francji, Afryce Południowej. Wielokrotnie brał udział na festiwalach organowych w Polsce. Jest również jurorem konkursów organowych. Dokonał wielu nagrań płytowych, radiowych i telewizyjnych, prezentując ponad 120 różnych organów i propagując zabytkowe instrumenty.

Już kolejny rok o dobór artystów zaproszonych do wzięcia udziału w wydarzeniu, a także wysoką wartość artystyczną całego wydarzenia zadbali dyrektorowie artystyczni Jan Drozdowicz – organmistrz, członek Światowej Federacji Budowniczych Organów oraz Łukasz Romanek – muzyk, pedagog, wicedyrektor Metropolitalnego Studium Organistowskiego we Wrocławiu.

Kościół pw. Św. M.M. Kolbego wyposażony jest w wysokiej klasy trzydziestodwugłosowe organy. Dzięki temu instrumentowi podczas każdego odbywającego się tam koncertu prezentowane jest pełne spektrum walorów, pozwalające słuchaczom na głębokie przeżywanie muzyki.