„Kolędy i pastorałki” – nowa płyta zespołu ludowego „Świtezianie”

Najnowsza płyta CD pt. „Kolędy i pastorałki” zespołu ludowego „Świtezianie” jest dostępna w sprzedaży w biurze MGCK w cenie 20 zł

Nowo wydany krążek zawiera 13 ścieżek dźwiękowych z najpiękniejszymi utworami bożonarodzeniowymi, m.in.:
– „Idą, idą kolędnicy”,
– „Choineczko, jodełeczko”,
– „Znów Cię spotkam na pasterce”,
– „Bosy pastuszek”
– „Od serca do ucha”
– „Szła kolęda”,
– „Gdy śliczna panna”… 

Wydawca płyty: Urząd Miasta i Gminy Jelcz-Laskowice
Realizacja nagrań: Paweł Ożga Studio
Projekt graficzny: Blancanieves
Sesja fotograficzna odbyła się w Muzeum Wsi Opolskiej.

Zespół powstał w 1985 roku, przy MGCK działa od 12 lat. Jego dorobek jest imponujący. Zespół uczestniczył w wielu przeglądach wojewódzkich i ogólnopolskich, m.in.: Dolnośląskim Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych im. ks. Jana Dzierżonia w Wojsławicach, Dolnośląskim Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych w Piotrowicach, Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika w Będzinie, Festiwalu Tradycji Dolnego Śląska w Operze Wrocławskiej, Międzygminnym Przeglądzie Grup Kolędniczych „Pastorałka” w Oleśnicy, czy w Przeglądzie Ludowych Zespołów Śpiewaczych „Śpiewanie nad wodą” w Mietkowie, podczas których uzyskali wiele nagród i wyróżnień. Zespół koncertował także na Ukrainie.

3 maja 2017 na uroczystej sesji Rady Miejskiej z okazji 30-lecia nadania praw miejskich Jelczu-Laskowicom, zespół „Świtezianie” został odznaczony przez burmistrza Bogdana Szczęśniaka statuetką Lwa Jelcza-Laskowic w kategorii Kultura.

9 czerwca 2019 zespół wygrał I nagrodę VII Przeglądzie Zespołów Ludowych „Biskupicki Złoty Kłos” w Biskupicach Oławskich.

W czerwcu 2019 zespół zdobył także I miejsce na VI Festiwalu Kultury Ludowej w Wilkowie, a w listopadzie wyróżnienie za atrakcyjność przekazu scenicznego na „Wrocławskich Kluskwickach” – I Wrocławskim Przeglądzie Chórów i Solistów w repertuarze tradycyjnym. 

Ponadto zespół gościł na antenie Radia Wrocław w notowaniu „Listy Przebojów Ludowych”.

Zobacz także: