Koncert zespołu Czerwone Gitary z okazji X-lecia Akademii Złotego Wieku

Uniwersytety Trzeciego Wieku działają w Polsce od lat 70. ubiegłego stulecia. Nasza społeczność dołączyła do tego grona w lutym 2009 roku z inicjatywy Miejsko-Gminnego Centrum Kultury w Jelczu-Laskowicach. Powstała Akademia Złotego Wieku i działa do dzisiaj, stanowiąc ważny filar działalności Centrum Kultury.

Kiedy Akademia Złotego Wieku zaczynała działalność, odnotowaliśmy 30 członków. W 2019 roku w zajęciach uczestniczy około 200 osób. Jelczańska AZW cieszyła się dużym zainteresowaniem od początku swojego istnienia. Prowadzimy działalność edukacyjną w zakresie poszerzania wiedzy i umiejętności. Organizujemy głównie zajęcia warsztatowe, wykłady, zabawy integracyjne i wyjazdy do wrocławskich instytucji kultury. Można aktywnie uczestniczyć w życiu społecznym, dokształcać się, poznawać nowe dziedziny życia, czerpać satysfakcję z działań na rzecz innych, poprzez wykorzystywanie i przekazywanie własnych doświadczeń i umiejętności.

Uroczystość X-lecia Akademii Złotego Wieku w Jelczu-Laskowicach odbędzie się w CSiR w sobotę 8 czerwca 2019 od godziny 16.00. Program imprezy obejmie występy zespołów działających w Centrum Kultury (chór „Viva la musica”, grupa teatralno-kabaretowa „Bez Spiny”, zespół ludowy „Świtezianie”, Złota Grupa Wokalna), projekcję filmu o dorobku AZW, a także poczęstunek. Na tę wyjątkową okazję, Centrum Kultury zaprosiło kultowy zespół „Czerwony Gitary”, który zagra w ostatnim punkcie uroczystości, o godzinie 20.00. Wstęp na koncert jest bezpłatny dla seniorów z Akademii Złotego Wieku. Pozostałe osoby prosimy o zakup biletu w biurze M-GCK w cenie: 30 zł (normalny) / 21 zł (ulgowy dla posiadaczy Jelczańsko-Laskowickich Kart Dużej Rodziny i Seniora oraz dla dzieci poniżej 12 lat).

Informacja o zespole:

„Czerwone Gitary” powstały w 1965 roku w Gdańsku. Nazwali się „Czerwone Gitary”, bo taki był kolor gitar, na których grali. W 1965 roku wyruszyli w pierwszą trasę koncertową pod hasłem „Gramy i śpiewamy najgłośniej w Polsce”. W 1969 roku w Cannes we Francji zostały wręczone zespołowi „Trofeum Midem”. Taką samą nagrodę otrzymała na tym festiwalu również grupa „The Beatles”. W tym samym roku otrzymali nagrodę amerykańskiego magazynu „Billboard” dla najlepszego polskiego zespołu. Czerwone Gitary zostały także laureatem plebiscytu Tygodnika „Polityka” na najlepszy polski zespół XX wieku. W 2006 roku na koncercie Sali Kongresowej w Warszawie z okazji jubileuszu 40 lecia Zespołu – Czerwone Gitary otrzymały nagrodę „Marmurowego Krążka” za największą ilość sprzedanych płyt w historii polskiej fonografii. Łącznie sprzedano około 12 milionów płyt zespołu (nie licząc pirackich). 

Pomimo zmian personalnych, Czerwone Gitary wciąż cieszą się niesłabnącą popularnością. Nagrywają nowe płyty, zdobywają nagrody i proponują nowe projekty. W listopadzie 2013 roku zespół po raz pierwszy w swojej historii zagrał koncert z towarzyszeniem Wielkiej Orkiestry Gdańskich Symfoników w cyklu koncertów „Czerwone Gitary – Symfonicznie”. Miesiąc później zespół zagrał w Polskim Radiu Rzeszów swój pierwszy koncert „Czerwone Gitary – Akustycznie”. I wreszcie, w marcu 2015 roku ukazała się nowa płyta zespołu zatytułowana „Czerwone Gitary – Jeszcze raz”. Na koncercie usłyszą Państwo kilka piosenek z tej płyty.

http://czerwonegitary.pl/

Zobacz także: