2020 | Książka pt. „Pod wspólnym parasolem” | Współpraca z Wrocławskim Centrum Rozwoju Społecznego

Piątek 7 lutego 2020 był wielkim dniem dla wszystkich osób zgromadzonych wokół projektu społecznego „Pod wspólnym parasolem”.

Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Jelczu-Laskowicach wraz z Centrum Wolontariatu „Zielony Parasol” zostało zaproszone przez Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego na uroczystą premierę książki pt. „Pod wspólnym parasolem”. W Sali Rycerskiej Starego Ratusza we Wrocławiu odbyło się uroczyste spotkanie poświęcone twórcom, autorom i wydawcom tej publikacji.

Książka, która właśnie ujrzała światło dzienne, jest podsumowaniem warsztatów literackich, zainicjowanych, wymyślonych i prowadzonych przez Krystynę Paraszkiewicz-Pater, wrocławską aktorkę, poetkę, społecznika o wielkim sercu. Inicjatywa polegała na wielomiesięcznej pracy z wolontariuszami, bliskimi i przyjaciółmi osób z niepełnosprawnościami, osobami chorymi. Honorowy patronat nad projektem objął Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, a pod organizacyjne skrzydła wzięło go Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego na czele z Dyrektor Dorotą Feliks. Książkę wspiera także profesor Alicja Chybicka.

Dzięki pomysłodawczyni projektu – Krystynie Paraszkiewicz-Pater, w książce ukazały się wiersze osób związanych z Centrum Wolontariatu „Zielony Parasol” i Miejsko-Gminnym Centrum Kultury w Jelczu-Laskowiach. Książka jest unikalnym zbiorem 19 wierszy i 33 form prozatorskich, przedstawiających doświadczenia wolontariuszy i osób, które codziennie poświęcają swój czas innym, towarzysząc im w chorobach i przeciwnościach losu. Uroczysta premiera książki była okazją, by wszyscy twórcy mogli się wzajemnie poznać i cieszyć tym, co wypracowali wspólnie. Książka niesie w sobie ideę, że warto być wolontariuszem, pomagać i dzielić się swym doświadczeniem. 

Liczba partnerów zaangażowanych w projekt jest imponująca: artyści, wolontariusze, radni miasta Wrocławia, posłowie działający na rzecz osób niepełnosprawnych i inni. Do czytania i pracy z książką zachęcają także niekwestionowane autorytety świata wolontariatu: Anna Dymna i Jerzy Owsiak. Ich mądre słowa są na okładce tej społecznej książki. Publikacja jest wzbogacona o prace artystów z Galerii ArtBrut. Ilustracje stanowią doskonałe dopełnienie tekstów.

Olga Maria Szelc – jedna z redaktorek książki – mówiła zgromadzonym w Ratuszu gościom, że dość mamy w rzeczywistości podziałów i dobrze jest zbudować wspólnotę wokół ważnych wartości, wyrastających z przekonania i wiary, że możemy być nawzajem dla siebie wsparciem, możemy mieć dla drugiego człowieka otwarte serce i uwagę. Wrocław to miasto otwarte i gościnne. Wrocław to miasto wspólne. Cieszymy się, że możemy być jego częścią.