Etno Brzmienia – Muzyka Świata | koncert AfroTuba & Jalikebba Kuyateh

Więcej

21 sierpnia 2020 20:00

„Etno Brzmienia – Muzyka Świata”  to nowa propozycja MGCK letnich koncertów plenerowych. Zaprosiliśmy zespoły grające muzykę płynącą z różnych zakątków świata, m.in. kumbię, muzykę afrykańską, latynoamerykańską, flamenco. Na scenie, oprócz rodzimych muzyków, będzie można zobaczyć m.in. Kubańczyków, Hiszpanów, Francuzów, Austriaków oraz Afrykanów.

Program koncertów:
– 14 sierpnia 2020 (piątek) o godz. 20:00 – Kumbia Mać
– 21 sierpnia 2020 (piątek) o godz. 20:00 – AfroTuba
– 28 sierpnia 2020 (piątek) o godz. 20:00 – Los Duendes

Koncertom towarzyszyć będzie rozmaite instrumentarium. Usłyszymy m.in. harfę afrykańską, balafony, kongi, cajón.

Wstęp na koncerty jest bezpłatny. Należy pobrać wejściówkę dostępną na stronie http://mgck-jl.pl/bilety/. Ilość miejsc ograniczona.

21 sierpnia 2020 o godz. 20:00, zagra AfroTuba. Zespół ten powstał pod koniec 2014 roku z inicjatywy duetu Balafon Brothers we Wrocławiu. Jest owocem ich długoletniej znajomości oraz przeróżnych korelacji z wrocławskimi muzykami. Ich muzyka to fuzja różnych gatunków, a nazywają ją etno-fusion. Sekcja rytmiczna czerpie inspiracje z rytmów i pieśni griotów z Afryki Zachodniej, które zgromadzili podczas podróży po Czarnym Lądzie i Europie. Sekcja dęta zaś ze Słowiańszczyzny, Bałkanów, Ameryki Łacińskiej i muzyki nowoczesnej. Różnorodne punkty odniesienia oddaje energetyczna i zróżnicowana formuła muzyczna autorskich kompozycji. AfroTuba zabiera w muzyczną podróż po zakamarkach globu, szerzy ideę pokoju na nim, propaguje jedność i serdeczność.Występ uświetni międzynarodowej sławy Griot z Gambii w Afryce Zachodniej: Jalikebba Kuyateh. Grioci od setek lat zajmują się muzyką, są strażnikami tradycji, powiernikami i opowiadaczami historii. Muzyk gra na korze (harfie afrykańskiej) – instrumencie zrobionym z tykwy powleczonej skórą oraz drewna. Wg etnologów powstała w Gambii około XVI wieku.

Jalikebba Kuyateh – urodził się i wychował w muzycznej rodzinie Griotów w Gambii, a od 11 lat grywa koncerty na europejskim kontynencie. Dynamiczny styl z którego wywodzi się muzyk nazwano Afromandeng. Swoją grą na korze oraz donośnym śpiewem porusza tłumy i inspiruje producentów muzycznych.