IV koncert Międzynarodowego Festiwalu Wokalno-Organowego

W niedzielę 22 września 2019 o godz. 19.00 zapraszamy na czwarty (ostatni) koncert w ramach VI Międzynarodowego Festiwalu Organowego. Tym razem będziemy gościć rodzinny duet muzyków z Belgii: Jan Van Mol (organista) i Sarah Van Mol (sopranistka).

Dla miłośników muzyki klasycznej to już szósta edycja Międzynarodowego Festiwalu Wokalno-Organowego w Jelczu-Laskowicach. W kościele p.w. M.M. Kolbego rozbrzmiewa muzyka, dająca możliwość melomanom obcowania z królewskim instrumentem, jakim niewątpliwie są organy. Festiwal Organowy jest też okazją, by przybliżyć mieszkańcom piękno niezwykłej muzyki, pobudzić do refleksji, dać chwile wytchnienia i napełnić radością. To bez wątpienia wartościowe przedsięwzięcie artystyczne, które wpisało się na dobre w kulturalny kalendarz miasta.

Program koncertu  22 września 2019:

22 września 2019 

Jan Van Mol – organy

Sarah Van Mol – sopran

Jacques-Nicolas LEMMENS (1823 – 1874)

aus “Ecole d’orgue”: Fanfare

François-Auguste GEVAERT (1828-1908)

Salve Regina

Joseph CALLAERTS(1830 – 1901)

“Pièces” op. 20: Pastorale, Toccata

Peter BENOIT (1834-1901): Tota pulchra es, Ave Maria

Alphonse MAILLY (1833 – 1917)

Pâques Fleurie, Toccata

Flor PEETERS (1903 -1986): Speculum Vitae, Nacht, Morgen, Mittag, Abend

Jan Van Mol – organista i klawesynista oraz wirtuoz gry na fisharmonii. Był tytularnym organistą w kościele św.Pawła w Antwerpii i nauczycielem w Królewskim Konserwatorium w Antwerpii. Jako jeden z pierwszych odkrył autentyczną grę na historycznych fisharmoniach. Grał koncerty w całej Europie i na całym świecie m.in. RPA, Filipiny, Brazylia, Argentyna, Urugwaj, Japonia. W ostatnich latach, np. w katedrze św. Pawła w Londynie, Bazylice św. Klotyldy w Paryżu, Saratov Concert Hall i Selby Abbey w Zagrzebiu. Nagrał około 20 płyt CD, preferując użycie mniej znanych kompozycji organowych. Jest fundatorem i Prezydentem grupy organowej „Calcant”. Jej Celem jest promowanie kultury muzyki organowej i religijnej. Jan Van Mol otrzymał wiele nagród, jest także laureatem międzynarodowego konkursu organowego w Avila (Hiszpania). Odbył wiele podróży studyjnych w kraju i za granicą. 

Sarah Van Mol studiowała grę na fortepianie w szkole muzycznej w Schoten (Belgia), a następnie śpiew i grę na organach w artystycznym gimnazjum w Antwerpii. Odbyła profesjonalne szkolenie w Antwerpii w Królewskim Flamandzkim Konserwatorium. Późniejsze kursy mistrzowskie odbyła między innymi u Roberta Alderson, Susan Roper, Guy de Mey i Gidon Saks. Jako solistka występowała nie tylko we własnym kraju, ale także w Niemczech, we Francji, Holandii, Anglii oraz w Polsce. Posiada nagrania CD  między innymi „Tota Pulchra Es” (flamandzka muzyka z wokalnym trio Voces Aequales), płyta CD z muzyką Antonio Lotti, a także z Voces Aequales, wersetem w „Miné Orgelmuzik. Ze swoim ojcem Jan Van Mol również zrealizowała solową płytę „Le ciel a visité la terre ”. Jest profesjonalnie związana ze znakomitym Chórem „Vlaams Radio Koor” i śpiewa regularnie z zespołami takimi jak „Currende” , „Euterpe Baroque Consort” , „De Nederlandse Bachvereniging”, „Het Goeyvaerts Consort” , „Anima Eterna”.  Obecnie jest wykładowcą w Akademii Muzycznej w Lier.

Zobacz także: