Kosmiczne wakacje z Centrum Kultury

 

„Kosmiczne wakacje”  2019
Harmonogram zajęć wakacyjnych w Centrum Kultury w Jelczu-Laskowicach

Program letnich warsztatów artystycznych zakłada zajęcia mające na celu rozwój artystyczny dzieci oraz zapewnienie im możliwości kreatywnego spędzania wolnego czasu. Oferta skierowana jest dla dzieci i młodzieży w wieku 6-19 lat.            

22 lipca 2019 r. (poniedziałek) – warsztaty druku 3D

I gr. dzieci 6-9 lat – godz. 9:00-10:30

II gr. dzieci 9-12 lat – 10:45-13:15

III gr. dzieci +12 – 13:30-17:00

Koszt: 20 zł/warsztat

Instruktor: Printerspace – kilkuletnie doświadczenie w branży druku 3D, kilkadziesiąt rozebranych i uratowanych drukarek, kilkaset szpul przedrukowanych filamentów, kilka tysięcy wydruków i kilkanaście tysięcy godzin pracy maszyn.

23 lipca 2019 r. (wtorek) – warsztaty druku 3D

I gr. dzieci 6-9 lat – godz. 9:00-10:30

II gr. dzieci 9-12 lat – 10:45-13:15

III gr. dzieci +12 – 13:30-17:00

Koszt: 20 zł/warsztat

Instruktor: Printerspace – kilkuletnie doświadczenie w branży druku 3D, kilkadziesiąt rozebranych i uratowanych drukarek, kilkaset szpul przedrukowanych filamentów, kilka tysięcy wydruków i kilkanaście tysięcy godzin pracy maszyn.

24 lipca 2019 r. (środa)

Dzień Apollo 11. Warsztaty astronomiczne 

I gr. – godz. 10:00-12:00, koszt: 20 zł

II gr. – godz. 12:15-14:15, koszt: 20 zł

W programie: wirtualna wycieczka po Księżycu (interaktywny globus wykorzystujący potencjał smartfonów), sterowanie łazikiem księżycowym, zabawa edukacyjna z teleskopem (obserwacja Słońca w ciągu dnia), poznawanie kosmicznych skał (meteorytów).

Prowadzący: Astrohunters – pasjonaci, popularyzatorzy astronomii. Opowiadają o pięknie Wszechświata i wspaniałości nocnego nieba. Prowadzą liczne warsztaty w domach kultury.

Łazik Marsjański – budowanie z klocków Lego

I gr. – godz. 10:00-12:00, koszt: 20 zł

II gr. – godz. 12:15-14:15, koszt: 20 zł

Skoro Mars ma szanse być skolonizowany przez człowieka, ale nadal wymaga wielu badań, pokusimy się na warsztatach o stworzenie łazika marsjańskiego, który będzie miał za zadanie zwiedzić sąsiednią planetę, zanim się sami na nią wybierzemy!

Prowadzący: firma Mały Inżynier 

17.30 – „Cuda kosmosu” – program familijny dla rodziców z dziećmi – wstęp wolny!

Seans filmowy pt. „Cuda Kosmosu”, panel dyskusyjny z pytaniami, prezentacja sprzętu do obserwacji nieba, porady jak obserwować niebo smartfonem (spotkanie odbędzie się w sali kameralnej Centrum Kultury). Prowadzący: Astrohunters 

25 lipca 2019 r. (czwartek) 

Kosmiczne rakiety i gwiezdny pył – warsztaty z eksperymentów

I gr. – godz. 10:00-12:00, koszt: 20 zł

II gr. – godz. 12:15-14:15, koszt: 20 zł

Odrzutowa rakieta z balonów zabierze nas na marsa, gdzie będzie można doglądać eksplozji wulkanu. A gdy nastąpi już eksplozja rozpocznie się galaktyczny turniej o zielone czułki. Będziemy również badać kosmiczne substancje i zbierać kosmiczny pył.

Prowadzący: firma Mały Inżynier 

Warsztaty plastyczne „Kosmiczne jaja” – instruktor: Sylwia Olszewska-Tracz

I gr. – godz. 10:00-12:00, koszt: 20 zł

II gr. – godz. 12:15-14:15, koszt: 20 zł

25 lipca 2019, godz. 17.00 – spektakl Teatru Małe Mi pt. „Księżycowe Opowieści”

sala 02, wstęp wolny, dzieci od lat 3

„Małe Mi” to wierny tradycji wędrownych opowiadaczy autorski teatr lalek Sławy Tarkowskiej, dyplomowanej bajkoterapeutki. W spektaklach prezentuje różne formy animacji, żywego planu oraz piękną, bogatą scenografię. Wykorzystuje sztukę opowiadania, ruch sceniczny i muzykę graną oraz śpiewaną na żywo.  Na „Księżycowe opowieści” składa się kilka historii, bajek filozoficznych, mądrości z różnych stron świata. Jest tu bajka afrykańska, żydowska, dwie opowieści zaczerpnięte z mitologii indiańskiej i historia z dalekiego Nepalu. Każda zilustrowana przepiękną scenografią i lalkami. Spektakl zadaje uniwersalne pytania i jednocześnie w mądry, zabawny, ciepły, przystępny dla najmłodszych widzów sposób – odpowiada na nie.

  

26 lipca 2019 r. (piątek) – Kino Sferyczne – seanse filmowe w sali kameralnej MGCK

10.00 -„Kosmiczna Przygoda Cocomong’a” (2-4 lat) 25 min

11.00 -„Polaris. Tajemnica nocy polarnej” (5-9 lat) 35 min

12.00 -„Tajemnice grawitacji – śladami Alberta Einsteina” (10-12 lat) 55 min

13.30 -„Narodziny życia” (13-19 lat) 30 min + „Astronauta” (13-19 lat) 30 min

Koszt: 10 zł BILETY DO KUPIENIA W SEKRETARIACIE CENTRUM KULTURY POKÓJ NR 21

Opisy filmów:

„Kosmiczna Przygoda Cocomong’a” (2-4 lat) 25 min

Cocomong to ciekawska, figlarna małpka, która marzy o przeżyciu niezwykłej przygody. Cocomong interesuje się astronomią i podróżami w przestrzeni kosmicznej, jednak do tej pory zna to zagadnienie tylko z książek i marzy o tym, żeby naprawdę podróżować w kosmosie. Aż tu nagle pewnego razu, zupełnie znikąd pojawia się Halley, kosmita pochodzący z Tytana – jednego z księżyców Saturna. Halley musiał lądować awaryjnie, aby ocalić ostatni gwiezdny klejnot. Jego rodzice zostali porwani przez złego Króla Wirusów, który pragnie zdobyć wszystkie gwiezdne klejnoty, aby opanować wszechświat, gdy zostaną one połączone. Halley potrzebuje pomocy Cocomonga i jego przyjaciół, aby uratować swoich rodziców i odzyskać gwiezdne klejnoty. Jednak Tytan jest dalej niż Mars i Jowisz, znajduje się bliżej Saturna. Czy nasi ratownicy będą w stanie pokonać całą drogę bezpiecznie? „Nigdy się nie dowiemy, dopóki nie wyruszymy!”, mówi Cocomong, rozpoczynając swoją przygodę w kosmosie.

„Polaris. Tajemnica nocy polarnej” (5-9 lat) 35 min

James, pingwin podróżujący od bieguna południowego, oraz Vladimir, uroczy miś z bieguna północnego, poznali się na Morzu Arktycznym. Rozmawiali o swoich miejscach zamieszkania, obserwowali gwiazdy i zastanawiali się dlaczego noc jest tak długa na obu biegunach Ziemi. Nowicjusze astronomii zaprzyjaźnili się i wspólnie próbowali rozwikłać tę tajemnicę poprzez obserwację i logikę. Dzięki surowości Jamesa oraz genialnej pomysłowości Vladimira, ich naukowe przygody sprawiły że zbudowali obserwatorium, a później własny statek kosmiczny. Podczas podróży, która zaprowadziła ich aż do Marsa oraz Saturna, znaleźli odpowiedzi i odkryli, że planety pozornie tak różne, mają jednocześnie wiele wspólnego.

„Tajemnice grawitacji – śladami Alberta Einsteina” (10-12 lat) 55 min

„Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzyponieważ wiedza jest ograniczona” – Albert Einstein. Dlaczego rzeczy spadają na ziemię bez magii? Dwunastoletni Luke jest bystrym i pomysłowym chłopcem, który uwielbia swoją latającą deskorolkę, często również marzy o byciu magikiem o pseudonimie „Limbradur” i wkraczaniu w inne światy. Jego idolem jest Albert Einstein, a Luke jest zafascynowany nauką i wszechświatem, znacznie bardziej niż nudnymi magicznymi zaklęciami. Interesują go gwiazdy, wszechświat i prawa natury. Pewnej nocy zakrada się do Muzeum Alberta Einsteina, gdzie poznaje ALBYX3. Jest to mały, sprytny i raczej dziwny robot, który wie wszystko o Albercie Einsteinie i jego teoriach. ALBY zabiera Luke’a w magiczną podróż w czasie i przestrzeni. Opowiada ekscytującą historię, podczas której wyjaśnia główne zasady tajemniczej siły jaką jest grawitacja. Dla dociekliwego i żądnego przygód LIMBRADURA jest to niesamowite przeżycie, podczas którego Alby umożliwia mu dogłębne poznanie i zrozumienie fascynujących teorii Einsteina.

„Narodziny życia” (13-19 lat) 30 min

Pochodzenie życia kojarzy się z bardzo ważnymi zagadnieniami nauk przyrodniczych. Jak dotąd nikt dokładnie nie wie jak ono powstało, a nasz film pomoże zanurzyć się w poszukiwaniach tej odpowiedzi. Przedstawia on cykl formowania gwiazd, galaktyk oraz układu słonecznego w porządku chronologicznym. Podczas seansu usłyszycie Państwo o wielkiej klęsce, która spowodowała zaniknięcie wielu gatunków oraz poszukiwanie życia prymitywnego. Film sferyczny ,,Narodziny życia‘‘ jest prawdziwą, inspirującą podróżą w czasie, bo właśnie przeszłości zawdzięczamy to, że nauka robi swój największy krok właśnie TERAZ.

„Astronauta” (13-19 lat) 30 min

Badania kosmosu są jednym z największych pragnień ludzkości, które udało się zrealizować. Co musimy zrobić, aby zostać częścią tej niesamowitej podróży? Co Ty musisz zrobić, żeby zostać astronautą? Film „Astronauta“, zapozna Cię z poszczególnymi doznaniami lecącego w kosmos człowieka. Pozwoli zobaczyć, jakie zmiany zachodzą w ludzkim ciele podczas lotu w kosmos, co dzieje się na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, a także jakie niebezpieczeństwach czyhają w przestrzeni kosmicznej. Będziesz miał wyjątkową możliwość uczestnictwa w tej niezwykłej podróży.

Ponadto wakacyjna oferta Centrum Kultury obejmuje warsztaty malarskie „Mistrz i uczeń” w ramach II Ogólnopolskiego Pleneru Malarskiego „Chwałowickie impresje”.

wtorek /  16.07 / godz. 10:00 – 14:00       

warsztaty dla dzieci w wieku 6-12 lat – „Lekcja malarstwa” – praca w plenerze przy MGCK Jelcz-Laskowice, ul. Oławska 46, koszt: 20 zł

środa /  17.07  / godz. 10:00 – 14:00

warsztaty dla młodzieży w wieku powyżej 12 lat – „Lekcja malarstwa” – praca w plenerze przy MGCK Jelcz-Laskowice, ul. Oławska 46, koszt: 20 zł

piątek / 19.07

godz. 17:00wernisaż w sali kameralnej Centrum Kultury, ul. Oławska 46, Jelcz-Laskowice

Podsumowanie pleneru, aukcja prac dzieci, wieczór muzyczny.

Koncepcja pleneru malarskiego zakłada udział 15 artystów-malarzy: 10 profesjonalistów z całej Polski oraz 5 amatorów z Gminy Jelcz-Laskowice.

Program pleneru zakłada wymianę doświadczeń między artystami i warsztaty z profesjonalistami dla młodych adeptów malarstwa (dzieci, młodzież z Gminy Jelcz-Laskowice). Na zakończenie zostanie zorganizowany wernisaż wystawy w holu Centrum Sportu i Rekreacji. Plener zostanie zorganizowany we współpracy z chwałowickimi artystami – Elżbietą  i Waldemarem Czech (absolwenci Wydziału Plastycznego obecnej Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie) oraz ze Stowarzyszeniem Na Rzecz Rozwoju i Integracji Chwałowic. Celem pleneru jest rozwijanie wyobraźni twórczej, wymiana doświadczeń artystycznych i technicznych, pragnienie uzyskania dzieł malarskich inspirowanych przyrodą, zabytkami, architekturą i życiem mieszkańców obszaru gminy Jelcz-Laskowice, a także możliwość konfrontacji postaw twórczych i warsztatu, integracja środowisk twórczych, rozwój kultury, propagowanie idei tolerancji i pluralizmu kulturowego.

Termin pleneru: 10-19 lipca 2019, Chwałowice, ul. Szkolna 61.

Zobacz także: