27. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

27 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się 13 stycznia 2019 roku. Jego celem jest zakup nowoczesnego sprzętu medycznego dla specjalistycznych szpitali dziecięcych. W placówkach tego typu szczególnie ważne jest nowoczesne wyposażenie, dające możliwość diagnozy i leczenia najtrudniejszych przypadków.

To największa w naszym kraju zbiórka publiczna, organizowana przez Fundację WOŚP. Blisko 120 tysięcy wolontariuszy z Polski zbiera pieniądze, rozliczane następnie w około 1600 sztabach. Imprezie, obok aukcji, towarzyszą rozgrywki sportowe, pokazy, koncerty i światełko do nieba. W Jelczu-Laskowicach akcję wspiera rokrocznie około 45 wolontariuszy. Podczas ostatniego finału w Jelczu-Laskowicach zebraliśmy ponad 40 000 zł.

Tegorocznym organizatorem 27 Finału WOŚP w Jelczu-Laskowicach jest Stowarzyszenie Młodzieżowe Centrum Pomocy oraz Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Centrum Sportu i Rekreacji.

W Jelczu-Laskowicach zaczynamy grać już w sobotę 12 stycznia (w programie rozgrywki sportowe organizowane przez Centrum Sportu i Rekreacji, m.in. zumba, mecze siatkarskie i mecz charytatywny Samorządowcy vs. WOŚP).

Na dobre rozpoczniemy WOŚP-owe granie w niedzielę 13 stycznia. Szczegółowy program imprezy:

od godz. 13.00 – poczęstunek od lokalnych sołectw

13.00 – Przedszkole Publiczne nr 2 – jasełka

13.30 – animacje dla dzieci „Trele morele” 

14.00 –  występ zespołu ludowego „Świtezianie”

15.00 – występ chóru Akademii Złotego Wieku „Viva la musica” i młodzieżowego chóru „Canzonetta”

16.00 – koncert zespołu MarVikal 

17.00 – licytacje

18.00 – koncert Martyny Jakubowicz

19.00 – licytacje

20.00 – koncert zespołu AKURAT

Światełko do nieba (pokaz sztucznych ogni po koncercie Akurat)

Dodatkowo: malowanie twarzy, pokazy strażackie i licytacje między koncertami. Wylicytować będzie można m.in. weekend z Toyotą, japońskie herbaty, voucher na naukę języka angielskiego, voucher na organizację urodzin dla dzieci, plakat koncertu zespołu Kombii z podpisami muzyków, płyty CD (Big Cyc, Kapela Timingeriu, Enej), czapeczki, smycze i książkę „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego nadesłaną od Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Od godz. 13.00 czekać będzie na Państwa słodki poczęstunek przygotowany przez Koła Gospodyń Wiejskich z lokalnych sołectw. Występy na scenie rozpoczniemy od lokalnych zespołów. Jako pierwsi, z repertuarem jasełkowym, zaprezentują się dzieci z Przedszkola Publicznego nr 2 w Jelczu-Laskowicach. Atrakcje dla najmłodszych będą kontynuowali animatorzy z firmy „Trele morele”.

W dalszej kolejności wystąpi zespół ludowy „Świtezianie” i chór Akademii Złotego Wieku „Viva la musica” działający przy M-GCK oraz chór „Canzonetta” z Minkowic Oławskich.

Lokalnym zespołem będzie także MarVikal. Będzie to ich debiut na jelczańskiej scenie, choć nieraz koncertowali w regionie, m.in. na festiwalu „Rockowa Żórawina”. Obecny skład zespołu to 3 gitary, bas, perkusja i wokal wraz z ukulele. Warto wspomnieć że zespół uczestniczył również w ostatnim finale WOŚP na rynku w Oławie. Opiekunem zespołu jest Dariusz Gadziński – muzyk oraz wieloletni technik obsługi sceny i dźwięku.

Kolejnym artystą podczas tegorocznego finału WOŚP będzie Martyna Jakubowicz. To jedyna w swoim rodzaju wokalistka i songwriterka, obdarzona charyzmą i charakterystycznym głosem, który sprawia, że jej ballady, łączące wpływy folku, bluesa i rocka, należą do najbardziej rozpoznawalnych pośród kanonu polskiej muzyki rozrywkowej. Jest mistrzynią tworzenia nastroju. Jej najbardziej rozpoznawalny utwór to „W domach z betonu”.

Na swoim koncie ma aż piętnaście albumów, które znalazły uznanie nie tylko wśród szerokiej publiczności, ale również zostały docenione przez zagraniczną prasę (recenzje w „Rolling Stone” i „Guitar Player”)  i krajową branżę muzyczną (nominacje do nagrody „Fryderyk” w 1995 i 2011 r).

W marcu 2016 roku, do sklepów trafił najnowy album Artystki – „Prosta Piosenka”. Jest to pierwsza od sześciu lat płyta autorska. Materiał został zrealizowany z udziałem min. Wojciecha Waglewskiego, Korteza i Jana Smoczyńskiego.  Single z tej płyty „Mój czas ucieka” i „Wielka Słabość” , osiągnęły wysokie notowania na Liscie Przebojów Programu Trzeciego.

Album „Prosta Piosenka” został doceniony zarówno przez media, jak i branżę muzyczną. Artystka otrzymała nagrodę Programu Trzeciego Polskiego Radia – Mateusz 2016 i nagrodę Fryderyk 2017 za „Album Roku w kategorii: Muzyka Korzeni” .

18.05.2018 do sklepów trafił album „Zwykły Włóczęga”, zawierający piosenki Boba Dylana, który otrzymał  literacką nagrodę Nobla w 2016. Dylan jest autorem i kompozytorem ponad 500 piosenek. Jego ogromny  wpływ na światową muzykę rozrywkową jest niezaprzeczalny. „Zwykły włóczęga” to 10 piosenek w 10 różnych, niekiedy zaskakujących aranżacjach.

Gwiazdą wieczoru będzie zespół „Akurat”, znany z utworów zaliczanych do czołówki polskich protest songów, m.in.: Do prostego człowieka, czy Wiej-ska, oraz  z drugiej strony – lekkie piosenki, „evergreeny” chętnie wykorzystywane przez wszelkie coverbandy grające na imprezach i weselach  jak Lubię Mówić z Tobą czy Hahahaczyk (Dyskoteka Gra).

AKURAT jest jednym z pierwszych zespołów, które zdobyły swoją pozycję bez wsparcia dużych mediów. Status gwiazdy sceny niezależnej AKURAT zdobył 3 krotnym występem na Przystanku Woodstock. Później był Jarocin, Fama, występy w 7 europejskich krajach oraz koncerty na żywo w Polskim Radio. To wszystko plus kolejne udane płyty: Prowincja, Fantasmagorie, Optymistyka, Człowiek, Akurat gra Kleyffa i jedną Kelusa, Nowy Lepszy Świat, z której pochodzi przebój Przed Snem; sprawiły, że AKURAT ze swoim energetycznym show, stał się obowiązkowym punktem programu większości Juwenaliów i częstym gościem Dni Miast.

W 2016, po czterech latach milczenia, zespół Akurat pokazał światu swoje najnowsze dzieło: płytę Nowy Lepszy Świat. Akurat zaskakuje brzmieniem, doborem instrumentów, a przede wszystkim zmianą stylistyki, do której zdążył przyzwyczaić swoich fanów.

Zobacz także: