V Festiwal Organowy – koncert 11 sierpnia 2018

Festiwal jest propozycją dla wszystkich chcących zakosztować wzniosłych przeżyć. Odgrywa on znaczącą rolę edukacyjną oraz społeczno-kulturową, przyczyniając się do wzrostu atrakcyjności kulturalnej regionu. Dotychczas odbyły się cztery edycje festiwalu, w trakcie których prezentowane były dzieła wielkich kompozytorów, a ich wykonawcami byli wybitni muzycy z kraju i zagranicy. W tegorocznej edycji dyrektorzy artystyczni starali się, by muzyka organowa nie była dominującą, dlatego też towarzyszą jej inne instrumenty oraz występy solistów i chóru. Na koncertach obecny będzie narrator, który wprowadzi publiczność w świat muzycznej wiedzy. Dzięki tym działaniom, muzyka organowa stanie się bardziej atrakcyjną dla tych, którzy nie obcują z nią na co dzień. Organy bowiem nie służą jedynie oprawie liturgicznej, lecz stanowią wszechstronny instrument, a muzyka organowa to nie tylko gatunek sięgający dalekiej historii, ale z powodzeniem rozwija się współcześnie.

Międzynarodowy Festiwal Organowy składa się z cyklu czterech koncertów w wykonaniu znakomitych artystów z Polski i Holandii.

W tym roku wystąpią dla nas:

11.08.2018 – Bogusław Rabka (organy), Joanna Zawartko-Kołodziej (sopran), Paweł Kołodziej (bas)

25.08.2018 – Martin Zonnenberg (organy)

15.09.2018 – Łukasz Romanek (organy), Jolanta Szybalska – Matczak (dyrygent), Chór Kameralny „Senza Rigore”

29.09.2018 – Elżbieta Karolak (organy), Magdalena Karolak (obój)

Funkcję dyrektorów artystycznych festiwalu pełnią równorzędnie Jan Drozdowicz – organmistrz, członek Światowej Federacji Budowniczych Organów oraz Łukasz Romanek – muzyk, pedagog, wicedyrektor Metropolitalnego Studium Organistowskiego we Wrocławiu, którzy z wielką starannością przygotowali program tegorocznego festiwalu dbając o wysoki poziom artystyczny.

Festiwal ma na celu popularyzację piękna kameralnej muzyki organowej w środowisku melomanów, zarówno muzyków profesjonalnych jak i amatorów. Specyficzny charakter Festiwalu Organowego polega na współbrzmieniu organów jako instrumentu przewodniego wraz z innymi instrumentami, śpiewem solistów lub zespołami wokalno-instrumentalnymi. Naszym celem jest także wspieranie twórczości muzyków i kompozytorów. Poprzednie edycje zgromadziły miłośników muzyki poważnej, ciesząc się dużym uznaniem krytyków i publiczności.

W sobotę 11 sierpnia 2018 o godz. 19.00 w kościele pw. Świętego Maksymiliana Marii Kolbego podczas pierwszego koncertu V Międzynarodowego Festiwalu Organowego usłyszą Państwo Bogusława Raba (organy), Joannę Zawartko – Kołodziej (sopran) oraz Pawła Kołodzieja (bas).

Bogusław Raba jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w specjalnościach „organy” oraz „teoria muzyki”. Następnie odbył prywatne studia improwizacji organowej w Amsterdamie pod kierunkiem prof. Jos van der Kooy’a (2006) i mistrzowski kurs improwizacji (prof. Pierre Pincemaille, 2008). Ukończył studia podyplomowe z zakresu organowej muzyki francuskiej oraz improwizacji. Uczestniczył ponadto w kursach interpretacji oraz improwizacji organowej.

Obecnie jest adiunktem w Katedrze Muzykologii Uniwersytetu Wrocławskiego, a wcześniej był wykładowcą Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Rozprawę doktorską poświęcił twórczości I.J. Paderewskiego. Brał aktywnie udział w międzynarodowych konferencjach naukowych oraz festiwalach organowych w Polsce, Francji, Niemczech, Norwegii oraz Stanach Zjednoczonych (m.in. recitale wykładowe: Miami, Pittsburgh). Artysta prowadzi obecnie badania we Francji poświęcone postaci i twórczości Charles’a Tournemire’a.

Bogusław Raba to stypendysta m.in.: Fundacji Nauki Polskiej, Katholischer Akademischer Ausländer-Dienst, Deutscher Akademischer Austauschdienst. Artysta ma w swoim dorobku rejestracje telewizyjne i fonograficzne, w tym płytę habilitacyjną – Fantasia silesiana.

Joanna Zawartko – Kołodziej jest absolwentką Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie śpiewu solowego prof. Agaty Młynarskiej – Klonowskiej. Jej debiutem w 2013 roku było wykonanie partii tytułowej w Rusałce Dvořáka w Filharmonii Dolnośląskiej. Rok później rolą Desdemony w Otellu Verdiego rozpoczęła współpracę z Operą Wrocławską. W repertuarze ma również partie Tatiany w Eugeniuszu Onieginie Czajkowskiego, tytułową rolę w Halce Moniuszki, Micaëli w Carmen Bizeta, Zemfiry w Aleko Rachmaninowa, Amelii w Simonie Boccanegra Verdiego, Ortlindy w Walkirii Wagnera i Roksany w Królu Rogerze Szymanowskiego.

Joanna Zawartko – Kołodziej to laureatka międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów, m.in.: IX Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki w Warszawie (2016, III miejsce i nagroda specjalna), 49. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Antonína Dvořáka w Karlovych Varach (2014, III miejsce i nagroda specjalna).

Śpiewaczka była stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Prezydenta Wrocławia. Artystka współpracowała z takimi dyrygentami jak m.in.: Marzena Diakun, Jacek Kaspszyk, Ewa Michnik, Marcin Nałęcz-Niesiołowski, Marek Pijarowski, Wojciech Rodek, Zygmunt Rychert, Jerzy Salwarowski, Robertas Šervenikas, Piotr Sułkowski, Jan Ślęk, Johannes Willig, Tadeusz Wojciechowski.

Paweł Kołodziej studiował na Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie prof. Bogdana Makala oraz w Hochschule für Musik w Dreźnie w klasie KS prof. Olafa Bӓra. W sezonach artystycznych 2014/15-2016/17 był uczestnikiem Programu Kształcenia Młodych Talentów – Akademia Operowa przy Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie, a w 2016/17-2017/18 Studio de l’Opéra de Lyon. Zadebiutował w 2014 roku partią Claudia w Agrippinie Hӓndla w Teatrze Stanisławowskim w Warszawie.

Jest laureatem licznych nagród na międzynarodowych i ogólnopolskich konkursach. Śpiewak był wielokrotnym stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Prezydenta Wrocławia.

Artysta bierze udział w międzynarodowych festiwalach muzycznych, m.in. w Warszawie, Wrocławiu, Pradze, Krakowie, Bydgoszczy, Lyonie, Dusznikach-Zdroju. Jest odtwórcą partii basowych w blisko 20 dziełach oratoryjnych. Można go także usłyszeć w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie, Operze Królewskiej w Wersalu, operach w Lyonie i Vichy, Teatrze Narodowym w Pradze

Paweł Kołodziej współpracował z takimi dyrygentami jak m.in.: Benjamin Bayl, Pierre Bleuse, Łukasz Borowicz, Marzena Diakun, Heiko Mathias Förster, Jan Wincenty Hawel, Sébastien d’Hérin, Ekkehard Klemm, Kazimierz Kord, Andrzej Kosendiak, Andriy Yurkevych, Tadeusz Zathey.

Organizatorzy festiwalu:

Urząd Miasta i Gminy Jelcz-Laskowice,

Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Jelczu-Laskowicach,

Parafia pw. Św. Maksymiliana Marii Kolbego w Jelczu-Laskowicach

 

Facebook – www.facebook.com/FestiwalOrganowyJL/

 

Zobacz także: