„Co za historia! Wynalazcy w naszym mieście” | filmy edukacyjne | on-line

Zachęcamy do obejrzenia cyklu kilkuminutowych filmów edukacyjnych pt. „Co za historia! Wynalazcy w naszym mieście”, które zostały wykonane przez zespół specjalistów z Narodowego Muzeum Techniki w Warszawie, na specjalne zaproszenie MGCK, w ramach projektu „Nasza okolica tropem wynalazców”.

Filmy w przystępny sposób opowiadają historie o patronach jelczańskich ulic. W każdym odcinku na odbiorców czeka spora dawka najważniejszych faktów historycznych, a nawet poczucia humoru. Pomaga w tym narrator – animowany robot NMT-21. Filmy są wykonane metodą animacji, zawierają bogaty skład graficzny, liczne zdjęcia i ilustracje, a także portrety wynalazców. Twórcy starali się, aby zachęcić widzów do dalszego, samodzielnego zgłębiania wiedzy.

Nagrania są kierowane do młodych ludzi, zostały stworzone, by przekazać obecnemu pokoleniu jak ważne są przedwojenne osiągnięcia techniki i jaki mają wpływ na nasze teraźniejsze życie. To okazja do odkrycia tajników motoryzacji, budownictwa, żeglugi, lotnictwa oraz poznania genialnych konstruktorów w animowanych opowieściach. 

Bohaterami sześciu odcinków są patroni jelczańskich ulic z Osiedla Metalowców: Stefan Bryła (inżynier budowlany, pionier spawalnictwa), Józef Bożek (niezależnie od Stephensona skonstruował pojazd o napędzie parowym), Stefan Drzewiecki (pionier żeglugi podwodnej i lotnictwa), Tadeusz Tański (geniusz motoryzacji), Franciszek Żwirko (słynny lotnik i popularyzator  lotnictwa) oraz Ludwik Hirszfeld (lekarz immunolog). Nie każdy mieszkaniec zdaje sobie sprawę z tego, że ci sławni konstruktorzy zostali docenieni na świecie.

Filmy są dostępne na Facebooku, YouTube oraz stronie internetowej Miejsko-Gminnego Centrum Kultury.

https://www.youtube.com/hashtag/naszaokolicatropemwynalazc%C3%B3w

https://www.facebook.com/mgckJL

MGCK, jako beneficjent programu „Edukacja kulturalna 2021” Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, realizuje liczne warsztaty artystyczne przybliżające dokonania wynalazców. Ideą projektu jest prezentowanie dziedzictwa techniki za pomocą języka artystycznego, jaki daje m.in. teatr czy sztuki plastyczne. Podczas prowadzonych zajęć uczestnicy poznają architekturę, modelarstwo, lotnictwo i inne dziedziny techniki. Ze względu na duże zainteresowanie, limit miejsc na wszystkie warsztaty został wyczerpany.

Projekt sfinansowano przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzącego z Funduszu Promocji Kultury.

Nasza okolica tropem wynalazców | lipiec 2021 | MGCK

Zobacz także: