Dożynki Gminne w Kopalinie

W sobotę 31 sierpnia 2019 zapraszamy na Dożynki Gminne, które odbędą się na boisku przy ul. Leśnej w Kopalinie. 

Dożynki są od wieków zakorzenionym w polskiej kulturze świętem plonów, wyrazem wdzięczności za hojność natury na zakończenie żniw i prac polowych. Tegorocznym gospodarzem dożynek gminnych jest sołectwo Kopalina. 

Impreza składa się z części oficjalnej i artystycznej. Tradycyjnie ulicami wsi przejdzie barwny korowód dożynkowy w towarzystwie zaproszonych gości oraz kapeli ludowej. Zgodnie ze zwyczajem, odbędzie się msza święta dziękczynna za plony, w której wezmą udział władze samorządowe, mieszkańcy oraz goście. Po mszy nastąpi przekazanie chleba dożynkowego przez starostów uroczystości na ręce burmistrza oraz poświęcenie wieńców dożynkowych.

Ramowy program imprezy:

13.30 – przemarsz korowodu dożynkowego ze skrzyżowania ul. Głównej z ul. Leśną w Kopalinie

14.00 – msza dziękczynna za plony

15.00 – ceremoniał dożynkowy w wykonaniu zespołu ludowego „Świtezianie”

15.30 – występ zespołu folklorystycznego „Furmani” z Legnicy

16.00 – Teatr Pana O. – rodzinny program dożynkowy (animacje dla dzieci)

16.30 – występ zespołu „Leśne Echo” z Brzegu

17.30 – występ zespołu „A’propos” z Kopaliny

18.00 – koncert Agaty Sobocińskiej

20.00 – gwiazda wieczoru – Krzysztof K.A.S.A. Kasowski z zespołem i tancerkami  

Ponadto będzie można podziwiać rękodzieło i posmakować plonów oraz produktów lokalnych.  

W konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy wystartują niemal wszystkie sołectwa. Konkursowe wieńce oceniane będą przez komisję, która – kierując się przyjętymi kryteriami – zwróci uwagę na walory estetyczne i bogactwo użytych materiałów (kłosy, owoce, warzywa, kwiaty, zioła). Zwycięski wieniec weźmie udział w konkursie na szczeblu powiatowym, a następnie wojewódzkim. Organizatorzy przewidują także konkurs na najpiękniejszą dekorację posesji, w którym do wygrania są atrakcyjne nagrody. Konkurs ten jest dedykowany mieszańcom Kopaliny. 

W części artystycznej imprezy wystąpią zespoły: 

„Furmani”

Zespół folklorystyczny „Furmani” powstał po to, aby przekazywać swoją pasję innym. Pielęgnuje polską kulturę i tradycje narodowe poprzez taniec i śpiew w najpiękniejszym wydaniu. Dzieli się swoim zamiłowaniem, łącząc je z nauką i rozwojem artystycznym najmłodszych. W trakcie wykonań scenicznych uwrażliwia odbiorców na piękno polskiej kultury ludowej.

Chłopaki jak maki, dziewczyny jak maliny i ich tajna broń – najmłodsi. Pełni pomysłów, zaangażowania i chęci tworzenia czegoś, co przyniesie radość nie tylko nam ale i wszystkim wkoło. Jest ich czterdziestka. Każdy inny, każdy w swoim rodzaju, ale razem tworzą wyjątkową całość.

„Świtezianie” 

 

Zespół działa przy Miejsko-Gminnego Centrum Kultury w Jelczu-Laskowicach. Obecnie tworzy go 18 osób: 10 pań, 6 panów i 2 dzieci. Wszyscy występują w tradycyjnych dolnośląskich strojach ludowych. Członkowie zespołu śpiewają i grają na akordeonie, skrzypcach, bębnie i dwóch gitarach. W swoim repertuarze posiadają pieśni ludowe i biesiadne. Zespół wydał dwie płyty.

Swoimi występami uświetniają wiele imprez okolicznościowych. Uczestniczyli w wielu przeglądach wojewódzkich i ogólnopolskich, m.in.: Dolnośląskim Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych im. ks. Jana Dzierżonia w Wojsławicach, Dolnośląskim Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych w Piotrowicach, Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika w Będzinie, Festiwalu Tradycji Dolnego Śląska (jesienią 2013 roku w Operze Wrocławskiej), Międzygminnym Przeglądzie Grup Kolędniczych „Pastorałka” w Oleśnicy, czy w Przeglądzie Ludowych Zespołów Śpiewaczych „Śpiewanie nad wodą” w Mietkowie, podczas których uzyskali wiele nagród i wyróżnień. Zespół koncertował także na Ukrainie.

Z okazji 30-lecia nadania praw miejskich Jelczu-Laskowicom, zespół „Świtezianie” został odznaczony przez burmistrza Bogdana Szczęśniaka statuetką Lwa Jelcza-Laskowic w kategorii Kultura. W 2017 zespół uzyskał I nagrodę Starosty Powiatu Oławskiego na V Przeglądzie Zespołów Ludowych „Biskupicki Złoty Kłos” w Biskupicach Oławskich, a najmłodszy chłopiec z zespołu – wyróżnienie. W 2019 zespół zdobył nagrodę główną. Ponadto zespół gościł na antenie Radia Wrocław w notowaniu „Listy Przebojów Ludowych” – programie prezentującym dolnośląskie zespoły ludowe, ukazującym społeczno-muzyczną aktywność ludzi i zaznaczający wyjątkowość Dolnego Śląska na tle innych regionów Polski. W czerwcu 2019 zespół zdobył I miejsce na VI Festiwalu Kultury Ludowej w Wilkowie.

„Teatr Pana O.” – rodzinny program dożynkowy

Animacje taneczne, quizy, rozmowy kulinarne nawiązujące do okresu dożynkowego, znane hity i zabawy, w których wystąpią: Pani Dożynkowa, Chochoł, Kucharz Oliwier, Bocian, Strach na Wróble, Reksio. 

„Leśne Echo”

Zespół w swoim repertuarze posiada piosenki ludowe, biesiadne, kresowe oraz okolicznościowe, w tym sakralne i patriotyczne. Polską muzykę i śpiew prezentował w krajach Europy Wschodniej koncertując na Litwie i Ukrainie. Jest zdobywcą wielu nagród i wyróżnień na przeglądach amatorskiej twórczości artystycznej. Największe sukcesy odnosił w popularyzacji piosenki kresowej. To trzykrotny laureat Wojewódzkiego Przeglądu Piosenki Kresowej organizowanego przez Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Łosiowie na Opolszczyźnie. To wiodący zespół artystyczny Międzynarodowego Spotkania Miłośników Ziemi Wołyńskiej i Kresów Wschodnich. 

„A’propos”

Zespół rodzinny „A’propos” reprezentują Jolanta i Zbigniew Prażmowie. Są małżeństwem, grającym muzykę taneczną, rozrywkową oraz covery na żywo z własną aranżacją.

Zespół rozpoczął swoją działalność w latach 80-tych. Przez ostatnie lata muzykował pod patronatem wrocławskiego MOPS-u (Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej) na wieczorkach tanecznych dla seniorów. Dodatkowo, przez 5 lat grał z ramienia Fundacji dla Dobrych Dzieł na sobotnich wieczorkach i imprezach okolicznościowych. Państwo Prażmowie byli również uczestnikami w Ogólnopolskim Przeglądzie Rodzin Muzykujących organizowanym w 2014 roku.

Muzyka jest ich pasją oraz hobby na długie, ciepłe wieczory. Nigdy nie zrezygnują z muzykowania, dopóki choć jedna osoba będzie zainteresowana słuchaniem ich utworów.

Agata Sobocińska 

Autorka tekstów, wykonująca szeroko pojętą muzykę popową. Ma na swoim koncie debiutancki album Już na zawsze, który ukazał się na rynku wiosną 2017 roku. Singiel pod tym samym tytułem pojawił się na antenach ogólnopolskich stacji radiowych, a teledysk do niego liczy ponad milion odtworzeń w serwisie YouTube.

Konsekwentnie buduje swoją karierę na polskiej scenie muzycznej, podbijając serca fanów z każdym kolejnym opublikowanym utworem. Jej koncerty – to pełna energii i pozytywnych emocji mieszkanka popu i elektroniki. Podczas występów towarzyszy jej zespół w składzie: Tomasz Biniek (gitara), Robert Zduńczyk (bas) i Mirosław Browarny (perkusja).

Z początkiem 2019 roku we współpracy z jednym z najbardziej cenionych polskich producentów – Piotrem Siejką – przygotowała nowy singiel, pt. „Znikam stąd”. Jest to dynamiczna, nowoczesna produkcja, której charakterystyczne, energetyczne brzmienie wpada w ucho już po pierwszym odsłuchaniu.

K.A.S.A. z zespołem i tancerkami – gwiazda wieczoru

Krzysztof K.A.S.A. Kasowski – wokalista, autor, kompozytor, aranżer oraz producent więszości swoich nagrań oraz wideoklipów. Sprzedał łącznie ponad pół miliona płyt i zagrał blisko tysiąc koncertów w Polsce oraz w USA, Kanadzie, Niemczech, Irlandii oraz Australii. Znany z takich przebojów jak Piękniejsza, Maczo,  Dżu-Dżu (Ja wierzę, że) Każdy Lubi Boogie, Seks i Kasa, Smak 80tych lat czy Powiedz Gdzie Jesteś. Jako pierwszy w Polsce samplował polskie nagrania z lat 80 tych (Kasa i Sex Maryli Rodowicz) oraz przeszczepił na nasz grunt takie gatunki jak raggamuffin (Reklama, Kasanova) czy merengue (Maczo) Jako jedyny inspiruje się takimi stylami muzycznymi jak soukous, soca, reggaeton, zouk, kizomba, bachata czy mazouk. Współpracował z Marylą Rodowicz, Andrzejem Piasecznym, Kasią Klich i Funky Filonem. W nagraniach i koncertach towarzyszyli mu muzycy z Kuby, Meksyku i Senegalu: Mariachi los Amigos, Rei Ceballo, Tony Junior, Mamadou Diouf, Pako Sarr – a także wybitni polscy muzycy jak Filip Sojka (Kayah, Edyta Górniak, Rafał Brzozowski), Robert Cichy (Ania Dąbrowska), Włodzimierz Kiniorski (Izrael) czy Wojciech Wójcicki (De Mono

Zobacz także: