Dzikość, fantazja i kolor – wernisaż wystawy malarstwa Piotra Saula

W piątek 30 listopada 2018 r. o godz. 20.00 (po koncercie Kapeli Timingeriu) zapraszamy na wernisaż wystawy malarstwa Piotra Saula, który odbędzie się w Miejsko-Gminnym Centrum Kultury w Jelczu-Laskowicach (hol na parterze Centrum Sportu i Rekreacji).

Wystawa jest zatytułowana „Malarstwo pełne przygód” i nawiązuje do charakterystycznego stylu, którym posługuje się Piotr Saul. To, co maluje, można nazwać nowym fowizmem, rozwinięciem konwencji streetartowej, fantastyką. W swoich obrazach przedstawia wymyślone pejzaże, baśniowe światy lub postacie. Sampluje zdjęcia tworząc malarstwo kolażowe i zestawia je z malarstwem strukturalnym. Stroni od pokazywania świata wprost. Zależy mu na ukazaniu afirmacji życia poprzez tematykę, barwne sylwetki ludzi i zwierząt oraz żywe kolory. Jego obrazy cieszą oko i skupiają uwagę na dłuższą chwilę. Wprowadza widza w tajemniczy, owiany mgłą świat, który pozwala oderwać się od codzienności implementowanej przez media i otoczenie. 

Maluje techniką olejną i akrylową, tworzy kolorowe plamy tła używając puszki spreju oraz farb do tkanin czy do szkła. Dodatkowo nanosi na płótna różne media: impast, werniks damarowy, terpentynę czy olej lniany. Wykorzystuje szablony malarskie, markery akrylowe, folię w płynie i farby świecące w ciemności. Korzysta nieraz z suszarki do tworzenia nietypowych struktur i materii. Wyszukuje coraz to nowszych technologicznych zastosowań w malarstwie w celu zwiększenia jego atrakcyjności. W jego malarstwie ściennym z kolei można zauważyć upodobanie do symetrycznych totemicznych bożków. Są one odzwierciedleniem wiary w jednostkę i w siłę samego siebie, nie tyle fizyczną co duchową. Cieszy go fakt samego zestawiania symetrycznych form i barwnych plam z komiksowymi, graficznymi postaciami, maskami czy przedmiotami.

Piotr Saul jest znanym i cenionym wrocławskim artystą wizualnym, absolwentem Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu na wydziale Grafiki i Sztuki Mediów (dyplom z dwoma aneksami: malarskim i multimedialnym u prof. Andrzeja Basaja, prof. Wiesława Gołucha oraz prof. Krzysztofa Skarbka). Obecnie pracuje jako asystent w pracowni malarskiej prof. Krzysztofa Skarbka na Wydziale Malarstwa i Rzeźby tejże uczelni. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków oraz Grupy Kotlina Kru. Zajmuje się malarstwem, projektowaniem oraz organizacją wystaw oscylujących wokół tematyki street artu, jego aktywność zawodowa jest ściśle związana ze sztuką uliczną.

Piotr Saul jako muralista namalował mural niepodległościowy na ścianie 4-piętrowego bloku przy Alei Wolności w Jelczu-Laskowicach, przedstawiającego Marszałka Józefa Piłsudskiego za kierownicą legendarnego autobusu typu „ogórek”. Mural powstał w sierpniu 2018 w ramach projektu Narodowego Centrum Kultury „Murale Polskiej Niepodległości”. 

Zobacz także: