Teatr Polska 2019

Zapraszamy na spektakl pt. “Królowie strzelców. Sport w cieniu imperium” w wykonaniu Teatru Nowego z Zabrza w ramach programu TEATR POLSKA 2019. Przedstawienie odbędzie się w piątek 11 października o godz. 19:00 w hali Centrum Sportu i Rekreacji. Wstęp wolny – bezpłatne wejściówki są do odbioru w biurze Centrum Kultury.

Ponadto w dniu prezentacji spektaklu odbędą się bezpłatne warsztaty teatralne zgłębiające tematykę spektaklu – szczegóły wkrótce!

„Gdyby próbować jednym zdaniem ująć o czym jest przedstawienie „Królowie Strzelców”, to można by powiedzieć, że o polityce i sporcie. Chociaż może w odwrotnej kolejności, o sporcie i polityce. Tylko, to nie do końca prawda. Sport w zetknięciu z polityką ma wyjątkową moc tworzenia mitów. Tak było zawsze. Obie te dziedziny ludzkiej aktywności były ze sobą splecione, wręcz nierozerwalnie. Mowa tu oczywiście o sporcie wyczynowym, zawodowym. Sportowcy wygrywając stawali się z miejsca bohaterami narodowymi – tak było na igrzyskach rozgrywanych w starożytnej Olimpii. I nie miało znaczenia, że pojęcie narodu było wówczas zupełnie inne. Igrzyska greckie były nie tylko świętem sportowym i religijnym, były też wydarzeniem politycznym, w końcu ogłaszany był pokój olimpijski, zaprzestawano wojen. (…) Spektakl „Królowie Strzelców” to przedstawienie o polityce i sporcie, ale nie z punktu widzenia ideologii, władzy, państw. To historie ludzkie, dramaty sportowców, którzy znaleźli się w określonym czasie i określonej sytuacji politycznej, ideologicznej i ponoszą tego konsekwencje”. – Piotr Rowicki

Spektakl, którego inspiracją staje się książka Zbigniewa Rokity, jest pretekstem do rozmowy na temat nierozerwalnie ze sobą splecionych – sportu i polityki. Sportowe emocje pozwalają zarówno zawładnąć masami, jak i zostać przez nie pozbawionym władzy… To sport staje się bronią w walce o wolność. Ale równie dobrze może być on narzędziem, z pomocą którego umacnia się prestiż i siłę państw autorytarnych, imperialnych, czy totalitarnych […]

Reżyseria i opracowanie muzyczne: Piotr Ratajczak
Tekst: Piotr Rowicki, Piotr Ratajczak
Scenografia i kostiumy: Grupa Mixer
Ruch sceniczny: Aneta Jankowska, Piotr Ratajczak
Asystent reżysera: Jakub Piwowarczyk
Inspicjent/sufler: Grażyna Nowosielska

Występują: Anna Konieczna, Kasia Łacisz, Monika Kulczyk, Jakub Piwowarczyk, Mateusz Lisiecki-Waligórski, Tomasz Tywoniuk, Krzysztof Sałata

Czas trwania: 1 godz. 50 min.

Ogólnopolski program TEATR POLSKA umożliwia widzom z mniejszych miejscowości kontakt z ofertą teatrów z różnych zakątków kraju. Spektakle prezentowane w objeździe to propozycje o wysokich walorach artystycznych, skierowane do różnych grup odbiorców i różnorodne w formie.

W ramach programu teatry otrzymują dofinansowanie, by dotrzeć ze swoimi spektaklami do ośrodków, w których nie ma teatru instytucjonalnego. Inspiracją dla powstania programu były objazdy teatralne organizowane w okresie międzywojennym przez Redutę Juliusza Osterwy i Mieczysława Limanowskiego, które przybliżały mieszkańcom małych miasteczek najważniejsze osiągnięcia polskiego teatru tamtego okresu.

Program TEATR POLSKA organizowany jest od 2009 roku przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

https://teatrpolska.pl/spektakle/225-Krolowie-strzelcow-Sport-w-cieniu-imperium/

Zobacz także: