Koncert familijny „Baju baju z tatarskiego kraju”

W sobotę 9 lutego 2019 o godz. 17.00 zapraszamy na koncert familijny pt. „Baju baju z tatarskiego kraju” (w sali kameralnej M-GCK). Koncert odbędzie się w ramach artystycznych ferii zimowych pt. „Z Centrum Kultury przez świat”. Wstęp wolny – bezpłatne wejściówki do odbioru w biurze Centrum Kultury. 

WSZYSTKIE WEJŚCIÓWKI ZOSTAŁY ROZDANE!

Koncert promuje audiobook pt. „Baju baju z tatarskiego kraju” zawierający bajki pochodzące m.in. z Krymu, Tatarstanu oraz Baszkirii. Utwory ukazują zmaganie dobra i zła, walkę z wewnętrznymi słabościami, piętnują chciwość, podłość, skąpstwo. Przewrotny morał, oryginale poczucie humoru to zdecydowane atuty tatarskiego bajkopisarstwa.

Płyta jest efektem spotkania trzech twórców. Polskotatarski poeta Musa Çaxarxan Czachorowski zinterpretował bajki. Jego głos – aksamitny i zarazem stanowczy, pełen pasji, aktorskiej energii – kreuje świat pełen emocji, od śmiechu do łez. Muzycy – Piotr Michałowski i Żenia Betliński – których połączyła wielka muzyczna wrażliwość, przygotowali własne autorskie kompozycje i aranżacje, inspirowane etniczną muzyką krymskotatarską, mongolską i orientalną, a także w dużej mierze muzyką współczesną z pogranicza awangardy i jazzu.

Czas trwania koncertu: 90 minut (bez przerwy) 

Musa Çaxarxan Czachorowski – głos 

dziennikarz, poeta, tłumacz, wydawca. Rzecznik prasowy MZR w RP, przedstawiciel MZR w RP na Dolny Śląsk. Redaktor naczelny kwartalnika „Przegląd Tatarski”, redaktor prowadzący „Rocznika Tatarów Polskich. Seria 2”. Założyciel i redaktor naczelny Inicjatywy Wydawniczej Çaxarxan Xucalıq. Autor trzynastu zbiorów poetyckich oraz licznych publikacji związanych z tematyką tatarską                         i muzułmańską. Wiersze drukował m.in. w „Odrze”, „Odgłosach”, „Poezji”, „Kulturze”, „AltaBaş” oraz „Życiu Tatarskim”. Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy RP. Autor i współautor książek o tematyce tatarsko-muzułmańskiej.

 

 

 

Piotr Michałowski – gitary, instrumenty perkusyjne

Absolwent kulturoznawstwa na Uniwersytecie Wrocławskim, Wrocławskiej Szkoły Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w klasie gitary Witolda Żuromskiego, dyplomowany menadżer kultury, koordynator krajowych i międzynarodowych projektów kulturalnych. Muzyczny wędrowiec i współtwórca wielu koncertujących zespołów. Studiował muzykologię na UWr. Uczestnik międzynarodowych kursów mistrzowskich gry na gitarze. Od wielu lat prowadzi działalność artystyczną, komponując muzykę teatralną m.in. dla projektów wrocławskiego Przeglądu Piosenki Aktorskiej, Teatrów: PWST, NMT, Akademia Wyobraźni, Korba i innych. Kierownik i współzałożyciel zespołu orientalnego „Ansambl Peregrinus”, z którym nagrał i wydał płytę Muzyczna Jurta – Śladami Tatarów (2011).

 

 

Żenia Betliński – kontrabas

Pochodzi z Chmielnickiego (Ukraina). Absolwent Akademii Muzycznej w Odessie (kontrabas). Przez lata 2004-2008 związany z Orkiestrą Teatru Dramy i Komedii w Odessie, Narodową Orkiestrą Symfoniczną w Odessie 2008, Orkiestrą Symfoniczną Ukraińskiego Radia i Telewizji. Od 2013 na stałe we Wrocławiu. Współpracuje z Teatrem Muzycznym Capitol, Wrocławskim Teatrem Pantomimy. Uczestniczył m.in. w projektach: Dawida Majewskiego (Batory), Natalii Lubrano, Adama Barona, Piotra Dziubka, Magdy Kumorek, Marcina Borsa.

Producent muzyczny – Piotr Michałowski

Realizacja nagrań /miks / mastering – Jacek Maciołek

 

 

Realizatorzy:

Piotr Michałowski –gitary, instrumenty perkusyjne

Żenia Betliński – kontrabas

Musa Çaxarxan Czachorowski – interpretator bajek

Barbara Pawlic-Miśkiewicz – koordynacja projektu

Magdalena Maciołek – fotografie

Agnieszka Hawałej – projekt okładki, skład

Szczegółowe informacje na temat warsztatów organizowanych podczas ferii zimowych : http://mgck-jl.pl/z-centrum-kultury-przez-swiat-ferie-2019

Zobacz także: